GÜNDEM

Büyükelçiler kararnamesi çıktı

Dışişleri Bakanlığı atamalarına ilişkin iki kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

Anka Yeni Şafak
Dışişleri Bakanlığı atamalarına ilişkin iki kararname yayınlandı. Müsteşar Yardımcısı Ahmet Acet, Berlin, Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol ise Atina Büyükelcisi oldu. Böylece uzun bir süreden beri boş bulunan Atina Büyükelçiliğine Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis Türkiye'de iken atama yapıldı İki kadın diplomat da ilk kez büyükelçi olarak görevlendirildi.

Resmi Gazete'de yayınlanan bir kararname ile 9 başkente büyükelçi atanırken 9 büyükelçi de merkeze döndü. Diğer bir kararname ile 9 büyükelçi Bakanlık Müşavirliklerine atanırken bir Müdür Yardımcılığı için de görevlendirme yapıldı.

Müsteşar Yardımcısı Ahmet Acet, Berlin, Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol ise Atina Büyükelcisi oldu. Çelikkol, Ankara'da Başbakanlık'ta Karamanlis ile yapılan görüşmelere de katıldı. Böylece uzun bir süreden beri boş bulunan Atina Büyükelçiliğine Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis Türkiye'de iken atama yapıldı. Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, geçen yılın Eylül ayında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğine getirilmişti.

İki kadın diplomat da ilk kez büyükelçi olarak görevlendirildi.

2006 yılında bağımsızlığına kavuşan Karadağ'a ilk kez büyükelçi atandı.

Bu arada, bir süre önce merkeze dönerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dış Politika Başdanışmanı olarak görevlendirilen eski Tahran Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu'nun Bakanlık Müşavirliğine ataması da yayınlandı.

18 atamayı içeren kararname ile yeni görevlere atanan büyükelçiler şöyle:

Bonn Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik merkeze, Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Ahmet Acet Bonn'a

Bükreş Büyükelçisi Ahmet Rıfat Ökçün merkeze, Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu, Bükreş'e,

Hanoi Büyükelçisi Yahya Akkurt merkeze, Genel Müdür Ateş Öktem Hanoi'ye,

Lujubljana Büyükelçisi Sina Baydur, merkeze, Genel Müdür Ayşe Sezgin Lujubljana'ya,

Kişinev Büyükelçisi Fırat Topçuoğlu merkeze, Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Ferit Ülker Kişinev'e,

Amman Büyükelçisi Hüseyin Diriöz merkeze, Bakanlık Müşaviri Ali Köprülü Amman'a,

Bakü Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu merkeze, Genel Müdür Hulusi Kılıç Bakü'ye,

Bakanlık Müşaviri Mehmet Murat Oğuz Karadağ'a

Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol Atina'ya,

Dakka Büyükelçisi Ferit Ergin merkeze,

Beyrut Büyükelçisi İrfan Celal Acar merkeze,

Bu arada, Resmi Gazetede yayınlanan diğer bir kararname ile dokuz büyükelçi Bakanlık Müşavirliklerine atanırken Kafkasya ve Orta Asya Genel Müdür Yardımcılığına Ümit Yardım getirildi.

Bakanlık Müşavirliklerine atanan Büyükelçiler söyle: Kadir Tuluy Tanç, Numan Hazar, Ahmet Demirbağ, Sumru Noyan, Tanju Sümer, Mehmet Hayri Erol, Akın Algan, Birnur Fertekligil, Gürcan Türkoğlu.

Yorum

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

1

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay’ın MHP Kurultayı kararıyla ilgili, "Yargıtay kararı sübjektif esaslara, tek yanlı ve bulanık bir bakış açıs..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

2

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

Bizi bırakıp kaçtılar

Bizi bırakıp kaçtılar

3

Terör örgütünde başlayan büyük çözülme hız kazandı. Sadece 3 günde Mardin’de 76 terörist teslim oldu. Nusaybin’de güvenlik güçlerine sığınan PKK’lılar..

