GündemErzurumda 38 tesisin temeli atıldı

Erzurum'da 38 tesisin temeli atıldı

Erzurum'da 38 tesisin temel atma töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Akdağ, "Biz sizin huzurunuz, refahınız için siyaset yapıyoruz. Onun içindir ki teröre ve teröristlere asla aman vermiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle, inleri neredeyse inlerine kadar giriyoruz, gireceğiz asla aman vermeyeceğiz. Çünkü bu güzel memleketin huzurunu kaçırmalarına müsaade edemeyiz" dedi.

Haber MerkeziAA
Temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katıldı.
Temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katıldı.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Biz sizin huzurunuz, refahınız için siyaset yapıyoruz. Onun içindir ki teröre ve teröristlere asla aman vermiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle, inleri neredeyse inlerine kadar giriyoruz, gireceğiz asla aman vermeyeceğiz. Çünkü bu güzel memleketin huzurunu kaçırmalarına müsaade edemeyiz." dedi.

Erzurum'da, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca baraj, sulama, taşkın koruma, ağaçlandırma ve ormancılık alanında yaptırılacak 592 milyon liralık 38 tesisin temeli, Havuzbaşı Kent Meydanı'nda düzenlenen törenle atıldı.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, törende yaptığı konuşmada, AK Parti kurulduğundan beri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 'biz size nasıl hizmet ederiz, nasıl bu milletin hizmetkarı oluruz' şiarıyla hareket ettiklerini belirtti.

Bu hizmetkarlık sürecinde özellikle yatırım açısından bazı bakanlıkların ön planda olduğunu anlatan Akdağ, "Bunlar aslan payını alır. Bu bakanlıklarımızdan birisi de Orman ve Su İşleri Bakanlığımızdır. Böyle de olması lazım. Bugün ve bundan önce temeli atılan projelerin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. Bunu gerçekleştireceğinizden de eminiz. Bütün bu barajlar bizim için olmazsa olmazdır. Suladığımız her arazi Erzurum'un zenginliği, köylümüz ile çiftçimizin refahı demektir." diye konuştu.

"Arsayı bedava veriyoruz"

Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatlarıyla geçen yıl Erzurum'un da içinde olduğu 23 ili cazibe merkezi olarak ilan ettiklerini anımsatan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yatırımcılara diyoruz ki 'gel sana bedava arazi vereceğiz. Yeter ki gel Erzurum, Kars, Ardahan, Van, Bitlis, Mardin, Şırnak'da, Şanlıurfa ve Malatya'da yatırım yap. Arsayı bedava veriyoruz. 10 milyon Türk Lirasına kadar yapacağın fabrikanın bina maliyetini biz karşılıyoruz. Projenin bedeli olan yüzde 30'u sen yapacaksın yatırımcı olarak, yüzde 70'ini devlet olarak biz karşılayacağız. İki sene geri ödemeyeceksin, iki sene sonra 5 sene içerisinde faizsiz olarak geri ödeyeceksin. Ayrıca sana ödeme işletme ve danışmanlık için kredi vereceğiz faizsiz. Birçok avantajlar sunuluyor. Kardeşlerimize iş imkanı açılsın. Bunu neden yapıyoruz? Erzurum'da, bölgemizde, 23 ilimizde yatırımlar artsın, istihdam oluşsun. Yani gençlerimize, ev, iş, aş olsun, evlenmeyi bekleyen ya da evli kardeşlerimize iş imkanı açılsın. Büyük bir hızla çalışıyoruz. Başbakanımız yakın bir zamanda ilk müracaatlarla ilgili kamuoyunu bilgilendirecek."

"Teröre ve teröristlere asla aman vermiyoruz"

Akdağ, terörle mücadelenin kararlılıkla süreceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Biz sizin huzurunuz, refahınız için siyaset yapıyoruz. Onun içindir ki teröre ve teröristlere asla aman vermiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle, inleri neredeyse inlerine kadar giriyoruz, gireceğiz asla aman vermeyeceğiz. Çünkü bu güzel memleketin huzurunu kaçırmalarına müsaade edemeyiz. Allah'a şükürler olsun biz 80 milyon vatan evladı 3 milyon Suriyeli misafiri de aldık. Onlara da Türk milletinin misafirperverliğiyle ev sahipliği yapıyoruz. Huzurumuzu kaçırmalarına müsaade etmeyeceğiz."

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Türkiye'de bugün istikrar varsa bunda Erzurum'un büyük rolü olduğunu belirtti.

Erzurum'un halk oylamasında bir destan yazarak tarihe geçtiğini dile getiren Eroğlu, "Erzurum'a ne yapılsa azdır. Biz de Erzurum'un hizmetkarı olarak elimizden geleni yapacağız. Bugün gelişimizin sebebi, burada hasretle beklenen tesisler var. Sayın Başbakan Yardımcımız Akdağ ile dedik ki gidelim, temel atalım. Bu tesislerin sayısı o kadar çok ki saymakla bitmez." değerlendirmesinde bulundu.

"Artık devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik"

Eroğlu, bu yıl burada muntazam bir ağaçlandırma seferberliği başlatacaklarını aktararak, şöyle konuştu:

"Çiçek gibi bir Erzurum için hazır mıyız? Bunun dışında Allah nasip ederse burada çok güzel hizmetler yapacağız. Sadece temel atmak için gelmedim. Bir yere gidilirken hediye ile gidilir. Ben size börek çörek, baklava getirecek halim yoktu ya da Afyon'dan lokum. Ben heybem dolu geldim. Bir yıl önce geldiğimizde 822 milyon liralık 76 müjde vermiştik. Bu seferde 12 müjde ile geldik, 61 milyon liralık. Erzurum'da yaptığımız yatırımlar 2 milyar 212 milyon lira oldu. Orman Su İşleri Bakanlığı olarak 2017, 2018 ve 2019 yıllarında Erzurum'da hamle yılları ilan ediyoruz. Artık devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik. Ormanları yaşatacağız ama gelirleri size ait olacak. Gelir getirici ürünler dikmek suretiyle 49 yıllığına sizlere bunları vereceğiz."

Bakan Eroğlu, temeli atılan yatırımların kısa sürede bitirilmesi konusunda müteahhitleri uyararak sözleşmede belirtilen gün ve saatte bunların yerine getirilmemesi durumunda gereğini yapacaklarını sözlerine ekledi.

Törene, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Emniyet Müdürü Mehmet Arslan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.