GündemDarbecilerihoş görmeyiz

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'tan FETÖ açıklaması

Darbecileri hoş görmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyaretine saatler kala açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras tarihi ziyaret öncesi Türkiye’ye mesajlar gönderdi. Firari askerlerle ilgili sürpriz bir çıkış yapan. Çipras, “Benim duruşum her zaman net olmuştur: Yunanistan’da darbeciler hoş karşılanmaz” dedi.

Fazıl ŞahanYeni Şafak
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras

Yunanistan Başbakanı Aleksi Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a bugünkü tarihi ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. Tarihi buluşmaya saatler kalan konuşan Çipras, firari askerlerle ilgili sürpriz bir çıkış yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamaya hazırlanan Çipras, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’den kaçan askerlerin hoş karşılanmayacağını söyledi.

8 CUNTACI MESAJI

Çipras, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan darbecilerin iadesine ilişkin, yargı kararlarına saygı duyulacağını belirterek, “Bu noktanın ötesinde, benim duruşum her zaman net olmuştur: Yunanistan’da darbeciler hoş karşılanmaz. Bu kapsamda, (Türkiye ile) güvenlik ve yargı alanlarındaki işbirliğimize devam ediyoruz” dedi.

15 Temmuz sonrası kaçan 8 FETÖ’cü asker Yunanistan’a sığınmıştı. Türkiye, darbecilerin iade edilmesini istiyor.

REKLAM

AŞIRI SAĞIN YÜKSELMESİ RAHATSIZ EDİCİ

Türk ve Yunan halklarının sığınmacı krizinde dayanışma örneği gösterdiğine işaret eden Çipras, “Avrupa’da aşırı-sağ odakların yükselmesi çok rahatsız edici. Irkçılık ve İslamofobiyi kullanan bu odaklara en iyi cevap sığınmacı krizinde Yunan halkı tarafından verildi. Türk halkı gibi Yunan halkı da günlük hayatlarında karşılaştıkları zorluklara rağmen gösterdikleri dayanışma ve misafirperverliklerini ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYORUZ

Çipras, göç ve güvenlik sorunlarının, AB-Türkiye ilişkilerinin karşılıklı çıkar sağlayacak şekilde korunmasını daha önemli hale getirdiğini vurgulayarak, “Bu bağlamda, Türkiye’nin katılım süreci ve AB-Türkiye diyaloğu bugün her zamankinden önemli. Biz yan yana yaşıyoruz. Yunanlar olarak, Türkiye’de demokrasiyi ve Avrupa’ya dönük bir Türkiye’yi destekliyoruz. AB’nin duruşu ve taahhütlerinde net olması ve Türkiye’nin de zorlu bir dönemin ardından yönünü çizmesi gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

REKLAM

TAAHHÜTLER YERİNE GETİRİLDİ

AB-Türkiye mutabakatının, Balkan sığınmacı geçişlerine tek taraflı kapatılmasının ardından zorunlu bir girişim olduğunu kaydeden Çipras, “Türkiye, taahhütlerini yerine getirerek ve Ege’de göç akışını azaltarak mutabakata bağlılığını gösterdi. Ancak, Doğu Ege adalarında durum halen zor” ifadelerini kullandı. Bu arada Erdoğan’ın ziyareti için 3 binin üzerinde Yunan polisinin yanı sıra Türkiye'den gelen 200 kişilik özel güvenlik ekibi görev yapacak.

Tarihi ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 65 yıl aradan sonra Yunanistan ‘a giden ilk Cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki gün sürecek ziyaretinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos tarafından karşılanacak. Görüşmelerde Kıbrıs ve bölgesel konular, ortak yatırımlar iktisadi ve ticari işbirliği masada olacak. Kıbrıs konusunda başarısızlık ile sonuçlanan Cenevre süreciyle ilgili değerlendirmelerin liderler düzeyinde ele alınması bekleniyor. Yine bölgesel gelişmeler de değerlendirilecek konular arasında.

REKLAM

SELANİK’E YHT VE FERİBOT SEFERİ

Görüşmelerde ekonomi başlığı ağırlıklı olarak ele alınacak. Ortak yatırımlar ekonomik ve ticari işbirliği masada olacak. İki ülke arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi açısından karşılıklı olarak atılacak adımlar teker teker değerlendirilecek.

ÜÇ TASARI İÇİN SOMUT ADIM

Erdoğan’ın Atina ziyaretinde üç önemli tasarıya ilişkin somut adım atılması bekleniyor, İzmir’den Selanik’e insan ve yük taşımacılığına ilişkin feribot seferleri, İstanbul’dan Selanik’e Yüksek Hızlı Tren hattı döşenmesi, Kipi ve İpsala gümrük kapılarına köprü kurulması somut başlıklar arasında yer alıyor.

  • En son Bayar gitmişti
  • Görüşmeler sırasında 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Yunanistan’a kaçan FETÖ terör örgütü mensubu askerlerin iadesiyle ilgili süreç Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir kez daha gündeme getirilecek. Erdoğan, Çipras ile gerçekleştirdiği görüşmelerde de bu konuyu gündeme taşımıştı. Türkiye’den Yunanistan’a cumhurbaşkanı düzeyinde son ziyaret 1952’de Celal Bayar tarafından gerçekleştirilmişti.

Yunanistan
9 teröristi
tutukladı
DÜNYA
Yunanistan 9 teröristi tutukladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan'a gidecek
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan'a gidecek

REKLAM

İşte Yunanistan'a kaçan hainler!
OYNAT00:29
İşte Yunanistan'a kaçan hainler!
FETÖ'nün darbe girişimine katıldıktan sonra askeri bir helikopterle Yunanistan'a kaçarak siyasi sığınma talebinde bulunan 8 hain subay adliyeye getirildi.


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.