https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Gündem Erdoğandan belediye başkanlarına 6 net mesaj

Erdoğan'dan belediye başkanlarına 6 net mesaj

Bir süredir kamuoyunun önemli gündem maddelerinden olan AK Parti'li belediye başkanlarının istifası süreci hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisine yönelik çok net mesajlar verdi. Erdoğan belediye başkanlarına "Partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir" dedi.

Hilal Güven Özbey Tvnet
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan

İran ziyaretinin ardından dönüş yolunda uçaktaki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir ve Mehmet Keleş'in Düzce Belediye başkanlıklarından istifa etmesinin ardından çok sayıda AK Parti'li belediye başkanının daha istifasının isteneceğini yönündeki iddialar açıklık getirdi. İstifaların devamının gelebileceğini işaret eden ve bunun 2019'daki yerel seçimlere hazırlık olduğunun altını çizen Erdoğan, belediye başkanlarına çok net mesajlar verdi.
Erdoğan'ın altı ayrı başlıkta ele aldığımız açıklamaları şöyle:

“Bu davaya gönül verenler gerektiğinde istifasını teklif eder”

Biz, rutin, alışılmış, sıradan bir siyasi parti değiliz. Bizim siyasi partimiz, aynı zamanda bir davadır. Bu davaya inanmış olanlar, bu davaya gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze gelir istifasını teklif eder, ondan sonra da bir başka arkadaşla yola devam edilebilir.

REKLAM

"İstifalar partiden değil farklı yere çekmek isteyenler var"

Zaten istifa eden de, partiden istifa amacıyla değil, bulunduğu makamı boşaltmak için o tür bir adım atar. Tabii bunları farklı yere çekme gayretine girenler de oluyor.

“İhraç ve görevden alma yollarını denemek istemiyoruz”

Tabii partideki görevleri, partinin üst yönetimi, gerektiğinde istifasını istemeden de alabilir. Belediyelerdeki durum tabii ki farklı. Onun iki yöntemi vardır: Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanmaktan dolayı yapılabilir. Tabii ki biz bu yolları denemek istemiyoruz. Eğer hakikaten illerde ilçelerde bu tür sıkıntılar varsa, teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcımız çağırır görüşür kendileriyle; iyi niyet içerisinde mesele çözülür. Ama olay belediye olduğu zaman farklı. Ama orada da görüşmek suretiyle gelinen nokta budur denilebilir; ilgili başkana, istifa suretiyle o makamı boşaltmanın kendisini de bizi de sıkıntıya düşürmeyeceği anlatılabilir.

REKLAM

“Makamın boşaltılmasını istemek neden yadırganıyor”

Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor? Kaldı ki istifa ya da görevden ayrılma, bu davada bir sorun olarak görülmemelidir.

“Partinin şerefi herkesin şanının önündedir”

Nitekim, bir çok arkadaşımız daha önce bir çok görevlerini bırakmışlar, sonra başka görevler almışlardır. Ama dava olarak görmez de, hasbi değil hesabi davranırsan; ‘Benim şanım var şerefim var’ dersen, kusura bakma ama, partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir.

“Bazı şeyler önümüze geldikçe değerlendiriyoruz”

[Bu kategoride olan belediyeler belirlendi mi efendim? Sayı olarak, yer olarak belirlendi mi?] Hayır, öyle bir şey olmaz. Biz, olduğu zaman, bazı şeyler önümüze geldiği zaman, ona göre değerlendirmemizi yapıyoruz. Allah göstermesin çok daha kötü şeyler de olabilir. Kaldı ki 2019’un martında yerel seçimler yapılacak. Dolayısıyla biz hazırlıkları yaparak girmek durumundayız. Kaldı ki sadece bizim partimizle değil diğer siyasi partilerle ilgili de içişleri bakanlığımıza şikayetler geliyor. Basın olarak size de geliyordur.

REKLAM

'AB ahımızı aldı bunun için iflah olmazlar'
DÜNYA
'AB ahımızı aldı bunun için iflah olmazlar'

'Kürtler Kerkük'te işgalcidir'
DÜNYA
'Kürtler Kerkük'te işgalcidir'

Erdoğan'dan Meral Akşener sorusuna yanıt
GÜNDEM
Erdoğan'dan Meral Akşener sorusuna yanıt

Türkiye'nin flaş kararını Erdoğan açıkladı: "TSK İdlib'in içinde olacak"
GÜNDEM
Türkiye'nin flaş kararını Erdoğan açıkladı: "TSK İdlib'in içinde olacak"