GÜNDEM

Kadir Topbaş, UCLG Başkanı seçildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı'nın (UCLG) Mexico City'de yapılan 3. Kongresi'nde başkan seçildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Kadir Topbaş'ı cepten arayarak kutladı.

Cihan Yeni Şafak
Toplam 136 ülkeden binlerce belediyenin üye olduğu, yerel yönetimlerin halkla daha yakın teması olan kuruluşlarca oluşturulan UCLG'nin 3. kongresi, Mexico City'de start aldı. Genel Kurul ve dünya konseyi toplantıları öncesinde Paris'in desteklediği Lizbon Belediye Başkanı Antonio Costa yeterli desteği sağlayamadı ve UCLG Başkan adaylığından çekildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş seçimlere tek aday olarak girdi ve Dünya Konseyi'nde delegelerin oybirliği ile UCLG Başkanı oldu.

Dünya Konseyi toplantısında başkanlık seçimine geçilirken söz alan Lizbon Belediye Başkanı , Topbaş'la birlikte çalışmak istediğini söyledi. UCLG'nin yeni başkanının Kadir Topbaş olduğunu ilan edildiğinde salonda bulunan bütün delegeler Topbaş' uzun süre alkışladı.

Başkan seçilmesinin ardından Paris Belediye Başkanı Betrand Delaneo'dan oturum yönetimini devralan Topbaş, Dünya Konseyi'nde oy birliği ile seçilmesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti ve delegelere teşekkür etti.Başkan Topbaş daha sonra yeni UCLG Başkanı olarak yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kentler arası ilişkilerin geliştirilmesi ve kardeş şehirlerin daha somut işbirliklerine yönelmesi için çaba göstereceğini belirten Topbaş, bu amaçla UCLG bünyesinde özel bir çalışma grubu kuracağını söyledi. Topbaş, altı ayda bir toplanan UCLG'nin bundan sonra daha sık toplantılar yapmasından söyledi ve eş başkanlarla zaman zaman bir araya geleceğini belirtti. UCLG'nin küresel sorunlara daha büyük bir katkısı olması gerektiğini vurgulayan Topbaş, bu amaçla BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Kadir Topbaş, oturum sonunda başkan seçilmesiyle ilgili şunları söyledi; "'İstanbul son yıllarda uluslararası alanda adından en çok söz edilen şehirlerden biri. Bu şehrin aldığı mesafe dünyanın dikkatini çekiyor. Mexico City'de başkanlık seçimlerinde bunu açık bir şekilde gördük. Büyük kongereler, organizasyonlar ve şampiyonalar artık İstanbul'da yapılıyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti ünvanını elde etti. Bütün bunlar son altı yılda yaptığımız çalışmaların bir sonucu. Ayrıca hükümetimizin ve Sayın Başbakanımızın çalışmaları ve aktif diplomisisi de Türkiye algısını uluslararası alanda artırmış ve güçlendirmiş durumda."

Dünya nüfusunun yüzde 75'inin şehirlerde yaşadığı günümüzde hiç bir mesele kent yönetimlerinin ortak çabası olmadan çözülemediğini belirten Topbaş, "Bugün çevre, doğal afetler, salgın hastalıklar ve kültürel meseleler hepimizin yani bütün dünya kentlerinin sorunu. Hükümetlerin yanı sıra şehirler de bu meselelerde inisiyatif almaya başlıyor. Şehirlerin birbirine çok benzeyen meseleler karşısında izledikleri yol, buldukları çözüm neden insanlığın ortak kullanımına sunulmasın?" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugün UCLG Başkanı olarak Belediye Başkanları İklim Değişikliği Dünya Zirvesi'ni yönetecek olan Topbaş'ı telefon ile arayan tebrik ettiği öğrenildi.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.