GündemAteş açılınca takibi bıraktılar

Ateş açılınca takibi bıraktılar

Yılbaşı gecesi Reina'da katliam yapan DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov’un saldırıdan iki gün sonra trafikte fark edildiği ancak göz göre göre bırakıldığı ortaya çıktı. İddianameye göre, terörist Sefaköy’de trafik ekibince tespit edildi. Kovalamacada E-5’in trafiğe kapatılmaması ve takibe başka bir polis aracının katılmaması teröristin kaçmasına neden oldu. Terörist, takip eden polis aracına ateş açınca ekip de takibi bıraktı ve Masharipov göz göre göre kaçtı.

Cihat ArpacıkYeni Şafak
DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov
DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov

Yılbaşı gecesi Reina’da katliam yapan DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov’un saldırıdan 2 gün sonra polisin elinden skandal bir şekilde kurtulduğu ortaya çıktı. Reina katliamına ilişkin hazırlanan iddianameye yansıyan bilgilere göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) saldırının ilk gününden itibaren Masharipov’u yakın takibe aldı. Terörist, katliamı gerçekleştirdikten sonra gece saat 01.23’te üzerindeki mont, şapka ve kazağı çıkarıp sürünerek gece kulübünden dışarı çıktı. Sekerek yaralı numarasıyla Reina’dan uzaklaşmaya başlayan terörist, yaklaşık 10 metre sonra sivil polis memurlarınca durduruldu. Polisler, Masharipov’a Reina’nın içinde neler olduğunu sordu. Terörist, ‘içeride bomba patlatıldığını’ söyleyince serbest bırakıldı ve 100 metre ilerideki bir ticari taksiye binerek olay yerinden uzaklaştı. Zeytinburnu’nda bir adreste saklanmaya başlayan terörist, MİT’in sağladığı bilgiler üzerine bölgede yapılan yoğun aramalar sonucu daha fazla burada saklanamayacağını anladı . Terörist, Telegram programı vasıtasıyla Ebu Cihad kod isimli teröristle haberleşerek başka bir eve geçti.

TERÖRİST BÖYLE KAÇTI

Yine MİT’in verdiği adreslere polisin tek tek baskın düzenlemesi üzerine terörist başka bir adrese daha naklini istedi ve bulunduğu adresin konumunu Telegram üzerinden Ebu Cihad’a attı. Ebu Cihad kod adlı terörist bu adrese bir araç ve iki tabanca gönderdi. Masharipov, Anadolu yakasına geçmek üzere bu araca bindi. Katliamcının bulunduğu araç, 3 Ocak günü Sefaköy’den E-5 karayoluna katılacağı sırada trafik polislerince tespit edildi. Polislerin aracın arka koltuğunda oturan katili tanıması üzerine araç E-5 karayolu üzerinden 15 Temmuz Şehitler Köprüsüne doğru kaçmaya başladı. Savcılık iddianamesine göre, takibe başka bir polis aracının katılmaması, E-5 karayolunun trafiğe kapatılmaması, şüpheli Masharipov’un kendisini takip eden polis aracına tabanca ile ateş açmasıyla polislerin takibi bırakması nedeniyle şüpheli ve beraberindeki 2 terörist aracı Piyalepaşa yokuşunda terk ederek kaçtı.

ESENYURT’A GİTTİ

Masharipov, polis takibinden kaçtıktan sonra tekrar Sefaköy’e döndü. Buradan da Esenyurt ilçesindeki bir örgüt evine nakledilen terörist MİT’in istihbari bilgilerinin operasyona dönüştürülmesi üzerine yakalandı. Operasyonda teröriste yer, silah ve araç temin eden Ebu Cihad kod adlı Yasser Mohamed Salem Radown da gözaltına alındı.

Talimat Rakka’dan

Terörist Masharipov’un 2014 yılında Afganistan’ın Veziristan bölgesinde DEAŞ’a biat ettiği, Veziristan’daki sözde DEAŞ emiri Ebu Sayir kod adlı teröristle irtibatlı olduğu da iddianamedeki tespitler arasında yer aldı. Terör örgütünün organizesinde illegal yollardan 2014 yılının son aylarında eşi ile birlikte İran’ın Saravan kentine giden teröristin, burada Suriye’deki çatışma bölgelerine geçebilmek amacıyla 1 yıl kadar beklediği ifade edildi. Teröristin Suriye’ye gidemeyince 2016 Ocak ayında Afgan, Uygur ve Çeçen şahıslarla birlikte illegal yollardan Türkiye’ye girdiği kaydedildi. İstanbul’da Telegram üzerinden Reina katliamının planlayıcılarından Tulpar kod adlı terörist ile buluşan Masharipov’a, İstanbul, Konya ve Kayseri’de barınacağı evleri Tulpar’ın temin ettiği belirtildi. Masharipov, Reina eyleminin talimatını Suriye’deki çatışma bölgelerinde aktif faaliyet yürüten “Ebu Şüheda” kod isimli örgüt mensubundan yine Telegram vasıtasıyla aldı. Masharipov, Rakka’da faaliyet gösteren “Rahova” kod isimli DEAŞ militanı ile konuşarak eylemi gerçekleştirmeye karar verdi.


ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.