GÜNDEM

Kaçakçılık cezaları artıyor

TBMM Adalet Alt Komisyonu, kaçakçılık suçlarına verilen cezaları artırdı, sahte ulusal marker satışına hapis cezası getirdi.

Aa Yeni Şafak
TBMM Adalet Alt Komisyonu, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'nün başkanlığında geçen hafta yaptığı toplantılarda, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Tasarıyı değişikliklerle benimseyen Alt Komisyon, kaçakçılık suçlarına verilen cezaları artırdı, sahte ulusal marker satışına hapis cezası getirdi.

Buna göre, eşyayı, gümrük işlemlerine tabi tutmadan Türkiye'ye ithal edenler ile sahte belge kullanarak gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin Türkiye'ye ithal edenlere, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak.

Transit rejimi çerçevesinde taşınan, serbest dolaşımda bulunmayan eşyayı, gümrük bölgesinde bırakanlara, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Belli bir amaç için kullanılmak veya işlenmek üzere ülkeye geçici olarak getirilen eşyayı, sahte belge ile yurt dışına çıkarmış gibi işlem yapanlara, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası hükmolunacak.

Eşyanın, gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın Türkiye'ye ithal edilmesine ve belli bir amaç için kullanılmak veya işlenmek üzere ülkeye geçici olarak getirilen eşyanın sahte belge ile yurt dışına çıkarmış gibi işlem yapılmasına bakılmaksızın; eşyanın bu özelliğini bilerek ve ticari amaçla satın alan, satışa sunan, taşıyan veya saklayanlar 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Özel kanunları gereğince gümrük vergilerinden kısmen veya tamamen muaf olarak ithal edilen eşyayı, ithal amacı dışında başka bir kullanıma sunan, satan, devreden ya da bu özelliğini bilerek satın alan veya kabul edenlere 3 aydan 1 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak.

Yasak eşyayı ithal edenler ile eşyanın bu özelliğini bilerek satın alan ve satanlar, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

İnsan sağlığı ve güvenliği, hayvan ve bitki varlığı ve sağlığı ya da çevrenin kirletilmesinde zararlı ve tehlikeli eşyayı aldatıcı işlem ve davranışlarla ithal edenlere, fiili suç oluşturmadığı takdirde, eşyanın gümrüklenmiş değerinin 6 katı idari para cezası uygulanacak. Eşyanın değersiz, artık veya atık madde olması halinde, idari para cezası, dökme halinde gelen eşya için ton başına 5 bin YTL, ambalajlı gelmesi halinde kap başına 100 YTL olarak hesaplanacak.

İHRACI YASAK EŞYA İÇİN 1 İLE 5 YIL HAPİS

İhracı yasak olan eşyayı Türkiye'den ihraç edenlere, fiil daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde, 1 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak.

İhracat gerçekleşmediği halde gerçekleşmiş göstermek ya da gerçekleştirilen ihracata konu malın cins, miktar, evsaf veya fiyatını değişik göstererek ilgili kanun hükümlerine göre teşvik, sübvansiyon veya parasal iadelerden yararlanmak suretiyle haksız çıkar sağlayan kişi, Türk Ceza Kanununun "nitelikli dolandırıcılık" suçuna ilişkin hükümlerine göre cezalandırılacak.

TEŞEBBÜSTE KALSA BİLE CEZA VERİLECEK

Gümrük vergileri ödenerek ihraç edilebilen eşyayı, gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın veya aldatıcı işlem ve davranışlarla gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin Türkiye'den ihraç edenler, eşyanın gümrük vergilerinin 2 katı idari para cezası ödeyecek.

İhracatın aracı şirket üzerinden gerçekleştirilmesi halinde, ceza yaptırımı imalatçı veya tedarikçi ihracatçılar hakkında uygulanacak.

Bütün bu fiiller teşebbüs aşamasında kalsa bile, tamamlanmış gibi cezalandırılacak.

SAHTE ULUSAL MARKERA CEZA

Akaryakıta katılacak ulusal markerı yetkisiz üreten, satan, yetkisiz kişilerden satın alan, kabul eden, bu özelliğini bilerek taşıyan ve bulunduranlara, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Ulusal markerın kimyasal özelliklerini taşımasa bile, yerine kullanılmak amacıyla üretilen kimyasal terkipler için de aynı ceza uygulanacak.

Ulusal marker içermeyen akaryakıtı gümrük bölgesinde satışa arzeden, satan, bulunduran, bu özelliğini bilerek ve ticari amaçla satın alan, taşıyan veya saklayan kişiler de 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

ÖRGÜT FAALİYETLERİNDE CEZA İKİ KATI OLACAK

Kaçakçılık suçlarının, bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilecek ceza 2 kat artırılacak.

