GündemBöcek firarisinin iziByLocktan çıktı

Böcek firarisinin izi ByLock’tan çıktı

Erdoğan’ın çalışma ofislerine böcek yerleştirilmesi ile Deniz Baykal ve MHP’li bazı isimlere kaset kumpası kurulmasında baş rol oynayan firari polis Enes Çığci’nin izi ByLock’tan çıktı. Böcek skandalının ortaya çıkmasının ardından kayıplara karışan Çığci’nin, kendisi gibi firari olan örgüt üyeleriyle yaptığı ByLock görüşmelerinden Gürcistan’a kaçtığı öğrenilirken, Zavar ve Usta’nın yakalanmasının ardından yaşadığı panik konuşmalarına yansıdı.

Osman ÖzganYeni Şafak
Bazı isimlere kaset kumpası kurulmasında baş rol oynayan firari polis Enes Çığci’nin izi ByLock’tan çıktı.
Bazı isimlere kaset kumpası kurulmasında baş rol oynayan firari polis Enes Çığci’nin izi ByLock’tan çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine böcek yerleştirilmesiyle ilgili Romanya’da yakalanarak Türkiye’ye iade edilen eski polisler Sedat Zavar ile İlker Usta 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum olmuştu. Davanın sanıkları arasında yer alan o dönem İstihbarat Daire Başkanlığı’nda çalışan Enes Çığci ile birlikte 3 firari polisin dosyası ise ayrılmıştı. Ayrıca CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP yöneticilerine kaset kumpasıyla ilgili geçtiğimiz hafta dava açılmıştı. Düzenlenen iddianamenin şüphelileri arasında Çığci de bulunuyor.

GÜRCİSTAN’A KAÇMIŞ

Böcek skandalının ortaya çıkmasının ardından kayıplara karışan Çığci’nin ByLock konuşmalarına ulaşıldı. ByLock’ta “269799” ID numarasını kullanan Çığci’nin, eşiyle ve konuşmalardan kendisi gibi firari konumda olduğu anlaşılan örgüt üyeleriyle yaptığı yazışmalar dikkat çekti. Söz konusu yazışmalara göre Çığci’nin, Gürcistan’a kaçtığı değerlendiriliyor. Bir örgüt mensubu Çığci’ye, “Küçük balık yer misiniz? Hamsi gelmiş Batum’dan” diye soruyor. Çığci ise “Balığı her türlü yeriz” karşılığını veriyor. Başka bir mesajda da Çığci, “Tiflis’te de başka tepe yokmuş, bulamadım” ifadesini kullanıyor. Zaman zaman Çığci’nin eşinin de kullandığı anlaşılan ByLock’tan “261263” ID numaralı örgüt üyesine gönderilen “SA eşim Türk marketine gidiyor da istediğiniz bir şey var mı?” şeklindeki mesaj da dikkat çekti.

Sedat Zavar

DİĞER FİRARİLERİN YAKALANMASI KORKUTMUŞ

ByLock yazışmalarının Sedat Zavar ve İlker Usta’nın Türkiye’ye iade edildiği 2015 Mart’tan sonra olması dikkat çekti. Çığci’nin, Zavar ve Usta’nın yakalanmasının ardından korkuya kapıldığı, adeta diken üzerinde olduğu görüldü. Yazışmalardan yine firari olan örgüt üyesi bir kadın, eve temizlik için kadın geldiğinden bahsediyor. Örgüt üyesinin “Bir şey ikram edeyim mi kadına?” diye sorması üzerine Çığci, “Yesin çıksın” karşılığını veriyor. Çığci, eşine yazdığı başka bir ByLock mesajında, “Sütçü gelmiş, sen insen almaya. Abi karşılaşırsam diye endişe etmiş” ifadelerini kullanıyor. Söz konusu mesajlar Çığci ve eşinin panik içerisinde olduğunu da ortaya koyuyor. 16 Aralık 2015 tarihli mesajda ise bir örgüt mensubu, “Merak etmeyin dediniz ama merak ettim yine dün ulaşamayınca” diyor. Çığci de “Kusura bakmayın ben de unutuyorum ByLock açmayı. Hakkınızı helal edin sizi de paniğe sevk ettik” karşılığını veriyor. Çığci’nin eşinin örgütün yayın organı Zaman Gazetesi’nde Böcek davasıyla ilgili bir haberi Çığci ile paylaştığı da görüldü.

İlker Usta

FİRARİYKEN DE ÖRGÜTSEL TOPLANTI YAPMIŞLAR

30 Aralık 2015 tarihli konuşmada da firari örgüt üyelerinin maklube partilerine devam ettiği ortaya çıktı. “261263” ID numarasını kullanan firari örgüt üyesi, Çığci’ye, “Yemek yapmadıysanız maklube yaptım, getirebilirim” diyor. Çığci ise “Yemeğimiz var Allah razı olsun” karşılığını veriyor. Firari FETÖ’cülerin saklandıkları evlerde örgüt toplantıları bile yaptıkları ortaya koyan konuşmalar dikkat çekti. İşte Çiğci’nin yazdığı o mesaj: “Ya yarın ablalar gelecek de bize, ev sahibi ararsa yarın için misafirim var desen bir şey olur mu? Yine de geleyim der mi? Derse evde değilim demen daha mı iyi olur?”

Bir başka konuşmada da Çığci’nin kullandığı telefondan, “Ev sahibi geldi, dün de gelmişti. Seni aradı mı hiç? Senin ararsa evdeydiniz diyebilir. Ses duymuş olabilir diye tahmin ediyorum. Banyodaydım filan mı desen?” şeklindeki mesaj da dikkat çekiyor. 

  • Eagle da kullanmışlar
  • Firari Çığci, bir başka konuşmasında da örgütün ByLock’tan sonraki kripto haberleşme programı Eagle’den bahsederken, “Yeni eagle alıyorum da abla sizi ekliyeceğim inşallah” diyor. Devamında Eagle’dan gelen isteğin nasıl kabul edileceğini yazan Çığci, şunları söylüyor: “Abla size Eagle’den istek yolladım. A secret you both share yazan yere 111 yazın, kabul edin inş.” Öte yandan, Çiğci ve eşi ile diğer firari örgüt üyelerinin teröristbaşı Fetullah Gülen’in örgütsel talimatları verdiği konuşmaların yayınlandığı sitenin adresini birbirleriyle paylaştıkları görüldü.

HİZMETTE SINIR YOKMUŞ!

Çığci’nin ya da eşinin kardeşi olduğu değerlendirilen ByLock kullanıcısıyla yapılan yazışmalar da dikkat çekti. 2015 Aralık’ta gerçekleşen yazışmada Çığci, “Bizim de iyi işler, evdeyiz dışarı soğuk bayağı. Çıkmak istemiyor insan. Gerçi ben sıcak olsa da çıkmak istemiyorum biliyorsun. Kar yok ama soğuk kar soğuğundan beter. Burası böyleymiş. Bir de kar yağarsa tam senlik” ifadelerini kullanıyor. Çığci devamında da “Aman dikkat et de sağlığına, kutupları tercih et. Orda vardır bizim üniversite. Biliyorsun hizmette sınır ve sinir yok” diyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.