GÜNDEM

E-posta iddialarına Devlet Bakanlığı'ndan açıklama

Aa Yeni Şafak
Hayati Yazıcı'nın sorumlu bulunduğu Devlet Bakanlığından yapılan açıklamada, Yazıcı'nın adı ve soyadı kullanılarak bir kişinin üniversiteye yerleştirilmesiyle ilgili demir.ali.tr@gmail.com adresine elektronik posta gönderildiği bilgisine ulaşıldığı belirtilerek, Yazıcı'ya ait bu isimli bir e-postası olmadığı, Yazıcı'nın dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'üniversite yerleştirmeleriyle' ilgili sözleri ve siyasi kulislerde Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın ismi zikredilerek konuşulan iddialar çerçevesinde bir açıklama yapılmasının uygun görüldüğü belirtildi.

26 Ekim 2010'da hayatiyaziciankara@hotmail.com adlı e-posta adresinden demir.ali.tr@gmail.com adlı e-posta adresine, Yazıcı'nın, ad ve soyadı da kullanılarak 'bir kişinin üniversiteye yerleştirilmesiyle' ilgili bir talep içeren elektronik postanın gönderildiği bilgisine ulaşıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

'Öncelikle vurgulamak isteriz ki sayın Yazıcı'ya ait veya Yazıcı tarafından kullanılan bu isimli bir e-posta adresi bulunmamaktadır. Sayın Yazıcı'nın isim ve soy isminin kullanıldığı bu e-posta adresinin ve gönderilen e-mail'in kötü niyetle ve Sayın Bakanı kamuoyu önünde zor duruma düşürmek, karalamak ve belirli siyasi emellere alet etmek maksadıyla kurgulandığı/hazırlandığı ve yukarıda belirtilen adrese gönderildiği açıktır. 

Ortada kurgulanmış, üzerinde çalışılmış bir 'proje' vardır, sayın Yazıcı da bu kurguya alet edilmek istenmekte, birileri bunun üzerinden siyasi amaçlar gütmektedir. Yazıcı'nın böyle bir e-mail gönderdiği, yeğeni için yerleştirme istediği yönündeki haber, yorum ve kulisler külliyen gerçek dışıdır. Sayın Bakan böyle bir talepte bulunmamıştır; herhangi bir yolla da olsa, böyle bir talepte bulunmayı dahi aklının ucundan geçirmeyecek kadar devlet işleyişini bilen bir kişidir. Sayın Bakan'ın yeğeni de bulunmamaktadır.

Yazıcı'nın, bu yönde bir bilginin kendisine ulaşmasının hemen ardından 10 Mayıs 2011 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

'Sayın Bakan'ın avukatı aracılığıyla yapılan suç duyurusunda, 'Savcılığınızca yapılacak tahkikat neticesinde, bahse konu e-posta adresini kullanan gerçek bir kişinin olup olmadığı, yoksa müvekkilimin ismini kullanarak şikayete konu e-postayı gönderen şüpheli veya şüphelilerin tespitiyle Türk Ceza Kanunu'nun eylemlerine uyan maddeleri gereğince cezalandırılmalarını talep ediyoruz' denilmiştir. 

Yazıcı'nın, konunun takipçisi olacağının, siyasi amaçlarla kullanıldığı açık olan bu sahtekarlığı açığa çıkarmak için hukuksal bütün yolları kullanacağının bilinmesini isteriz. Kimin tarafından gönderildiği dahi bilinmeyen bir e-maili siyasi amaçları için kullananları, bundan bir rant beklentisi içinde olanları, bu sahtekarlıktan çıkar elde etmeyi umanları kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.'

Yorum

Recep Akdağ yeniden kabinede

Recep Akdağ yeniden kabinede

1

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 65. hükümeti açıkladı. Yeni kabine listesinde, 2002'den başlayarak 11 yıl boyunca Sağlık..

65. hükümetteki tek kadın

65. hükümetteki tek kadın

2

Başbakan Binali Yıldırım, 65. hükümeti açıkladı. Yıldırım'ın açıkladığı yeni kabine listesinde tek kadın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül..

Çakmakla tüp kontrolü canından etti

Çakmakla tüp kontrolü canından etti

3

Antalya'da evinin mutfağında değiştirdiği tüpü çakmakla kontrol etmek isterken, tüpün alev almasıyla ağır yaralanan 86 yaşındaki İbrahim Acar hayatını..

