GÜNDEM

Erzincan'da Şemdinli izi

Erzincan'da polise komplo kurmak için baraja atılan mühimmatın 30 olayda kullanılanılan el bombalarıyla aynı seri yada kafileden olduğu ortaya çıktı. Şemdinli'deki patlamada astsubaylarda bulunan bombalar da Erzincan'la kardeş.

Kamil Maman Yeni Şafak
Albay Dursun Çiçek imzalı 'Darbe Andıcı'nı uygulamakla suçlanan Başsavcısı İlhan Cihaner ve 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 kişinin sanık olduğu Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasıyla ilgili iddianamenin ek delil klasörleri dün sanık ve müşteki avukatlarına dağıtılmaya başlandı. Yapılanmanın polise komplo kurmak için Çatalarmut Barajı'na attığı mühimmatın Şemdinli'de Umut Kitabevi'ne yapılan saldırının da aralarında bulunduğu birçok olaydaki el bombalarıyla aynı seri yada kafileden olduğu tespit edildi.

30 OLAYDA BOMBA KARDEŞLİĞİ

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı 13 Kasım 2009'da tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, Çatalarmut Baraj Gölü'nde bulunan mühimmatların daha önce gerçekleşen olaylarda kullanılan mühimmatlarla benzerlikleri olup olmadığını sordu. 19 Kasım 2009'da savcılığa gönderilen ve ek klasörlere konan 'Bomba Bilgi Merkezi İrtibat Raporu'nda Erzincan'da bulunan cephaneliğin 30 ayrı olayla irtibatlı olduğu belirtildi.

ŞEMDİNLİ'YLE GÖVDELER AYNI

Rapora göre, Çatalarmut barajında bulunan HGR DM41 SPLITTER COMP-B LOS FMP-134' gövde numaralı bombalar, 9 Kasım 2005'te Şemdinli'de Umut Kitap evine yapılan saldırıdan sonra yakalanan sanık Astsubayların aracında ele geçirilen 'HGR DM41 SPLITTER COMP-B LOS FMP-134' gövde numaralı iki adet el bombası ile aynı seriden. 28 Aralık 2002'de Şırnak'ta ele geçirilen 4 el bombasından biri de aynı gövde numarasına sahip.

POLİSE SALDIRIDA AYNI İZ

Çatalarmut'ta bulunan 'MKE MOD45 MKE-1-18 08-89' gövde numaralı bombalar ile 22 Kasım 2000 tarihinde İstanbul Ümraniye'de Akkoyunlu Karakolu'na atılan bir adet el bombası da aynı künye grubundan. Aynı bomba, 30 Ocak 2006'de İzmir Eşrefpaşa Belediyesi Acil Polikliniği'nde görevli polis memurunu şehit eden Cenk İce'nin üzerinde bulunan üç el bombasından birinin künye grubuyla da aynı.

TERÖRİSTİN EVİNDEN ÇIKTI

Yine Çatalarmut'ta bulunan 'HGR DM41 SPLITTER COMP-B LOS FMP-19' gövde numaralı bomba ise 20 Mart 2000'de Mardin Midyat'ta PKK'lı terörist Seyfettin Işık'ın evinde bulunan el bombası ile aynı gruptan. 20 Mayıs 2004'te Adana İncirlik'te PKK terör örgütüne ait evde yapılan aramada ele geçirilen 5 adet bombadan biri de Çatalarmut'ta bulunan bombalardaki 'HGR Z DM72 LOS FMP-19' maşa numarasına sahip.

