GündemDünyaya satrancıyeniden öğreteceğiz

Dünyaya satrancı yeniden öğreteceğiz

Çocuklara stratejik düşünebilme becerisi kazandıran satranç, birçok ülkede zorunlu ders olarak okutuluyor. Ülkemizde de benzer adımların atılması için çalışan satranç şampiyonlarından Tamer Karatekin, “Satranç bizim ata sporumuzdur. Bu birikim ve güçle dünyaya satrancı yeniden öğretmek için yola çıkacağız” dedi.

Aybike EroğluYeni Şafak
Türkiye satranç şampiyonlarından Eğitimde İnovasyon Girişimcisi Tamer Karetekin
Türkiye satranç şampiyonlarından Eğitimde İnovasyon Girişimcisi Tamer Karetekin

İlköğretimdeki en etkili eğitsel araçlardan biri olan satranç Polonya, Meksika, Almanya, Moğolistan, Rusya gibi ülkelerde en az bir dönem zorunlu ders olarak okutuluyor. Türkiye satranç şampiyonlarından Eğitimde İnovasyon Girişimcisi Tamer Karetekin de satrancın ülkemizde zorunlu ders olarak okutulması için çabalıyor.

SATRANÇ AKADEMİSİNDE BİRİNCİLER YETİŞİYOR

Karatekin, dünyanın en eski satranç takımının Semerkant'ta bulunması, kökeninin Türk öğeler barındıran Kuşan İmparatorluğu'na dayanması ve ilk dünya şampiyonlarının Anadolulu ve Türkmen asıllı olması sebebiyle satrancı ata sporumuz olarak tanımlıyor. Tamer Karetekin'in satranç macerası ise 7 yaşında başladı. Karatekin, dünya şampiyonları Kasparov ve Karpov’la berabere kalarak dikkatleri üzerine çekti. 2000 yılında Türkiye büyükler şampiyonu olan Karatekin, Harvard ve MIT’e önlisans eğitimi için kabul edildi. Karatekin, Amerika’daki eğitimi sonrası, Türkiye’de farklı sektörlerde yöneticilik ve girişimcilikle uğraştı. Türk ve İslam coğrafyasında hayat bulan satrancın çocuklara öğretilmesi için bir de akademi kuran Karatekin, "2013 Dünya 8 yaş altı ikincisi Işık Can, 2016 Dünya Okullar 8 yaş altı ikincisi Elvin Büyük gibi öğrenciler gurur kaynağımız” bilgisini verdi. Karatekin, dünyanın sayılı girişimcilik yarışmalarından İTÜ Çekirdek’te, dünya çocuklarının aynı platformda satranç öğretip oynayabileceği projesiyle yarı finalist olmayı başardı.

REKLAM

2016 Dünya Okullar 8 yaş altı kızlar eşpuanlı 2.si Elvin Büyük.

DÜNYA OKULDA SATRANÇ PLATFORMU PROJESİ

Geçmişten aldığı bu birikim ve güçle dünyaya satrancı yeniden öğretmek için yola çıkan Karetekin, bu amaçla 'Dünya Okulda Satranç Platformu' projesini hayata geçirmek için çalışmaya başladı. Yenilikçi müfredat ve ortak platform için pekçok ülke ve kıta federasyonundan niyet mektupları alan Karatekin, 20 Aralık 2017’de yapılacak Asya Satranç Federasyonu ve 2018 başı Afrika Satranç Konfederasyonu toplantılarında bu projenin alt yapısını oluşturmayı hedefliyor. Karatekin, “Projenin hayata geçmesi için bu iki toplantı kilit öneme sahip. Ancak bunun önemini henüz bürokratlara anlatamadık. Fiziksel stadyumlara 1 milyar doların üzerine bütçe ayrılırken, okulda satrancın e-stadyumunu da içerecek, alanında dünya çapında uzman kişi ve kurumlarca hazırlanmış, milyonlarca çocuğun giriş yapacağı, birkaç milyon dolarlık başlangıç bütçesi gerektiren projeye, devlet desteği alamamak bizleri üzüyor” dedi.

REKLAM
  • Zekayla beraber milli gelir de artacak
  • Bilimsel araştırmalara göre zeka seviyesi ile ortalama milli gelir arasında güçlü bir bağ bulunduğunu söyleyen Karatekin, “Türkiye olarak ortalama zekamız 90 iken ortalama milli gelirimiz 10 bin dolar seviyesinde. Singapur’un ise ortalama zekası 110 ve ortalama milli geliri 40 bin dolar seviyesinde. İlköğretimde 1 puanlık zeka artışıyla milli gelirimizi uzun vadede, yüzde 10, yani yılda yaklaşık 80 milyar dolar arttırabilirdik. Bu zeka artışını da çocuklarımıza satrancı öğreterek sağlarız” dedi.
'Hristiyanlık unsurlarını kullanıyorlar'

Son dönemde satrançta Hristiyanlık unsurlarının kullanıldığını belirten Tamer Karatekin şunları aktardı: “Bu unsurlar nedeniyle satranç Türk-İslam coğrafyasından uzaklaştırılıyor. Biz öncülük edersek, kendi topraklarımızda doğan bir oyun, dünyaya bizim kültürümüzle sunulmuş olur. Asıl mesele, çocuklarımıza bu ata sporunu geçmişten aldığımız referansla ve yenilikçi bir müfredatla öğretebilmek"

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.