Şırnak'ta 5 terörist daha öldürüldü

Şırnak'ta 5 terörist daha öldürüldü

4

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Şırnak'ta 5 teröristin daha öldürüldüğünü açıkladı. Kentte etkisiz hale getirilen terörist sayısı 419'a y..

HDP’nin umudu CHP

HDP’nin umudu CHP

5

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesini hazmedemeyen HDP Anayasa Mahkemesi'ne başvurmak için imza ka..

Halit Dumankaya hakkında yakalama kararı talebi

Halit Dumankaya hakkında yakalama kararı talebi

6

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı id..

FSM'de trafiği kilitleyen intihar girişimi

FSM'de trafiği kilitleyen intihar girişimi

7

İstanbul'da iki köprüde de trafik yoğunluğu yaşanıyor. Köprülerde yaşanan yoğunluğun, FSM Köprüsündeki intihar girişiminden kaynaklandığı belirtiliyor..

Nusaybin'de güvenlik güçleri bu anonsu yapıyor

Nusaybin'de güvenlik güçleri bu anonsu yapıyor

8

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonda güvenlik güçleri, teröristlere "teslim olun" çağrısında bulunuyor. Zırh..

Veysel Eroğlu 5'inci kez kabinede

Veysel Eroğlu 5'inci kez kabinede

9

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 65. Hükümet'i açıkladı. Yeni kabinede Orman ve Su İşleri Bakanı olan AK Parti Afyonkarah..

25 terörist teslim oldu

25 terörist teslim oldu

10

PKK'lı teröristlere yönelik operasyonların sürdüğü Mardin'in Nusaybin ilçesinde 25 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Meteorolojiden uyarı: Yağmur yeniden geliyor

Meteorolojiden uyarı: Yağmur yeniden geliyor

11

Bugün yurdun doğu kesimlerinde yer yer gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Tahminlere göre, yağışlar yarından itibaren tüm yurtta etkisini göstere..

Kurultay kararının ardından Bahçeli'den ilk hamle

Kurultay kararının ardından Bahçeli'den ilk hamle

12

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, MHP'de olağanüstü kongre kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını oy birliğiyle onadı. Yargıtay'ın kurult..

Kardeşinin bakan olduğunu pazarda öğrendi

Kardeşinin bakan olduğunu pazarda öğrendi

13

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan AK Parti Düzce Milletvekili Faruk Özlü'nün Düzce'nin Topçular köyünde yaşayan ablası Mürvet Çolak, kardeşinin b..

Ana omurga istinaf olacak

Ana omurga istinaf olacak

14

İstinaf Temel Eğitim Programı’nda konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Türk yargısının bundan sonraki dönemde ana omurgası istinaf olacaktır” dedi. Bo..

65. Hükümet'te 9 yeni isim

65. Hükümet'te 9 yeni isim

15

AK Parti hükümetlerinin yedincisinde 9 yeni isim yer aldı. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak yeni..

Tüm gözler orada

Tüm gözler orada

16

Başbakan Davutoğlu'nun istifasının ardından, 65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın yeni Bakanlar Kurulu list..

ATM dolandırıcılarına suç üstü

ATM dolandırıcılarına suç üstü

17

Bursa'da 3 farklı banka ATMsine düzenek kurarak dolandırıcılık yapmaya çalışan 3 dolandırıcı, şikayetler üzerine çevredeki güvenlik kameralarını incel..

İşte en genç ve en yaşlı bakan

İşte en genç ve en yaşlı bakan

18

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. Hükümet'in yaş ortalaması, 64. Hükümet'teki gibi 52 oldu. Kabinenin en genci Aile ve Sosyal Politikalar Bak..

Cumhurbaşkanı Erdoğan AB'ye meydan okudu

Cumhurbaşkanı Erdoğan AB'ye meydan okudu

19

AB'nin tıkadığı vize muafiyeti ve 3 milyar avroluk destek süreçlerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle sürerse TBMM'den Geri Kabul Yasası çık..

İstanbul'un 11 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 11 ilçesinde elektrik kesintisi

20

İstanbul'un Adalar, Ataşehir, Beykoz, Kadıköy, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Ümraniye ve Üsküdar'ın bazı mahallelerine 25 Mayıs'ta el..

+