Bombaları polis bulunca listeyi bilgisayardan sildi

Ergenekon yapılanmasının, polise komplo için Çatalarmut Barajı'na attığı bombalar bulunduktan sonra aldığı paniğe kapılarak aldığı önlemler iddianamenin delil klasörlerine girdi. Tutuklu Üsteğmen Ersin Ergut'un el konulan bilgisayar harddiskinde silinen tüm bilgiler geri getirilerek incelendi. Polis kriminalin 'Dijital Delil Ön İnceleme Raporu'na göre, silinen dosyalardan 'Dd1' isimli dosyada Çatalarmut'a atılan mühimmatlar ile ilgili bilgiler bulundu. Ergut mühimmatlarla ilgili listenin bulunduğu dosyayı 10 Ekim 2009 günü saat 00.04'de yani Çatalarmut'taki mühimmatların bulunmasından 17 gün önce oluşturdu. Ergut mühimmatların bulunmasıyla hard diski 14 Kasım 2009'da arızalı olduğu gerekçesiyle tamirciye bıraktı. Bomba listesi ise mühimmatlar bulunduktan sonra silindi.

Albay Ali Tapan'dan muhtara eşofmanlı baskı

Bombaların polis tarafından bulunmasından sonra Albay Tapan, telaşla eşofmanıyla evinden çıkıp, bölgeye yakın köyün muhtarına 'mühimmatı polis koydu diyeceksin' şeklinde baskı yapmış.

Mühimmatların bulunduğu yere yakın Saztepe köyü muhtarının savcıya verdiği ifade ek delil klasörlerine girdi. Muhtar, jandarmanın kendisine baraj gölünde bulunan mühimmatlarla ilgili “emniyet koydu” şeklinde ifade vermesi için baskı uyguladığını belirtiyor. Astsubay Orhan Esirger ve Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali tapan'ın ifadeleri de muhtarın iddiasını doğruladı. Orhan Esirger mühimmatın bulunduğu gün akşam saatlerinde üsteğmen Ersin Ergut ile olay yerine gittiklerini, üsteğmenin Saztepe köyü muhtarı ile görüştüğünü söyledi. Orhan Esirger'in ifadelerine göre olay akşamı Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan da eşofmanı ile evinden gelerek Saztepe köyü muhtarı ile görüştü.

Ali Tapan da bu iddiayı ifadesinde doğruladı. Savcıya verdiği ifadede “Mühimmatların emniyete ihbar edilmesi beni üzdü” diyen Albay Tapan, olay günü akşam saatlerinde olduğu için eşofmanla evden çıktığını söyledi. Ali Tapan, muhtarla görüştüğünü ve savcıya ifade vermeye ikna etmeye çalıştığını söyledi. Tapan, muhtara “3-4 ay önce gelerek biz mühimmatı koyacağız sen emniyet yaptı diyeceksin” dediğini ama onun ifade vermeye razı olmadığını söyledi. Ali Tapan muhtarı ikna edemeyince olay yerinden ayrılarak Başsavcı İlhan Cihaner'i aradığını, Cihaner'in “olay önemli” diyerek yanına geldiğini belirtti. Tapan'ın ifadesine göre Cihaner'in, kendisine “tanık veya tanıklar bulunursa dinlenebilir” demesi de dikkat çekti.

Yorum

Sultangazi'de 20 adrese eş zamanlı baskın

Sultangazi'de 20 adrese eş zamanlı baskın

1

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde terör örgütüne yönelik çevik kuvvet ve özel harekat ekiplerinin desteği ile operasyon düzenlendi. 20'ye yakın adrese ..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

2

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

Bakan Bozdağ AYM'ye başvuruları eleştirdi

Bakan Bozdağ AYM'ye başvuruları eleştirdi

3

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dokunulmazlıklar konusunda CHP'nin tavrını eleştirerek, "CHP Genel Başkanı ve milletvekillerinin kafası, dokunulmazlıkları..

TSK obüslerle DAEŞ'i vurdu

TSK obüslerle DAEŞ'i vurdu

4

Sınır karakollarında konuşlu bulunan Fırtına obüsleri ve ateş destek vasıtalarıyla Suriye'deki DAEŞ mevzileri vuruldu. Öte yandan DAEŞ saldırısında ya..