Suçların, kaçakçılığı önleme ve soruşturmakla görevli kişilerce veya meslek ve sanatın sağladığı kolaylıklardan yararlanarak işlenirse, ceza yarı oranında artırılarak uygulanacak.

İhracat gerçekleşmediği halde gerçekleşmiş gibi gösterenler ya da gerçekleştirilen ihracata konu malın cins, miktar, evsaf veya fiyatını değişik göstererek teşvik, sübvansiyon veya parasal iadelerden yararlanmak isteyenler hariç, diğer suçlara katılanlar, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce; suçu, diğer failleri ve kaçak eşyanın saklandığı yerleri ilgili mercilere haber verirse, verilen bilginin faillerin yakalanmasını veya kaçak eşyanın ele geçirilmesini sağlaması halinde cezalandırılmayacak.

Hukuken geçerli bir mazereti olmadığı halde, izinsiz olarak gümrük bölgesine girerek sahile veya bir başka gemiye yanaşan geminin kaptanı, acentesi veya donatanı, kaçakçılık suçuna ilişkin hükümler uyarınca cezalandırılacak.

Kaçak şüphesiyle el konulan eşya ile alıkonulan taşıt ve araç, gümrük idaresine bilgi verilmek kaydıyla tasfiye idaresine; tasfiye idaresinin bulunmaması halinde, kaçak eşya deposu bulunan gümrük idaresine; kaçak eşya deposunun bulunmaması halinde mahallin en büyük mülki idare amirinin uygun göreceği yere teslim edilecek.

Alıkonulan deniz taşıtları, teminatla teslim alınmaması halinde, muhafaza ve zorunlu bakım giderleri sahiplerince ya da donatanlarınca karşılanmak üzere en yakın liman işletme müdürlüğüne verilecek.

Masraflar sahiplerince ya da donatanlarınca karşılandığı sürece, geminin tasfiyesi yoluna gidilemeyecek.

TEHLİKELİ MADDE İADE EDİLECEK

Yabancı ülkelerden gelen yasak eşya, yükleme veya taşıma belgelerinde belirtilerek gümrüğe getirilirse, teminat altında ve gerekli güvenlik önlemleri alınarak geldiği yere veya diğer bir ülkeye iade olacak.

Kaçakçılık suçunun konusunu toplum ve çevre sağlığı yönünden tehlikeli ve zararlı eşya ile atık maddelerin oluşturması halinde, ilgililer hakkında soruşturma işlemleri başlatılacak, bunlar gümrük yetkilileri tarafından derhal getirildiği ülkeye iade edilecek.

GÖREVLİLER OLAY BAŞINA 150 YTL ALACAK

Mülki amirler, Gümrük Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı personel, kaçakçılığı önleme, izleme ve araştırmakla görevli olacak.

Gümrük Kanunu gereğince belirlenen kapı ve yollardan başka yerlerden gümrük bölgesine girmek, çıkmak veya geçmek isteyen kişiye "dur" uyarısında bulunulmasına rağmen bu uyarıya uymaması halinde, havaya ateş edilerek, uyarılacak. Ancak, silahla karşılığa yeltenilmesi ve meşru müdafaa durumuna düşülmesi halinde, yetkili memurlar, "saldırıyı etkisiz kılacak" oranda doğrudan hedefe ateş edebilecek.

Kaçak eşya yakalayanlara, olay başına yaklaşık 150 YTL ikramiye verilecek.

Ancak, ödenecek ikramiye tutarı yılda 6 bin 500 YTL'yi geçemeyecek.

Gümrük Müsteşarlığı bünyesinde kriminal laboratuvarları kurulacak.

Yorum

Paralel kriptolara izin vermeyeceğiz

Paralel kriptolara izin vermeyeceğiz

1

Paralel yapının kripto elemanlarının kendilerini kamufle ederek yeni yapılanmalara yöneldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Akdoğan, bu yapılanmalara ..

Şırnak'taki FETÖ/PDY operasyonunda 5 tutuklama

Şırnak'taki FETÖ/PDY operasyonunda 5 tutuklama

2

Şırnak'ın İdil ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 5 kişi tutuk..

Vandallar

Vandallar

3

Şırnak’ta PKK’lı teröristler, 15 gün boyunca karargâh olarak kullandığı D.T. Nurullah Kadırhan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesini kullanılamaz hale getir..

