GündemGündem
gokturk-1-uydusu-firlatildi
GÖKTÜRK-1 uydusu fırlatıldı
05 Aralık 2017, 12:00
#TarihteBugün geçen yıl bugün Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacak GÖKTÜRK-1 uydusu, Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı.
simdi-anlasildi-mi-niye-82-kerkuk
'Şimdi anlaşıldı mı niye 82 Kerkük?'
10 Ekim 2017, 01:00
Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "82 Kerkük, 83 Musul" ifadelerine ilişkin konuştu.
metin-topuz-kimdir
Metin Topuz kimdir?
09 Ekim 2017, 11:00
ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un FETÖ soruşturması kapsamında casusluk suçlarından tutuklanmasının ardından ABD'den gelen 'vize başvurularını durdurma' kararı dikkatleri çekti. ABD'yi skandal karara iten Metin Topuz, Türkiye karşıtı girişimlerde adının bulunmasıyla öne çıkıyor.
sehit-babasi-duygulandirdi
Şehit babası duygulandırdı
21 Eylül 2017, 10:00
Şehit öğretmenin babası Hamit Yılmaz, oğlunun katillerinin insansız hava araçlarıyla etkisiz hale getirilmesini bu sözlerle yorumladı.
teoga-harcanan-para
TEOG'a harcanan para
19 Eylül 2017, 12:00
Eğitim sisteminden kaldırılan TEOG'un ekonomik boyutu dikkatleri çekecek düzeydeydi. Sınavda başarıyla sonuç almak isteyen öğrenciler için veliler özel dersler ve takviye eğitim setleri satın almak durumunda kalıyordu. Bu harcamanın aile bütçesinde büyük yer tutması da en önemli hususlardan biri oluyordu.
teogdan-once-ne-vardi-turkiyenin-lise-giris-sinavi-tarihi
TEOG'dan önce ne vardı? Türkiye'nin 'Lise Giriş Sınavı' tarihi
19 Eylül 2017, 12:00
1.2 milyon öğrencinin giriş yaptığı liselere girişte kullanılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "TEOG'un kaldırılması lazım" çağrısının ardından yapılan çalışmalar kapsamında kaldırıldı. 2014'te başlatılan TEOG'un kaldırılmasıyla birlikte gözler Türkiye'nin Lise Giriş Sınavı tarihine çevrildi.
ertugrul-firkateyni-japonyada-batti
Ertuğrul Firkateyni Japonya'da battı
16 Eylül 2017, 03:00
#TarihteBugün 1889 yılında II. Abdülhamid'in dostluk amacıyla Japonya'ya gönderdiği Ertuğrul Firkateyni, dönüş yolunda, Funakora kıyılarında fırtınaya tutuldu. Gemi kayalara çarparak parçalandı. 540 denizci hayatını kaybetti, 6 subay ve 63 er kurtuldu.
yassiada-mahkemesi-demokrat-partililere-idam-cezasi-verdi
Yassıada Mahkemesi Demokrat Partililere idam cezası verdi
15 Eylül 2017, 12:00
#TarihteBugün 1961 yılında Yassıada Mahkemesi, kapatılan DP'nin 15 üyesi hakkında ölüm, 32 üyesi hakkında müebbet hapis cezası verildiğini açıkladı. 27 Mayıs Askeri Darbesiyle devrilen Demokrat Parti iktidarının yargılandığı Yassıada Mahkemeleri 15 Eylül 1961 günü karara bağlandı. 10 yıl iktidarda kalan Demokrat Partili isimler Türk Ceza Kanunun 146 taksim 1 maddesiyle ölüm cezasına çarptırıldı. 15 Eylül günü onlarca idam kararı verilen Yassıada Mahkemeleri, Türkiye tarihine hukukun lekelendiği yer olarak geçti.
15 tatil ne zaman, okullar ne zaman kapanıyor?
15 tatil ne zaman, okullar ne zaman kapanıyor?