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

5

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 9 terörist daha öldürüldüğünü açıkladı. Kuzey Irak'a düzenlenen ha..

İşte Davutoğlu'nun yeni evi

İşte Davutoğlu'nun yeni evi

6

Başbakanlık koltuğunu Binali Yıldırım'a devreden eski Başbakan Davutoğlu, Ankara'da Çayyolu'nda kiraladığı villada yaşayacak. Davutoğlu, vaktinin büyü..

Davutoğlu: Menderes'in şehadeti unutulmayacak

Davutoğlu: Menderes'in şehadeti unutulmayacak

7

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, 27 Mayıs darbesinde idam edilen Adnan Menderes'in şehadetinin unutulmayacağını söyledi. Davutoğlu, "Rahme..

MHP'de "3'te 2" formülü

MHP'de "3'te 2" formülü

8

Bahçeli yönetimi delegelerin 3’te 2’sinin desteği olmazsa tüzüğün değişemeyeceğini hesaplıyor. Bin 200 dolayında delegenin 800'ü oy vermezse, tüzük de..

İslam takvimi

İslam takvimi

9

İslam dünyası, farklı günlerde Ramazan orucuna başlama ve farklı tarihlerde bayram yapma ikileminden kurtuluyor. Diyanet’in ev sahipliğinde düzenlenec..

Nurettin Yıldız'a saldırıda 17 gözaltı

Nurettin Yıldız'a saldırıda 17 gözaltı

10

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız'ın, Sinop'ta katılacağı "Zamanın Sabrı" konulu konferans öncesinde yaşanan olaylara ilişkin başlatıl..

Beyaz kefenimizi giyerek yola çıktık

Beyaz kefenimizi giyerek yola çıktık

11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli etkinliklere katılmak için geldiği Kırşehir'de, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi fahri doktora törenine kat..

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

12

MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin, “şahsımla yarışacaklar” açıklamasının ardından genel başkanlık yarışına girecek adaylar boy göstermeye başladı..

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

13

Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün teslim olan 42 teröristin yapılan sağlık kontrollerinden sonra ifadeleri alınmaya başlandı. Teröristler, Nusaybin ilç..

Şimdi de tarih kaosu

Şimdi de tarih kaosu

14

MHP lideri Bahçeli kurultay tarihini 10 Temmuz olarak açıkladı. Ancak Çağrı Heyeti, kurultay için kendi tarihini açıklayacak. Çağrı Heyeti’nin de fark..

Emniyeti alarma geçiren laptop

Emniyeti alarma geçiren laptop

15

Gaziantep'te operasyonda dizüstü bilgisayara monte edilmiş bir patlayıcı düzeneği bulundu. Şimdiye kadar ilk kez bulunan söz konusu dizüstü bilgisaya..

Dev Türk bayrağı zirvede

Dev Türk bayrağı zirvede

16

İzmirli iki genç dağcı, 33 kilo ağırlığındaki, 150 metrekarelik dev Türk bayrağını Erciyes Dağı'nın zirvesine çıkartıp açarak, Atatürk'ü ve şehitlerim..

Çifte mesai

Çifte mesai

17

AK Parti’nin bugün Meclis gündemi yoğun. 65. hükümet programı görüşmelerinin yanısıra AK Parti Grubu, grup başkanvekili seçimini gerçekleştirecek. İki..

Bahçesaray'da çekirge istilası

Bahçesaray'da çekirge istilası

18

Van'ın Bahçesaray ilçesinin Güneyyamaç ve Kaşıkçılar Mahalleleri'ni çekirgeler istila etti. Vatandaşlar ekinlere, ağaçlara, sebzelere büyük zarar vere..

Kadın teröristten PKK için olay sözler

Kadın teröristten PKK için olay sözler

19

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonda güvenlik güçlerine teslim olan teröristler, bölücü terör örgütü PKK mensuplarının yaşadığı pişmanlıkları an..

+