Gündemİnsan tacirlerinin yeni rotası Rezve

İnsan tacirlerinin yeni rotası Rezve

Elverişsiz hava şartları insan tacirlerine güzergah değiştirtti. Kaçakçılar, artık Ege Denizi yerine karayolunu tercih ediyor. Mültecilerin İstanbul-Aksaray’dan başlayan yolculuğu, Bulgaristan sınırındaki Rezve deresi kıyısında son buluyor. Dereyi geçenler Avrupa'ya açılıyor.

Cihat ArpacıkYeni Şafak
Minibüslerle sınıra yolculuk yapıyorlar.
Minibüslerle sınıra yolculuk yapıyorlar.
Savaş veya yoksulluk gibi sebepler yüzünden ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca göçmen, daha iyi bir hayat sürmek umuduyla yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine gitmenin hayalini kuruyor. Avrupa, kapılarına dayanan göçmen krizini çözmek yerine sınırlarda sıkı önlemler alarak, bu çaresiz insanların ülkelerine girmesini engellemeye çabalıyor. Ancak alınan sert tedbirlere rağmen her gün yüzlerce göçmen sınırları aşmanın yollarını arıyor. İnsan tacirleri, elverişsiz hava şartları nedeniyle Ege Denizi yerine, bir süredir daha 'güvenli' ancak yakalanma riski daha yüksek olan bir yolu kullanıyor.

BULUŞMA YERİ AKSARAY

İstanbul'un Aksaray semtinden başlayan bu yolculuğun ilk etabı Kırklareli'ne bağlı sınır kasabası olan Demirköy içindeki Rezve deresini geçince son buluyor. Yeni Şafak, Aksaray-Rezve rotasının arka planını araştırdı. Bu rotayı kullanan göçmenler ağırlıklı olarak Afganistanlılar. Libya, Suriye ve Iraklılar da Ege Denizi ve Akdeniz güzergahı daha tehlikeli oldğu bu yolu kullanıyor. Organizasyon Aksaray, Yenikapı ve Kumkapı'daki kahvehanelerde başlıyor. Avrupa'ya kaçmak isteyen sığınmacılar, insan tacirleriyle bu mekanlarda buluşuyor.

KİŞİ BAŞI 400 DOLAR

Her gün onbirlerce doların döndüğü bu piyasada, mültecilerin Rezve deresini geçinceye kadar ödediği ücret kişi başına 400 dolar. Göçmenleri Rezve deresi kıyısına kadar götürmek için servisler ayarlanıyor İddiaya göre bu servrvislerin numaraları, internetten veya yolda dolaşan araçların üzerindeki telefon numalarından alınıyor. Servis şoförlerinin bir kısmı göçmen taşıdığını sonradan anlıyor. Ancak iş işten geçiyor. Adli kaynaklardan alınan bilgiye göre bu ifadeyi veren şoförle birlikte 34 servis şoförü tutuklu olarak yargılanıyor.

Aksaray'da başlayan yolculuğun ilk durağı Bulgaristan sınırındaki Rezve deresi. Dere engelini aşanlar Avrupa'ya kaçıyor.


SONRADAN FARK ETMİŞLER

Göçmen taşırken jandarma tarafından yakalanarak adliyeye sevkedilen bir servis şoförü hakime verdiği ifadede şunları söylemişti: “Kullandığım minübüsü bana Hakan isminde soyismini bilmediğim bir şahıs temin etti. 400 TL karşılığında İstanbul-Kırklareli seferi yapmam istendi. Ben de borcum olduğu için kabul ettim. Taşıdığım şahısların yabancı olduklarını sonradan fark ettim. Kırklareline geldiğimizde yolu kırık bir Türkçeyle konuşan ve yabancı olduğunu farkettiğim bir şahıs tarif ederek arabayı sınıra doğru yönlendirdi. Bir süre ilerledikten sonra Jandarma tarafından aracımız durduruldu ve gözaltına alındım.”

Minibüslerle sınıra yolculuk

Mültecilerin yolculuğu İstanbul Aksaray'daki kahvehanelerde başlıyor. 400 dolar veren her sığınmacı, servis minübüsleriyle İstanbul'dan Kırklareli'ndeki Demirköy'e taşınıyor. Çoğunluğunu Afgan, Libya, Suriye ve Iraklıların oluşturduğu sğınmacılar, buradan alınarak Bulgaristan sınırdaki Rezve deresi kıyısına bırakılıyor. Bu çaresiz insanlar, suyun debisinin düştüğü anlarda dereyi geçmeye çalışıyor. Bu yolculuk, kimi zaman Türk güvenlik güçlerine, kimi zaman da Bulgar sınır muhafızlarına takılıyor. Türkiye tarafında yakalanan mülteciler, sağlık kontrolünün ardından sınırdışı edilerek memleketlerine geri gönderiliyor. Türk güvenlik güçlerini atlatmayı başaran göçmenler bu defa Bulgar polisiyle köşe kapmaca oynuyor. Kaçmayı başarabilenler Bulgaristan'ın Stoilovo kasabasında şebekenin diğer üyeleriyle buluşuyor. Gerekli ödemeyi yapanlar yolculuklarına yine kaçak yollarla devam ediyor. Son durak ise Macaristan, Avusturya veya Almanya.Bulgar işkencesi

Rezve deresini geçenler Bulgar polisine yakalanmamak için dua ediyor. Bulgarları atlatmayı başarabilen göçmenler ise dağlık alanda yaklaşık 20 kilometre yürümek zorunda kalıyor .Bulgarlar taaaından yakalanan Suriyeli Hayem B., “Dereyi geçtikten bir süre sonra Bulgarlar yaklaşık 12-13 kişilik grubumuzu yakaladı. Üzerimizdeki paraları aldılar telefonlarımızı da bir poşete koyarak dereye fırlattılar. Bizi döverek tekrar Türkiye'ye gönderdiler” dedi.

Yabancıları yem olarak kullanıyorlar

Rota değiştiren insan tacirleri, kendilerine sürekli müşteri bulabilmek için yabancı uyruklu elemanları da kullanıyodr. Yol güzergahı da Türkiye'yi mesken tutan bu yabancılar tarafından belirleniyor. Türkçeyi çok iyi konuşan bu yabancılar, sığınmacıların Kırklareli'ne bağlı sınır kasabası olan Demirköy'e ulaşmasında önemli rol oynuyor. Muhtemel bir operasyonda, bu kirli ticaret sayesinde büyük servetler kazanan insan tacirleri sırra kadem basarken, genellikle taşıma işini yapan servis şoförlerinin başı yanıyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.