GündemFETÖcülerin panik yazışmaları ortaya çıktı

FETÖ'cülerin panik yazışmaları ortaya çıktı

Gaziantep'te FETÖ'nün "milli eğitim yapılanması"na yönelik dava dosyasında, deşifre olduklarını fark eden örgüt yöneticilerinin yaşadığı panik ve mensuplarına gönderdiği talimatları içeren ByLock yazışmaları yer aldı. ByLock yazışmalarındaki talimatlardan, "Potansiyel kişilerin tespit edilmesi, akabinde yaklaşım tarzının belirlenmesi gerekir. Bu konuda bundan sonra daha dikkatli bir yaklaşım tarzı benimsenmesi hizmet lehine bir gelişme olacaktır" dedi.

Haber MerkeziAA
ByLock
ByLock

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "milli eğitim yapılanması"na yönelik dava kapsamında deşifre edilen ByLock yazışmaları, örgütteki dağılma ve panik havasını ortaya koydu.

FETÖ'nün "milli eğitim yapılanması"na yönelik 69'u tutuklu 150 sanığın yargılandığı davada tutuklu eski öğretmen Yasemin Aksin'e ait 113 sayfalık örgütün şifreli haberleşme programı ByLock mesaj dökümleri sayesinde örgütün kopmaları engellemek için her yolu denediği belirlendi.

Programda 16 kişinin bulunduğu, 493 alınan, 380 de gönderilen mesaj olduğu bilgisinin yer aldığı raporda, özellikle soruşturma ve kovuşturma sürecinde etkin pişmanlık yasasından yararlanan ve örgütün deşifresine katkı sağlayan kişileri engellemeye yönelik mesajlar dikkati çekti.

"Potansiyel itirafçı olma ihtimali olanlar hakkında çalışma yapılması ve dikkat edilmesi" konu başlığı altında 22 Aralık 2015'te sanık Yasemin Aksin'e gönderilen mesajda, etkin pişmanlık yasasından yararlananların, örgütün çözülmesine yardımcı olarak ciddi zarar verdikleri bilgisi yer aldı.

Etkin pişmanlık yasasından yararlanabilecek kişileri engellemeye yönelik çalışma yapılması talimatının verildiği mesajda, şu ifadeler kullanıldı:

"Bölgelerin usulünce dar dairede ve içeriği yayılmadan yapacakları çalışmalarla itirafçı olabilecek veya olmuş kişilerin listesi çıkarılabilir. Potansiyel kişilerin tespit edilmesi, akabinde yaklaşım tarzının belirlenmesi gerekir. Bu konuda bundan sonra daha dikkatli bir yaklaşım tarzı benimsenmesi hizmet lehine bir gelişme olacaktır."

Mesajda 15 maddeyle tarif edilen bu kişilerle ilgili bazı özellikler şöyle sıralandı:

"- Maaşından her zaman şikayet edip hizmetin kendilerini kullandığını düşünenler,

- Çeşitli sebeplerle çok borcu olup ödeyemeyenler,

- Çalıştığı kurumdan işten çıkarılmayı hazmedemeyenler,

- Görev yaptığı kurum idarecileri veya bağlı olduğu bölgedeki kişiler tarafından haklı-haksız küstürülmüş, kavga etmiş olanlar,

- Her seviyedeki abilerimizin kavgalı (süreç veya farklı sebeplerden) olduğu eş, dost, kardeş vesaire ne varsa gözden geçirilmesi,

- Kurumlarda ve bölgelerde tayin edildikleri yerlerden sıkıntılı gelip tayin, maaş, konum vesaire konularında beklentileri olabilecekler,

- Zamanında gönülsüz olarak himmet adı altında, kurban vesaire alınanlar ve bunu olumsuz dile getirenler,

- Hizmette mahrem konulara vakıf olup aktif görevlerde bulunan ve süreçte karşıyı haklı bulup saf değiştirenler."

FETÖ'cülerin yazışma uygulaması ByLock'un ara yüzü ilk kez gösterildi
TEKNOLOJİ
FETÖ'cülerin yazışma uygulaması ByLock'un ara yüzü ilk kez gösterildi

FETÖ elebaşı Gülen'in ByLock'taki özel mesajları deşifre oldu
DÜNYA
FETÖ elebaşı Gülen'in ByLock'taki özel mesajları deşifre oldu

FETÖ üyelerinin darbe girişimi sonrası sohbet yazışmaları
GÜNDEM
FETÖ üyelerinin darbe girişimi sonrası sohbet yazışmaları

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.