TSK anında karşılık verdi

TSK anında karşılık verdi

4

Suriye'den atılan 2 roketatar mermisinin Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi yakınlarında bulunan boş araziye düşmesinin ardından DAEŞ'e ait dört mevzi sınıra..

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

5

Bakırköy'de gasp suçundan aranan şüpheli, bir kadını silahla rehin aldı.

KPSS heyecanı yarın devam edecek

KPSS heyecanı yarın devam edecek

6

Kamudaki A grubu kadrolar için düzenlenen KPSS "Alan Bilgisi" sınavları yarın gerçekleştirilecek. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekl..

Erzincan’da evleri su bastı

Erzincan’da evleri su bastı

7

Erzincan'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı evlerin bodrum katlarını su bastı. Akşam saatlerinde, 2 gündür yağan yağmurun etkisini artırması ..

Provokatörler gözaltında

Provokatörler gözaltında

8

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız'ın, Sinop'ta katılacağı "Zamanın Sabrı" konulu konferansı engellemek isteyen ve provokatörce tavırla..

Bu tavuklar yeşil yumurtluyor

Bu tavuklar yeşil yumurtluyor

9

Zonguldak Ereğli'de yaşayan emekli İsmet Koç, bir tanıdığından aldığı yeşil yumurtalardan elde ettiği civcivleri çoğaltarak yeşil renkte yumurtlayan 5..

MHP’li meclis üyesine ikinci silahlı saldırı

MHP’li meclis üyesine ikinci silahlı saldırı

10

Çukurova Belediyesi’nin MHP’li meclis üyesi İsmail Hakkı Gözübatık, uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı. Gözübatık’a geçen ocak ayında da ü..

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

11

Rakka'ya Afganistan'dan gelen ABD askerleri, kollarına PYD/YPG arması takıp İncirlik'ten kalkan uçaklara koordinat veriyor. IŞİD'e karşı ÖSO için hava..

Türkeş: Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız

Türkeş: Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız

12

Başbakan Yardımcısı Türkeş, "Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü bakımından sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Türk halkı iyi günde kötü günde Azerbaycanlı ka..

Görüşme tamam güvenoyu yarın

Görüşme tamam güvenoyu yarın

13

TBMM Genel Kurulu'nda, 65. Hükümet Programı görüşüldü. TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplanan Genel Kurul'da, 27 Mayıs darbesinin 56. yıl..

IŞiD arması da taksınlar!

IŞiD arması da taksınlar!

14

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD askerlerini terör örgütü 'PYD/YPG' simgeli üniformayla gösteren fotoğraflara ilişkin, “Terörle mücadelede çok i..

Canlı bomba ihbarını kız arkadaşı yapmış

Canlı bomba ihbarını kız arkadaşı yapmış

15

Cinayet suçundan hükümlü olan mahkum, izinli olarak dışarı çıktığı sırada kız arkadaşı tarafından 'canlı bomba eylemi yapacak' diye ihbar edildi.

Sınırlarda bin 256 kişi yakalandı

Sınırlarda bin 256 kişi yakalandı

16

Genelkurmay Başkanlığı tarafından resmi internet sitesinde açıklanan verilere göre hudut birlikleri tarafından kara sınırlarından yasa dışı geçmeye ça..

Utanç lekesi

Utanç lekesi

17

27 Mayıs 1960 askeri darbesinin yıl dönümünde eski Başbakanlardan Adnan Menderes ile eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Has..

Tatilde hem spor hem dua

Tatilde hem spor hem dua

18

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz tatilinde 12-16 yaş grubundaki öğrencilerin güzel vakit geçirerek tatil havasında dini değerleri öğrenmeleri ve boş vak..

FETÖ/PDY operasyonunda 7 tutuklama

FETÖ/PDY operasyonunda 7 tutuklama

19

Niğde merkezli 4 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında 7 kişi tutuklandı. Tutuklanan 7 zanlı, Niğde E Tipi Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.

Meclis takımı da tamam

Meclis takımı da tamam

20

AK Parti'de Meclis kurmayları da belirlendi. AK Parti grup başkanvekilliklerine, Bülent Turan, Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Mustafa Elitaş ve Mehmet ..

+