GÜNDEM

Avukatlık sınavı kalkıyor

TBMM Adalet Komisyonu, staj sonrasında yapılacak avukatlık sınavının kaldırılmasına ilişkin kanun teklifini benimsedi.

Yeni Şafak
Adalet Komisyonu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan'ın başkanlığında yaptığı toplantıda, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Işık'ın, sınavın staj başlangıcına alınması için Avukatlık Yasasında değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifi üzerinde alt komisyon tarafından hazırlanan rapor ile yine Işık'ın avukatlık sınavının kaldırılmasına ilişkin teklifini birleştirerek görüştü.

Alt komisyon da Işık'ın teklifinde değişiklik yaparak, avukatlık sınavının kaldırılması yönünde rapor sundu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, avukatlık sınavının kaldırılmasının tarihi bir hata olacağını söyledi. Avukatlık mesleğinin itibar kaybettiğini, disiplin suçlarında artış olduğunu anlatan Özok, sınavın çözüm olmadığını ancak bir yerden başlanması gerektiğini kaydetti.

Düzenlemeye karşı olduklarını belirten Özok, 23 Aralık'ta yapılacak sınavla ilgili yeni düzenleme yapmanın, halk tabiriyle "pişmiş aşa su katma" anlamına geleceğini belirtti.

CHP'li üyeler, avukatlık sınavının kaldırılmasına karşı çıktı. AK Parti'li milletvekilleri ise sınavın, avukatlık mesleğinin itibarını artırmayacağını, iyi hukukçu yetiştirilmesine katkı sağlamayacağını savundu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Mehmet Nuri Saygun, oğlunun stajyer avukat olduğunu ancak, sınavdan kurtulması yerine, sınava girerek başarılı olmasını istediğini söyledi. Saygun, hukuk fakültesi öğrencilerin mezun oldukları dönemlere göre sınavın tarihinde düzenleme yapılabileceğini, ancak kaldırılmasına karşı olduğunu kaydetti.

CHP Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, avukatlık sınavının kaldırılmasını "popülist bir yaklaşım" olarak değerlendirdi.

CHP Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, sınavın kaldırılmasıyla Türk hukuk sistemine çok büyük zarar verileceğini ileri sürdü.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Yılmazcan da avukatlık sınavının kaldırılmaması gerektiğini söyledi.

SINAV, İTİBAR MI VERECEK?

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, avukatlık mesleğinin saygınlığının artırılması için Türkiye Barolar Birliği'nin bir paket hazırlamasını ve buna destek verilmesini önerdi; sınavın gereksiz olduğunu savundu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu, "Bu sınavla hukukçulara itibar mı vereceksiniz?" diyerek, stajla ilgili Avrupa standartlarında düzenleme yapılmasının yerinde olacağını, sınavın avukatlık mesleğine katkı sağlamayacağını söyledi.

"Bir sınavla hiç kimse tam hukukçu olmaz" diyerek düzenlemeye destek veren AK Parti Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu, hukuk eğitimin tartışılmasını önerdi.

AK Parti Erzurum Milletvekili Nuri Akbulut, avukatlık sınavının 1969 yılından bugüne kadar uygulanamadığına işaret etti, bundan sonra yapılmamasının da bir eksiklik olmayacağını kaydetti.

Görüşmelerden sonra, avukatlık mesleğine kabul edilebilmek için staj sonrası yapılacak avukatlık sınavında başarılı olma şartının kaldırılmasını öngören kanun teklifi benimsendi.

2001 yılında yapılan ve halen yürürlükte olan yasal düzenlemeye göre avukatlık sınavı, Türkiye Barolar Birliğince, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine 23 Aralık 2006 tarihinde yaptırılacak. İlk kez yapılacak sınava, staj bitim belgesi almış olanlar katılabilecek.

Adalet Komisyonunun benimsediği kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesi ve yasanın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanması durumunda, sınav yapılmayacak.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özok, teklifin benimsenmesinden sonra yaptığı açıklamada, avukatlık mesleği açısından olumsuz bir karar alındığını ifade ederek, "Teklifin yasalaşması, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı açısından çok büyük bir eksiklik yaratacaktır" dedi.

Bu arada, CHP İzmir Milletvekili Yılmaz Kaya, sınav tarihine ilişkin düzenleme içeren kanun teklifini geri çekti.

Yorum

Halep’in kanı ellerinizde!

Halep’in kanı ellerinizde!

1

Rusya ve Esed rejiminin jetleriyle acımasızca vurduğu Halep için Saraçhane Parkı ve Taksim'de protesto düzenlendi. Suriyeli sivil toplum kuruluşlarını..

Şehir komandosu geliyor

Şehir komandosu geliyor

2

Genelkurmay, Türkiye ve Ortadoğu’da değişen çatışma konseptine uygun yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Dağ ve kırsalda çatışmaya alışık komandolara ..