Samanyolu TV bu gece tamamen kapanıyor

Samanyolu TV bu gece tamamen kapanıyor

4

Bir süre önce Türksat uydusundan ve dijital platformlardan çıkartılan paralel yapının yayın organlarından Samanyolu TV karasal yayınlarını sonlandırıp..

8 km’den vurdu

8 km’den vurdu

5

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, ilk kez Roketsan tarafından geliştirilen harp başlıklı akıllı mühimmatla uçtu. Bayraktar Konya’da yapılan testler..

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

6

Iğdır'da yaptırdığı 5 katlı apartmanına ruhsat alamayan Emin Argıç, belediyeye kızınca hibe ettiği arsasından geçen karayoluna duvar çekerek ikiye böl..

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

7

Bursa Ulu Camii'nde canlı bomba saldırısını düzenlediği iddia edilen Eser Çali'nin babası konuştu. Çiftçilik yapan baba Salih Çali, "Kızım Eser kendin..

Ortak zafer

Ortak zafer

8

277'si subay, 13 bin kişilik İngiliz kuvvetinin Osmanlı askerlerince esir alındığı Kut'ül Amare Zaferi, 100'üncü yılında hem Türkiye'de hem de savaşın..

Diyarbakır'da Jandarma karakoluna taciz ateşi

Diyarbakır'da Jandarma karakoluna taciz ateşi

9

Diyarbakır'ın Hani İlçesinde Topçular Jandarma Karakolu'na bugün akşam saatlerinde bir grup PKK'lı terörist tarafından roketatar ve otomatik silahlarl..

600 çocuk Namazda buluştu

600 çocuk Namazda buluştu

10

İnsan Vakfı ve İMH Günışığı Derneği “Allah’a kul olmak için haydi namaza” slogonıyla 600 çocuğu öğle namazında Eyüp Sultan Camii’nde bir araya getird..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi göbeğimizi keseceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi göbeğimizi keseceğiz

11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör konusunda çifte standarda şahit oluyoruz. 'PYD, YPG terör örgütüdür' diyoruz. ABD Savunma Bakanı ayrı, sözcü ayrı şey sö..

Kütahya'da 3 katlı binada patlama

Kütahya'da 3 katlı binada patlama

12

Kütahya'da 3 katlı binada patlama meydana geldi. Patlamanın ardından çıkan yangın bitişikteki binaya sıçradı.

Kilis'e yine roket atıldı: 4 yaralı

Kilis'e yine roket atıldı: 4 yaralı

13

Suriye tarafından atılan 2 katyuşa roketatar mermisi Kilis kent merkezinde patladı. Çok sayıda araç ile evde hasar oluşan patlamalarda 4 kişi yaraland..

Meteorolojiden sağanak ve dolu uyarısı

Meteorolojiden sağanak ve dolu uyarısı

14

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman'da sağanak ve dolu bekleniyor. Açıkla..

Tunceli Ovacık'ta zihinsel engelli kıza tecavüz skandalı

Tunceli Ovacık'ta zihinsel engelli kıza tecavüz skandalı

15

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki bir lisede kaynaştırma öğrencisi olan 19 Yaşındaki N.İ. isimli zihinsel engelli kızın karnının büyümesinden şüphelenen ..

Tedbiren durdular

Tedbiren durdular

16

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, olağanüstü kongre sürecinin mahkeme kararıyla tedbiren durdurulduğunu açıkladı. Muhalifler karara itiraz ede..

Nusaybin'de roketli saldırı: 3 şehit

Nusaybin'de roketli saldırı: 3 şehit

17

Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlar sırasında teröristlerin roketli saldırısı sonucu 3 uzman çavuş şehit oldu, 14 asker de yaralandı.

Sümeyye Erdoğan: Kendi cevabımızı vermeliyiz

Sümeyye Erdoğan: Kendi cevabımızı vermeliyiz

18

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, gençliğe, proaktif yaklaşımlarla, yaşadığı düny..

3 ilde Pazartesi günü elektrik kesintisi

3 ilde Pazartesi günü elektrik kesintisi

19

Elektrik şirketinden yapılan açıklamaya göre 2 Mayıs Pazartesi günü üç ilde elektrik kesintisi yaşanacak. Adana, Mersin ve Hatay'da uygulanacak elektr..

Ege'de sıcak dakikalar

Ege'de sıcak dakikalar

20

Türk sularına giren Yunan balıkçılar, Türk Sahil Güvenlik ekipleri ile Yunan Sahil Güvenlik ekiplerini Ege Denizi'nde karşı karşıya getirdi. Bir süre ..

+