Tatil yapacakları günü iple çeken öğrenciler 15 tatil ile birlikte dinlenme ve kendilerine daha fazla zaman ayırma fırsatı bulacak. Öğrencilerin uzun süredir merak ettiği konulardan birisi de 15 tatil ne zaman sorusu. Peki, Okullar ne zaman kapanıyor? Yılbaşı tatili hangi güne denk geliyor? 15 tatil ne zaman başlayacak?
AÖF'de dijital imza dönemi başladı
AÖF'de dijital imza dönemi başladı
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bürolarında kağıt israfını önlemek için öğrencilere dijital imza kolaylığı sağlandı.
e-Okul girişi yazılı ve sözlü sonuçları nasıl öğrenilir
e-Okul girişi yazılı ve sözlü sonuçları nasıl öğrenilir
Milyonlarca öğrenci 15 tatile az bir zaman kanal ikinci yazılı sınavlarını olmaya başladı. Bu dönemi iyi notlarla tamamlamak isteyenler e-okul sınav sonuçları ekranında ikinci yazılı sınav sonuçları ve sözlü sonuçlarını merak ediyor. İşte güncel yazılı, sınav, sözlü ve devamsızlık bilgilerinin edinilebileceği e-Okul sistemine giriş...
Öğrenciler haberi alır almaz oraya koştu
Öğrenciler haberi alır almaz oraya koştu
Gaziantep'te Şahinbey ilçesinde ikamet eden öğrencilere verilecek olan 200 TL'lik destek nedeniyle öğrenciler belediye bahçesinde uzun kuyruklar oluşturdu. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, başvurunun 10 binin üzerinde olduğunu belirtti.
2017 Yerli Malı Haftası ne zaman?
2017 Yerli Malı Haftası ne zaman?
Yerli Malı haftası, her yıl okullarda kutlanan etkinlikler arasında yer almaktadır. Yabancı ülkelerin ürünlerini kullanmak yerine, Türkiye'de üretilen ürünler ile bilinç sağlamak isteyen Yerli Malı Haftası, 1946 yılından bu yana kutlanmaktadır. Yerli Malı Haftası, öğretmenler ve öğrenciler tarafından merakla bekleniyor. Peki 2017 Yerli Malı Haftası ne zaman? Yerli Malı Haftası nedir? Yerli Malı Haftası neden kutlanır? İşte tüm detaylar...
Metrobüse binenler şaşkın bakışlarla izledi
Metrobüse binenler şaşkın bakışlarla izledi
Türkiye’deki köy okullarında okuyan öğrencilerin kışlık ihtiyacının karşılanması için bir platform kuran gönüllü üniversiteli öğrenciler, farkındalık oluşturmak amacıyla metrobüste 3 saat boyunca yolculuk yaparak örgü ördü. Şaşkın bakışlarla izlenen gençler, vatandaşlardan alkış aldı.
Türk profesör MIT’te bölüm başkanı oldu
Türk profesör MIT’te bölüm başkanı oldu
Türk profesör Asuman Özdağlar, ABD’nin prestijli eğitim kuruluşlarından Massachusetts Institute of Technology’de Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Başkanlığı’na getirildi.
ÖSYM Başkanı Özer soruları kimin hazırladığını açıkladı
ÖSYM Başkanı Özer soruları kimin hazırladığını açıkladı
ÖSYM Başkanı Prof. Mahmut Özer, TYT puan hesaplamasında her testin soru sayısı ile orantılı ağırlığı olacağını söyledi. Özer, “İkinci oturum için örnek soru yok. LYS’den farklı olmayacak” dedi. Sınav süresi, YKS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı gibi merak edilen soruları yanıtlayan Özer, sınavlarda soruları kimin hazırladığını da açıkladı.
48 ülke İstanbul’da
48 ülke İstanbul’da
ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararına tepki gösteren İslam ülkelerinin liderleri bugün İstanbul’da bir araya gelecek. İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla gerçekleşecek. Zirveye 16’sı lider düzeyinde 48 ülkeden katılım olacak.
