GündemDışişleri Bakanlığından DEAŞ-ABD-PKK ittifakına ilişkin açıklama

Son dakika... Dışişleri Bakanlığından DEAŞ-ABD-PKK ittifakına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığından DEAŞ-ABD-PKK ittifakına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Rakka'da DEAŞ-ABD-PKK ittifakını sert bir dille kınadı. Dışişleri, açıklamasında, "DEAŞ’la anlaşarak, çok sayıda DEAŞ teröristini Rakka’dan tahliye etmesi, son derece vahim ve ibret verici bir gelişmedir." ifadelerini kullandı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Dışişleri Bakanlığı, Rakka'da DEAŞ-ABD-PKK ittifakını sert bir dille kınadı.

Dışişleri, açıklamasında"PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Rakka’nın DEAŞ terör örgütünden temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ’la anlaşarak, çok sayıda DEAŞ teröristini Rakka’dan tahliye etmesi, son derece vahim ve ibret verici bir gelişmedir" ifadelerini kullandı.

Bakanlık, ayrıca Uluslararası Askeri Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı Sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, sözkonusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya “saygı duyulduğunun” görülmesinden de esef duyulduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

  • Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Rakka’nın DEAŞ terör örgütünden temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ’la anlaşarak, çok sayıda DEAŞ teröristini Rakka’dan tahliye etmesi, son derece vahim ve ibret verici bir gelişmedir.
  • Her vesileyle vurguladığımız gibi, PYD/YPG’nin Suriye’deki amacı DEAŞ’e karşı mücadele etmek değil, sahada gayrimeşru oldubittiler yaratmak, toprak işgal etmek ve buralarda demografik yapıyı değiştirmektir.
  • Sözkonusu anlaşma, bir terör örgütüyle mücadelenin başka bir terör örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle işbirliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur.
  • DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı Sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, sözkonusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya “saygı duyulduğunun” görülmesinden de esef duyulmuştur.

REKLAM

BBC, Rakka'daki kirli anlaşmanın görüntülerini paylaştı
DÜNYA
BBC, Rakka'daki kirli anlaşmanın görüntülerini paylaştı

ABD, DEAŞ'lı teröristleri böyle tahliye etti
OYNAT00,51
ABD, DEAŞ'lı teröristleri böyle tahliye etti
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Rakka'da DEAŞ'lı teröristler ile PKK/PYD'nin gizli anlaşmasını deşifre eden özel bilgeleri paylaştı. Rakka'da sıkışan en az 350 DEAŞ'lı terörist, ABD ve PKK/PYD ile anlaşarak şehirden tahliye edilmişti. BBC o görüntüleri paylaştı. Yayınlanan görüntülerde, DEAŞ'lı teröristlerin ABD ile PKK/PYD koruması altında şehri terk ettiği görülüyor.