GündemBu kelebek Türkiyede ilk kez görüntülendi

Siirt haber: Bu kelebek Türkiye'de ilk kez görüntülendi

Bu kelebek Türkiye'de ilk kez görüntülendi

Siirt'te taksicilik yapan Nihat Kaymaz isimli bir vatandaş, Türkiye'de ilk defa görüntülediği kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını verdi. Kaymaz, "İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim" ifadesini kullandı.

Haber MerkeziAA
Nihat Kaymaz
Nihat Kaymaz

Siirt'te taksicilik yapan ve Türkiye'de ilk defa görüntülediği kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını veren Nihat Kaymaz, "İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim." dedi.

Siirt'te 10 yıldır taksicilik yaparak geçimini sağlayan 4 çocuk babası 50 yaşındaki Kaymaz, kelebekleri görüntüleme merakı nedeniyle her fırsatta Botan Çayı'nın yolunu tutuyor.

Geçen yılın ekim ayında, Türkiye'de kayıt altına altında bulunan fakat görüntülenemeyen "Beyaz Öncü" kelebeğini görüntülemeyi başaran Kaymaz, son olarak Türkiye'de ilk defa başka bir kelebek türünü Botan Çayı kenarında görüntüleyerek kayıt altına alınmasını sağladı.

REKLAM

"En büyük hobim kelebek çekmek"

Kaymaz, kelebekleri çok sevdiğini, en büyük hobisinin bu canlıları görüntülemek olduğunu söyledi.

"Müşteriyi bir köye, bir ilçeye bıraktıktan sonra makineme sarılıyorum ve yolda gördüğüm güzellikleri çekiyorum. En büyük hobim olan kelebekleri araştırmayı, onları fotoğraflayarak kayıt altına almayı çok seviyorum." diyen Kaymaz, bugüne kadar Siirt'te 115 kelebek türünün fotoğrafını çektiğini belirtti.

Taksici Kaymaz, Türkiye'de ilk defa görüntülediği kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını verdi.

Görüntülediği kelebekler arasında 2 türün kendisi için özel bir anlam ifade ettiğini aktaran Kaymaz, şöyle konuştu:

REKLAM

"Biri geçen yılın ekim ayında görüntülediğim Beyaz Öncü diğeri ise Siirt Benekli Meleği kelebeğidir. Beyaz Öncü'nün daha önce kaydı vardı ama görüntüsü yoktu. Görüntüsünü çekmek bana nasip oldu. Bu sefer çektiğim kelebek türünün ise Türkiye'de ne kaydı ne de görüntüsü vardı. Dolayısıyla çok mutluyum."

"Siirt Benekli Meleği" adını verdi

Kaymaz, kayıt altına alınan kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını verdiğini dile getirdi.

"İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim. Bu kelebek, 'Siirt Benekli Meleği' adıyla tarihe geçti. Dolayısıyla bu konuda da çok mutluyum. Kelebek sevdam, merakım, hobim devam ediyor ve devam edecek." ifadesini kullanan Kaymaz, başka bir kelebek türü keşfettiği takdirde buna kendi adını verebileceğini anlattı.

REKLAM

Bulduğu kelebek türünün uzun yıllar önce Suriye ve Irak'ta görüntülendiğini anımsatan Kaymaz, bu türü Türkiye'de de görüntülemenin önemli olduğunu dile getirdi.

Kaymaz, Botan Çayı başta olmak üzere kentte çok önemli kelebek alanlarının varlığına işaret ederek, bu konuda çalışma yapan akademisyenleri Siirt'e davet etti.

Kaymaz: İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim.

"Yaygın bir tür ancak ülkemiz için yeni bir kayıt"

Batman Üniversitesinde görevli entemoloji (böcek bilimi) uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erdem Seven "Pontia glauconome" denilen bu kelebek türünün Türkiye'de ilk kez görüldüğünü belirtti.

REKLAM

Türkiye'de bu cinste dört kelebek türü bulunduğunu bildiren Seven, "Bu da beşinci oldu. Bu türün tip lokalitesi Mısır'ın Sina yöresinde olan bir tür." ifadelerini kullandı.

Seven, bu kelebek türünün göç ederek yayılış alanını genişlettiğini aktararak, şöyle dedi:

"Bu göçmen bir tür. Yayılış gösterdiği ülkelerde mart ayından eylül ayına kadar yayılış gösteriyor. Ülkemizde ise ekim ayında görülmüş oldu. Bu da göçle yayılış alanını genişlettiğini gösteriyor. Yeni bulunan bu tür 'Siirt Benekli Meleği' olarak isimlendirilmiş. Yaygın bir tür ancak ülkemiz için yeni bir kayıt."

"Siirt Benekli Meleği ülkemizde hiç görülmemişti"

Bitlis Eren Üniversitesinde görevli kelebek gözlemcisi öğretim görevlisi Oktay Subaşı da bu kelebek türünün Türkiye'de uçtuğuna dair hiçbir kaydın bulunmadığını söyledi.

REKLAM

Bunun daha çok çöl iklim özelliklerine sahip bölgelerde görülen kelebek türlerinden biri olduğunu anlatan Subaşı, şöyle konuştu:

"Kelebek gözlemcisi Kaymaz son iki yılda yaptığı gözlemler sayesinde geçtiğimiz yıl uçtuğuna dair kayıtlar olan ama fotoğraflanamayan göçmen kelebek türlerinden Beyaz Öncü'yü ilk defa görüntülemişti. Yaptığı çalışmalarla kelebek gözlemcilerinin tüm dikkatlerinin Siirt'e çevrilmesini sağlamıştı. Kaymaz, bu yılın ekim ayında çok daha önemli bir gözlem yaparak daha önce Türkiye'de uçtuğunu bilmediğimiz yeni bir tür olan Siirt Benekli Meleği'ni gözlemleyip fotoğrafını çekerek Türkiye kelebek türleri listesine bir tür daha eklemiş oldu."

Subaşı, bu gelişmelerin, Siirt'in, göçmen ve çöl altı iklimlerde bulunan kelebekler açısından flora, fauna ve iklim koşulları bakımından uygun bir yaşam alanı olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

REKLAM

Bodrum'da görüldü: Dünyadaki en güzel türlerinden biri
GÜNDEM
Bodrum'da görüldü: Dünyadaki en güzel türlerinden biri

'Sarı kutu' Türkiye kıyılarında ilk defa görüldü
GÜNDEM
'Sarı kutu' Türkiye kıyılarında ilk defa görüldü