Faiz lobisi boşuna çabalıyor
Faiz lobisi boşuna çabalıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kurundaki yükselişin ekonominin gerçekleriyle uyumlu olmadığına dikkat çekerken faiz lobisini de uyardı: Ekonomideki kısa süreli manipülasyonlarla, faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum.
Türk azınlığı sindirmek istiyorlar
Türk azınlığı sindirmek istiyorlar
Yunanistan’ın Türk azınlığı sindirmeye çalıştığını ve büyük ihlâller yaşandığını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımızın hem Lozan ile ilgili hem Batı Trakya azınlığı ile ilgili daha önce hiç söylenmemiş tonda ifade etmesi çok büyük karşılık buldu" dedi.
Konuşacakne kaldı
Konuşacak ne kaldı
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph L. Votel, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la görüşmek üzere bugün Ankara’ya geliyor.
Afrin’de hedef belli
Afrin’de hedef belli
PKK/PYD işgalindeki Afrin’e Türkiye’nin istediği zaman operasyon düzenleyebileceğini söyleyen Çavuşoğlu, orada bulunan başka ülke güçlerinin buna engel teşkil etmediği mesajını verdi: “Orada birinin olması ya da olmaması gerekmez. Önemli kriter bize tehdit mi değil mi...”
Olağanüstü kararlar çıkmalı
Olağanüstü kararlar çıkmalı
Bugün İstanbul’da toplanacak Müslüman ülke liderleri! İslam dünyasının en mahrem merkezlerinden, sembollerinden, Kudüs’ün işgaline karşı harekete geçmek, Kudüs’ü koruyacak kararlar almak, bu kararları cesurca ilan etmek, Kudüs’ü korumak için askeri ve siyasi hazırlıklar yapmak zorundasınız.
Hükümet Sözcüsü Bozdağ'dan OHAL açıklaması
Hükümet Sözcüsü Bozdağ'dan OHAL açıklaması
Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Türkiye'nin olağanüstü hali uzatma zarureti devam ettiği sürece olağanüstü hal devam edecektir. Bu zaruretin ne olduğunu elbette hükümetimiz, Milli Güvenlik Kurulu takdir edecek ve bunun gereğini yapacaktır." dedi.
'Kudüs'ten bütün Araplar vazgeçse de Türkiye vazgeçmez'
'Kudüs'ten bütün Araplar vazgeçse de Türkiye vazgeçmez'
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "İsrail'in Cumhurbaşkanına 'Siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz' diyen, one minute çeken bir cumhurbaşkanına, kimse 'Siz İsrail'le yan yana geliyorsunuz' diyemez. Dünyanın hangi lideri bunu söyleyebilme cesareti gösterdi?" dedi. Bozdağ, "Kudüs bizim ruhumuzda, kalbimizde. Kudüs'ten Filistinliler, Gazzeliler, bütün Araplar vazgeçse de Türkiye vazgeçmez, Türk milleti vazgeçmez." ifadelerini kullandı.
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. 7 Haziran öncesi de gündeme gelen vatandaşlığın spekülasyon oluşturmaması için ertelendiği belirtilirken, Suriyelilerin nasıl vatandaş olacağına ilişkin 9 önemli kriter bulunuyor.
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
TSK, Kuzey Irak'ta bulunan PKK hedeflerine hava harekatı düzenledi. Dün 09.05-09.15 saatleri arasında Haftanin bölgesinde terör örgütüne ait mağara ve barınaklar imha edildi.
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Kırklareli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü tarafından sürdürülen “Benim de Dikili Bir Ağacım Var Gülüm Var Projesi" kapsamında hobi bahçesinde kiraz, kayısı, elma ve armut yetiştiren engelliler, bu yıl hasada başladı.