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını ziyaret etti. Erdoğan, 'bordo bereliler' olarak ..

'5 yıl sonra karşılaştılar'

'5 yıl sonra karşılaştılar'

4

HDP eski milletvekili Sebahat Tuncel, Şırnak Silopi'de saldırdığı Emniyet Müdürü Murat Çetiner ile 5 yıl sonra ilk defa Bakırköy'de karşı karşıya geld..

Meclis’e de hendek kazın

Meclis’e de hendek kazın

5

Anayasa Komisyonu'nu terörize eden HDP'lilerin salona dışarıdan paralı provokatörler soktuğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Neymiş, danışmanlarıymış...

Kilis kent merkezine roketli saldırı

Kilis kent merkezine roketli saldırı

6

Suriye'deki DAEŞ mevzilerinden Kilis kent merkezine akşam saatlerinde saldırı düzenlendi. Kilis'e iki katyuşa roketatar mermisi atıldı. İlk belirlemel..

Van'da hain saldırı son anda önlendi

Van'da hain saldırı son anda önlendi

7

Van'ın Çaldıran ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca yoldaki menfeze yerleştirilen 600 kiloluk bomba, bölgedeki çobanlar tarafından fark edildi. E..

Paralel kriptolara izin vermeyeceğiz

Paralel kriptolara izin vermeyeceğiz

8

Paralel yapının kripto elemanlarının kendilerini kamufle ederek yeni yapılanmalara yöneldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Akdoğan, bu yapılanmalara ..

Teröristler sokaklara kamera yerleştirmiş

Teröristler sokaklara kamera yerleştirmiş

9

Şırnak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlarda, teröristlerin sokaktaki hareketliliği gözlemek amacıyla sokağa kamera yerleştirdikler..

Bursa'daki terörist üniversiteyi bırakıp PKK'ya katılmış

Bursa'daki terörist üniversiteyi bırakıp PKK'ya katılmış

10

Bursa'daki terör saldırısını gerçekleştiren Iğdır Aralık nüfusuna kayıtlı 24 yaşındaki Eser Çali'nin, üniversite eğitimini yarıda bırakarak bölücü ter..

Kilis'e yine roket atıldı: 4 yaralı

Kilis'e yine roket atıldı: 4 yaralı

11

Suriye tarafından atılan 2 katyuşa roketatar mermisi Kilis kent merkezinde patladı. Çok sayıda araç ile evde hasar oluşan patlamalarda 4 kişi yaraland..

Sınırda 6 terörist öldürüldü

Sınırda 6 terörist öldürüldü

12

Irak sınırındaki 1 askerin şehit düştüğü terörist saldırı sonrası başlatılan operasyonda şimdiye kadar 6 PKK'lı öldürüldü. Operasyonlar sürüyor.

Gümüşhane'de terör saldırısı: 1 yaralı

Gümüşhane'de terör saldırısı: 1 yaralı

13

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde bulunan Yaşmaklı Barajı'nda çalışanlar, terör örgütü mensuplarının saldırısına uğradı. Saldırıda bir vatandaş yaralandı..

Kayseri'de otobüs devrildi: 1 ölü 25 yaralı

Kayseri'de otobüs devrildi: 1 ölü 25 yaralı

14

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde, lise öğrencilerini taşıyan midibüsün şarampole devrilmesi sonucu 1 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

Nusaybin'de roketli saldırı: 3 şehit

Nusaybin'de roketli saldırı: 3 şehit

15

Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlar sırasında teröristlerin roketli saldırısı sonucu 3 uzman çavuş şehit oldu, 14 asker de yaralandı.

'Kayıp çocuklar çayda değil'

'Kayıp çocuklar çayda değil'

16

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 125 gün önce ortadan kaybolan 8 yaşındaki Bayram Erol ve 5 yaşındaki Dursun Kaan Taşçı, yapılan tüm aramalara rağmen bulun..

Yeni anayasa milletin emri

Yeni anayasa milletin emri

17

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yeni anayasa yapılmadan yeni Türkiye'nin olamayacağını belirtti. “1982 Anayasasında..

En parlak beyinler robotlaştı

En parlak beyinler robotlaştı

18

Dünyanın her yerinde Türkiye aleyhine çalışan paralel örgütün son çeyrek yüzyılda en parlak beyinleri iğfal ederek robota dönüştürdüğünü söyleyen Erdo..

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye rest

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye rest

19

Genel Başkan Bahçeli’ye destek deklarasyonuna Grup Başkanvekili Vural imza atmadı. MHP kulislerinde, Vural’ın muhaliflere yönelik kullanılan sert dil ..

Meteorolojiden 5 il için sağanak ve dolu uyarısı

Meteorolojiden 5 il için sağanak ve dolu uyarısı

20

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman'da sağanak ve dolu beklendiğini duyurdu.

+