GündemHocam kısa kes

Hocam kısa kes

Manisa'nın Başlamış Köyü’nde öğretmenlik yapan Muhammet Emin Altunkaynak, dersleri kitaba bağlı kalarak anlatmak yerine öğrencilere uygun içerikte kısa filmler izlettiriyor. Konuya uygun kısa film bulamayan Altunkaynak, önce öğrencileriyle birlikte film çekti sonra da onlara film akademisi kurdu. Altunkaynak, "Sinemayı tebliğ ve eğitim aracı olarak kullanmalıyız" diyor.

Fatma ÇelikYeni Şafak
Seyirlik öğrenciler
Seyirlik öğrenciler

Okulların açılmasıyla birlikte hem öğretmenleri hem de öğrencileri büyük bir heyecan sardı. Öğretmenlik mesleğini Manisa'nın Akhisar ilçesine bağlı Başlamış Köyü’nde icra eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Muhammet Emin Altunkaynak ise bu heyecanı sadece birgün değil her zaman yaşıyor. Öğrencilerinin dersleri daha iyi anlaması için teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya çalışan Altunkaynak, ders materyali olarak kısa filmleri tercih ediyor. Zamanla derslerin içeriğine uygun içerik bulmakta zorlanan Altınkaynak, çareyi öğrencileriyle film çekmekte bulmuş. Hatta bir film akademisi bile kurmuş. Yüksek lisans tez konusunu “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerinde Bir Ders Materyali Olarak Kısa Filmlerin Kullanımı” olarak belirleyen Altunkaynak, bu zamana kadar öğrencileriyle birlikte 7 tane kısa film çekmiş. Değerli Film Akademisi'nde çalışmalarını yürüten Altunkaynak, "Sinemayı tebliğ ve eğitim aracı olarak kullanmalıyız" diyor.

TECRÜBELERİ YOK

Altunkaynak'ın kısa film çekme hikayesi okul panosunda gördüğü bir yarışma afişiyle başlamış. Önceleri sınıfta ders konusuyla ilgili öğrencilere kısa filmler izlettiğini söyleyen Altunkaynak, kısa film yarışması afişini görünce ilk filmini çekmeye karar vermiş. Zaten elinde tamamlanmamış bir senaryosu da varmış. "İmkânsızlık nedeniyle filmi cep telefonuyla çekmeye karar vermiştim. Okuldaki bir arkadaşımın fotoğrafçılık kursuna gittiğini öğrenince bize yardımcı olmasını istedim. Oyuncu olarak da tecrübesi olmayan ama hevesli öğrencilerim vardı" sözleriyle sinema dünyasına nasıl adım attıklarını anlatıyor.

Öğrencileriyle beraber bilmedikleri bir işe girdikleri için başta epey zorlandığını itiraf eden Altunkaynak, yaşadıkları sıkıntıları ve ardından elde ettikleri başarıyı şöyle anlatıyor: "İlk olarak fotoğraf makinasının ayarlarını yapmakta zorlandık. Öğrencilerim de utanıyor ve doğal davranamıyordu. Ayrıca taşımalı gelip gittikleri için çekimleri öğle arasında yapmak durumundaydık. Bunların neticesinde tek günde bitecek çekimler 10 gün sürdü. Sonunda çekim sürecini tamamlayıp, montaj kısmına geçebildik. Elimizde montaj programı vardı, ama biz kullanmayı bilmiyorduk. Günlerce süren uğraşlar sonucunda, video sitelerinden izlediklerimiz üzerinden deneme yanılma yöntemiyle öğrendiklerimizi uygulayarak, montajı tamamlamayı başardık. Kısa filmimiz bitmişti ve bunun için ne maddi ne fikri ne de farklı hiçbir destek almamıştık. Sonuç mu? Türkiye ikincisi olduk."

MESAJ VERMİYORUZ HİKAYE ANLATIYORUZ

Çektikleri 'Keşif' adlı kısa filmle ikinciliği ardından farklı filmlerle birincilik ödülleri alan Altunkaynak ve öğrencileri o günden bugüne 7 kısa film çekmiş. Güncel konuları ve sorunları anlatmaya çalıştıkları bu filmlerde, bazen bir ayeti, bazen bir hadisi, bazen de bir değeri merkeze alıyorlar. Bir şeyi anlatırken, mesaj verme kaygısı taşımadan bunu bir hikâye içinde sunmaya çalışıyorlar. Örneğin 'Keşif' ile yardımseverliği, 'Rüzgar Gülü' ile bir öğretmenin emek, sevgi ve fedakârlığını, 'Vatan Sağ Olsun' ile ülke sevgisinin önemini, 'Bir Umuttur Anadolu' ile ise mültecilerin dramını anlattılar. Amatör olarak çalışan bu azimli ekip yerel başta olmak üzere Türkiye çapında düzenlenen birçok kısa film yarışmalarına katılarak dereceler de elde etti. Ortaya koydukları her projede çıtayı bir basamak daha yukarı çıkarmak istediklerini söyleyen Altunkaynak'a Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek vermiş ve Değerli Film Akademisi'ni kurmuşlar.

  • Başvurular beklentinin üstünde
  • Kısa filmleri çekerken öğrencilerin sinemaya büyük ilgi duyduğunu keşfeden Muhammet Emin Altunkaynak, "Gençler bu işin içerisinde yer almak istiyor. Ancak bu ciddi eğitim gerektiren bir durum. Bunu nasıl halledebiliriz diye düşünürken onları alanda uzman, işin ehli eğitmenlerle buluşturacak bir proje fikri çıktı ortaya;Değerli Film Akademisi. Sponsar ararken Kültür Bakanlığı projemizi kabul etti. Gençler, eğitmenlerimizden 5 hafta boyunca senaryo, ses-ışık, renklendirme, kurgu-montaj, sinematografi dersleri alacaklar. Sonrasında atölyede gençler tarafından yazımı gerçekleşen senaryolar, uygulamalı olarak kısa filme dönüşecek. Bugün başlayan eğitimlere beklentimizin üzerinde başvuru yapıldı. Eğitim Akhisar’da olmasına rağmen İstanbul, Bursa, Zonguldak, Urfa, Antakya hatta Mısır’dan bir kişi konuyla ilgili bizimle iletişime geçti" diyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.