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Hatay Valiliği, Osmaniye'de sulama kanalına düşerek 14 kişinin ölümüne neden olan midibüs kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk işçiliği konusunda kentte yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Anketle çocuk işçilerin yüzde 61'inin eğitime devam etmek istemedikleri, yüzde 60'ının eğitimlerinde başarısız oldukları için, yüzde 40'ının ise ailevi ve ekonomik nedenlerle okulu bıraktıklarını belirlendi. Sosyolog İsmail Büyükbörklü, okulda başarısız olan çocukların yeteneklerine göre meslek okullarına yönlendirilerek çocuk işçilerin engellenmesi gerektiğini söyledi.
Gaziantep'te şehit sayısı 3'e yükseldi
Gaziantep'te şehit sayısı 3'e yükseldi
Gaziantep'te Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı araçla düzenlenen saldırıda yaralanan polis memuru Mehmet Öter tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.
Nusaybin'de baba-oğul omuz omuza operasyonda
Nusaybin'de baba-oğul omuz omuza operasyonda
Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlere yönelik süren operasyonlarda Polis Özel Harekatta (PÖH) görev yapan bir baba ve oğlunun omuz omuza mücadele etmesi duygulandırdı. Ayrı ayrı şehirlerde görev yapan baba ve oğul terör operasyonunda bir araya geldi.
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve Vodafone Yarı Maratonu nedeniyle İstanbul'da bazı yollar araç trafiğine kapatıldı. İşte kapatılan yollar ve alternatif güzergahlar...
Müzik onlarınsesi olacak
Müzik onların sesi olacak
'Müzik Benim Sesim' projesiyle 40 işitme engelli çocuk ritim eğitiminin yanı sıra motor kas gelişimlerini destekleyen dans eğitimleri alacak. Erken dönemde müzik eğitimine başlayan çocuklar farklı sesleri duyabilme yeteneği kazanacak. Bu da dil gelişimini pozitif etkileyecek.
Robocop jandarma
Robocop jandarma
Jandarma Genel Komutanlığı'nca dağıtılan 'Takbul Gözlüğü' suçlulara göz açtırmayacak. İnsan yüzü tanıyan, plaka sorgulayan gözlükler sayesinde şüpheliler artık kaçamayacak
Adalet onlara hiç uğramadı
Adalet onlara hiç uğramadı
28 Şubat mağdurları 20 yıldır adalet bekliyor. 1998 yılından bu yana kurtulmaları için 3 farklı imkan doğsa da; hiçbiri fayda etmedi. Yeniden yargılanma talepleri sürekli reddedildi. AYM başvurularından, 'yetkili değilim' cevabı alındı. PKK ve DHKP-C’lilerin de bulunduğu 2 bin 500 mahkum salıverildi ama onlar hala cezaevinde.
Ölümden kurtulmak için ölü taklidi yaptı
Ölümden kurtulmak için ölü taklidi yaptı
Ankara'da bir kadın, 6 yıl önce boşandığı eski kocası tarafından silahlı saldırıya uğradı. Kadın, ölmekten 'ölü taklidi' yaparak kurtuldu.
Yangın çıkan samanlıkta zincire bağlı halde ölü bulundu
Yangın çıkan samanlıkta zincire bağlı halde ölü bulundu
Afyonkarahisar'da meydana gelen ve duyanların tüylerini diken diken eden olayda, bir samanlıkta çıkan yangının ardından itfaiye ekipleri zincirle bağlı halde 30 yaşındaki erkek bir şahsın cesedini buldu.
Liseli katilin mahkemedeki ifadesi ortaya çıktı
Liseli katilin mahkemedeki ifadesi ortaya çıktı
Rize'nin Pazar ilçesinde ders sırasında sınıf arkadaşını bıçaklayarak öldüren ve daha sonra kendisini de bıçakla yaralayarak intihar girişiminde bulunan lise öğrencisinin yargılanmasına başlandı.
