https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Gündem Ateş açılınca takibi bıraktılar

Ateş açılınca takibi bıraktılar

Yılbaşı gecesi Reina'da katliam yapan DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov’un saldırıdan iki gün sonra trafikte fark edildiği ancak göz göre göre bırakıldığı ortaya çıktı. İddianameye göre, terörist Sefaköy’de trafik ekibince tespit edildi. Kovalamacada E-5’in trafiğe kapatılmaması ve takibe başka bir polis aracının katılmaması teröristin kaçmasına neden oldu. Terörist, takip eden polis aracına ateş açınca ekip de takibi bıraktı ve Masharipov göz göre göre kaçtı.

Cihat Arpacık Yeni Şafak
DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov
DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov

Yılbaşı gecesi Reina’da katliam yapan DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov’un saldırıdan 2 gün sonra polisin elinden skandal bir şekilde kurtulduğu ortaya çıktı. Reina katliamına ilişkin hazırlanan iddianameye yansıyan bilgilere göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) saldırının ilk gününden itibaren Masharipov’u yakın takibe aldı. Terörist, katliamı gerçekleştirdikten sonra gece saat 01.23’te üzerindeki mont, şapka ve kazağı çıkarıp sürünerek gece kulübünden dışarı çıktı. Sekerek yaralı numarasıyla Reina’dan uzaklaşmaya başlayan terörist, yaklaşık 10 metre sonra sivil polis memurlarınca durduruldu. Polisler, Masharipov’a Reina’nın içinde neler olduğunu sordu. Terörist, ‘içeride bomba patlatıldığını’ söyleyince serbest bırakıldı ve 100 metre ilerideki bir ticari taksiye binerek olay yerinden uzaklaştı. Zeytinburnu’nda bir adreste saklanmaya başlayan terörist, MİT’in sağladığı bilgiler üzerine bölgede yapılan yoğun aramalar sonucu daha fazla burada saklanamayacağını anladı . Terörist, Telegram programı vasıtasıyla Ebu Cihad kod isimli teröristle haberleşerek başka bir eve geçti.

REKLAM

TERÖRİST BÖYLE KAÇTI

Yine MİT’in verdiği adreslere polisin tek tek baskın düzenlemesi üzerine terörist başka bir adrese daha naklini istedi ve bulunduğu adresin konumunu Telegram üzerinden Ebu Cihad’a attı. Ebu Cihad kod adlı terörist bu adrese bir araç ve iki tabanca gönderdi. Masharipov, Anadolu yakasına geçmek üzere bu araca bindi. Katliamcının bulunduğu araç, 3 Ocak günü Sefaköy’den E-5 karayoluna katılacağı sırada trafik polislerince tespit edildi. Polislerin aracın arka koltuğunda oturan katili tanıması üzerine araç E-5 karayolu üzerinden 15 Temmuz Şehitler Köprüsüne doğru kaçmaya başladı. Savcılık iddianamesine göre, takibe başka bir polis aracının katılmaması, E-5 karayolunun trafiğe kapatılmaması, şüpheli Masharipov’un kendisini takip eden polis aracına tabanca ile ateş açmasıyla polislerin takibi bırakması nedeniyle şüpheli ve beraberindeki 2 terörist aracı Piyalepaşa yokuşunda terk ederek kaçtı.

REKLAM

ESENYURT’A GİTTİ

Masharipov, polis takibinden kaçtıktan sonra tekrar Sefaköy’e döndü. Buradan da Esenyurt ilçesindeki bir örgüt evine nakledilen terörist MİT’in istihbari bilgilerinin operasyona dönüştürülmesi üzerine yakalandı. Operasyonda teröriste yer, silah ve araç temin eden Ebu Cihad kod adlı Yasser Mohamed Salem Radown da gözaltına alındı.

Talimat Rakka’dan

Terörist Masharipov’un 2014 yılında Afganistan’ın Veziristan bölgesinde DEAŞ’a biat ettiği, Veziristan’daki sözde DEAŞ emiri Ebu Sayir kod adlı teröristle irtibatlı olduğu da iddianamedeki tespitler arasında yer aldı. Terör örgütünün organizesinde illegal yollardan 2014 yılının son aylarında eşi ile birlikte İran’ın Saravan kentine giden teröristin, burada Suriye’deki çatışma bölgelerine geçebilmek amacıyla 1 yıl kadar beklediği ifade edildi. Teröristin Suriye’ye gidemeyince 2016 Ocak ayında Afgan, Uygur ve Çeçen şahıslarla birlikte illegal yollardan Türkiye’ye girdiği kaydedildi. İstanbul’da Telegram üzerinden Reina katliamının planlayıcılarından Tulpar kod adlı terörist ile buluşan Masharipov’a, İstanbul, Konya ve Kayseri’de barınacağı evleri Tulpar’ın temin ettiği belirtildi. Masharipov, Reina eyleminin talimatını Suriye’deki çatışma bölgelerinde aktif faaliyet yürüten “Ebu Şüheda” kod isimli örgüt mensubundan yine Telegram vasıtasıyla aldı. Masharipov, Rakka’da faaliyet gösteren “Rahova” kod isimli DEAŞ militanı ile konuşarak eylemi gerçekleştirmeye karar verdi.

REKLAM