GündemByLock yazışmaları gerekçeli kararda Hard diskleri kırın

ByLock yazışmaları gerekçeli kararda: Hard diskleri kırın

Gaziantep'te, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen eski öğretmenin ByLock yazışmaları, mahkemenin gerekçeli kararına yansıdı.

Haber MerkeziAA
Arşiv
Arşiv

Gaziantep'te, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen eski öğretmenin ByLock yazışmaları, mahkemenin gerekçeli kararına yansıdı.

Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hakkında dava açılan eski öğretmen Mehmet Yipek'e 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkemenin Yipek hakkındaki gerekçeli kararında, sanığın örgütün sözde "milli eğitim yapılanması" içerisinde yer aldığı belirtildi.

Sanığın Bank Asya'daki hesabında 2013 yılının aralık ayında 782 lira bulunmasına rağmen, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in "bankaya para yatırın" çağrısından sonra 2014 yılının mart ayında 13 bin 386 lira olduğu kaydedildi.

Sanığın örgütün gizli haberleşme programı "ByLock" kullanımına ilişkin bilgilere de yer verilen kararda, Yipek'in programda 3 gruba dahil olduğu, toplam bin 78 kez giriş yaptığı ve şifreli programı en son 18 Şubat 2016 tarihine kullandığı belirtildi.

Yipek'in açıklanan somut delillerle ByLock kullandığına dikkat çekilen gerekçeli kararda, "Mesaj içeriklerinden anlaşılacağı üzere sanığın örgüte yeni eleman kazandırma, katalog evliliği, örgüte ait belgelerin yok edilmesi gibi birçok konuda ByLock üzerinden görüşme yaptığı, sanığın örgütün talimatından sonra Bank Asya'ya para yatırarak örgüte finansal destek sağladığı, bu şekilde üzerine atılı suçu işlediği sabit görülmüştür." ifadelerine yer verildi.

ByLock yazışmaları

 • Sanığın gerekçeli kararda yer alan "Murat" isimli örgüt yöneticisi ile yaptığı ByLock yazışmaları şöyle:
 • 30 Aralık 2015 tarihindeki yazışma:
 • Sanık: Çınarder derneği kapatıldı. Mali Müşavir ve dernek başkanı oradaymış.
 • Murat: Dosyaları almaya hakları yok.
 • Sanık: Bizim arkadaş muhattap olmamış. Fotokopi alınmış.
 • Murat: Neyse abiler takip ediyordur.
 • Sanık: Evet.
 • Murat: Hangi yıla ait dosyalar. Şubeleri gözden geçirelim tedbire aykırı bir şey olmasın. Şahsi flaş bile olmasın.
 • Sanık: Tamam abi, olur abi.
 • Murat: Şahsi bilgisayar dahi istemiyoruz. Varsa hard diskini ve ramini çıkarıp kıralım.
 • Sanık: Tamam abi.
 • Murat: Şahsi bilgisayar dahi istemiyoruz.
 • Sanık: Tuğra'ya ve Zirve'ye ve birçok yere gidilmiş.
 • Murat: Zirve derken üniversite mi?
 • Sanık: Evet proje olduğu için sodes listesi çıkarılmış.
 • Murat: Ne listesi
 • Sanık: Dernek, vakıf ne varsa incelemeye alınmış. Sodes de olan dernek listesi
 • Murat: Ramazan bey ne durumda
 • Sanık: Şimdilik bir şey yok. Sodesle ilgisi yok çünkü.
 • Murat: Tuğrada yapmışlar.
 • Sanık: Tam vakıf değilim. Sormaya vakit bulamadım. Bizim arkadaşlarla ilgilendim.

2 Ocak 2015 tarihindeki yazışma:

 • Murat: O zaman düzeltiyorum. 14 Ocak Perşembe. Çarşamba akşamı son durum hakkında haber verirseniz iyi olur.
 • Sanık: Olur abi. Kahvaltıyı dışarıda yapsak nasıl olur?
 • Murat: Dışarısı yasak
 • Sanık: Tamam abi

'Önce tespit, sonra rehberlik yatırımı, kazandıktan sonra ikna'

14 Ocak 2016 tarihindeki yazışma:

 • Sanık: 193 toplam bizim görüşmemiz mi abi
 • Murat: Hayır müdür abiler. Onlarla görüştüğüm gün sizinkini de belirleyeceğiz. Yani cumartesi. Sen 193 dedin ama diğerlerinden sayı gelmedi. Bir arayıp hatırlatsan. Çocuğun cinsiyeti, anne baba adı. Yerleştirme il il demiştim.
 • Sanık: Tamam abi, sordurayım
 • Murat: Ya sen diğer sorularıma hiç cevap vermedin mail at
 • Sanık: Bu sayılar şu an üniversite kazanacak durumda ve kazandığında yerleştirmeyi taahhüt ettiğiniz sayı mı?
 • Murat: Öyle olur mu ya. En azından şu kazanabilecek potansiyelde ve kazandığında yerleştirmeyi başarabileceğimiz kıvamda olmalı. Yoksa hazırlanan elemandan çok ne var. Barajı aşan tercih yapar dediğiniz öğrenciler arasında biraz sözümüzü dinletebileceğimiz öğrenciler. Örneğin 50 hazırlanan kayıtlı öğrenci var ama 40'ı kazanabilecek, 30'u tercih yapar bunlardan da 20'si bizi dinler, eve yerleşir diyebilmek önemli.
 • Sanık: Tamam abi
 • Murat: Önce tespit, sonra rehberlik yatırımı, kazandıktan sonra ikna. Yazdıklarımı tekrar oku, biraz düşün, yat. Gece beni kaldır, dua edeyim de evlen. Yarın da anlattığım minvalde rakam ver. Hayırlı geceler.

Sanık tarafından 16 Ocak 2016'da gönderilen e-postada ise, "1 dolarları cüzdanda taşımayalım abiler. Makul şüphe 1 dolar" ifadelerinin yer aldığı tespit edildi.

FETÖ elebaşı Gülen'in ByLock'taki özel mesajları deşifre oldu
DÜNYA
FETÖ elebaşı Gülen'in ByLock'taki özel mesajları deşifre oldu

ByLock'ta yeni dönem: 3 milyon mesaj çözüldü
GÜNDEM
ByLock'ta yeni dönem: 3 milyon mesaj çözüldü

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.