Fast food restoranın müdürü çete lideri çıktı
Fast food restoranın müdürü çete lideri çıktı
Çetenin, Metin T.'nin kendi işyerinden çaldığı motosikleti kullandığı ve bu motosikletle lüks bir araç çaldığı tespit edildi. Gasp çetesinin kullandığı bir depoda 3 bin 800 boş kovan, silah yayları, silah kabzeleri, namlu yapımında kullanılan torna makineleri ele geçirildi.

Patlama sonrası ev savaş alanına döndü: 1 yaralı
Patlama sonrası ev savaş alanına döndü: 1 yaralı
Samsun'da bir evde tüpten gaz sızması sonucunda meydana gelen patlamada 1 kişi yaralandı. Patlamada ev kullanılamaz hale gelirken, kolundan yaralanan kadın hastaneye kaldırıldı.
FETÖ’cü üyeyekozmik himaye
FETÖ’cü üyeye kozmik himaye
FETÖ’nün kumpaslarda başrol oynayanları el üstünde tuttuğu ByLock mesajlarıyla açığa çıktı. Kumpasçıların kaçmasını sağlayan ve her türlü ihtiyacını karşılayan örgütün, himaye altına aldığı isimlerden birisinin, Kozmik Oda’ya giren eski Yargıtay Üyesi Kadir Kayan olduğu ortaya çıktı.
Babamınnaaşınıistiyorum
Babamın naaşını istiyorum
Cevzet Soysal'ın 1998'de infaz edilmesi, hala aydınlatılamadı. Yapılan kazı çalışmaları da netice vermedi. Mücahid Soysal, “Faillerin ne ceza alacağı umrumuzda değil, bize babamızın naaşını bulsunlar” dedi.
Talimatlar ankesörden
Talimatlar ankesörden
15 Temmuz gecesi Tuğgeneral Ahmet Otal, SAT timi komutanı Yüzbaşı Özay Cödel ve Yüzbaşı Haldun Gülmez gibi çok sayıda kritik ismin İstanbul’daki ankesörlü telefonla mahrem imamlarla görüştükleri belirlendi.
FETÖ'nün 'Hava Kuvvetleri yapılanması'nda 16 tutuklama
FETÖ'nün 'Hava Kuvvetleri yapılanması'nda 16 tutuklama
Eskişehir merkezli 12 ilde FETÖ operasyonu kapsamında adliyeye sevk edilen 21 şüpheliden 16'sı tutuklandı.
Giresun merkezli 4 ilde FETÖ operasyonu: 3 tutuklama
Giresun merkezli 4 ilde FETÖ operasyonu: 3 tutuklama
Giresun merkezli 4 ilde gerçekleştirilen FETÖ operasyonunda aralarında örgütün sözde "mahrem imamı" olduğu belirlenen "ByLock" kullanıcısı 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Afyon'da FETÖ sanığı 9 kişiye hapis cezası
Afyon'da FETÖ sanığı 9 kişiye hapis cezası
Afyon'da devam eden FETÖ davalarında, hakim karşısına çıkan 9 sanık, "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 6 yıl ile 9 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
FETÖ'nün 'polis imamı'na 6 yıl 3 ay hapis cezası
FETÖ'nün 'polis imamı'na 6 yıl 3 ay hapis cezası
Erzurum'da FETÖ'nün 'polis imamı' olduğu öne sürülen eski öğretmen Muhammed Bektaş, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
FETÖ sanığına mahkeme başkanından 'himmet' çıkışı
FETÖ sanığına mahkeme başkanından 'himmet' çıkışı
Konya'da FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 486 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme başkanı, örgütün haberleşme programı "ByLock"u yüklediğini fakat bu programdan örgütsel bir faaliyet gerçekleştirmediğini savunan tutuksuz sanığa, "Tanzanya'ya su kuyusu yapacağız" şeklinde görüşmeler yapıp para toplamıyor muydunuz?" diyerek tepki gösterdi.