GÜNDEM

Kadir Topbaş, UCLG Başkanı seçildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı'nın (UCLG) Mexico City'de yapılan 3. Kongresi'nde başkan seçildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Kadir Topbaş'ı cepten arayarak kutladı.

Cihan Yeni Şafak
Toplam 136 ülkeden binlerce belediyenin üye olduğu, yerel yönetimlerin halkla daha yakın teması olan kuruluşlarca oluşturulan UCLG'nin 3. kongresi, Mexico City'de start aldı. Genel Kurul ve dünya konseyi toplantıları öncesinde Paris'in desteklediği Lizbon Belediye Başkanı Antonio Costa yeterli desteği sağlayamadı ve UCLG Başkan adaylığından çekildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş seçimlere tek aday olarak girdi ve Dünya Konseyi'nde delegelerin oybirliği ile UCLG Başkanı oldu.

Dünya Konseyi toplantısında başkanlık seçimine geçilirken söz alan Lizbon Belediye Başkanı , Topbaş'la birlikte çalışmak istediğini söyledi. UCLG'nin yeni başkanının Kadir Topbaş olduğunu ilan edildiğinde salonda bulunan bütün delegeler Topbaş' uzun süre alkışladı.

Başkan seçilmesinin ardından Paris Belediye Başkanı Betrand Delaneo'dan oturum yönetimini devralan Topbaş, Dünya Konseyi'nde oy birliği ile seçilmesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti ve delegelere teşekkür etti.Başkan Topbaş daha sonra yeni UCLG Başkanı olarak yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kentler arası ilişkilerin geliştirilmesi ve kardeş şehirlerin daha somut işbirliklerine yönelmesi için çaba göstereceğini belirten Topbaş, bu amaçla UCLG bünyesinde özel bir çalışma grubu kuracağını söyledi. Topbaş, altı ayda bir toplanan UCLG'nin bundan sonra daha sık toplantılar yapmasından söyledi ve eş başkanlarla zaman zaman bir araya geleceğini belirtti. UCLG'nin küresel sorunlara daha büyük bir katkısı olması gerektiğini vurgulayan Topbaş, bu amaçla BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Kadir Topbaş, oturum sonunda başkan seçilmesiyle ilgili şunları söyledi; "'İstanbul son yıllarda uluslararası alanda adından en çok söz edilen şehirlerden biri. Bu şehrin aldığı mesafe dünyanın dikkatini çekiyor. Mexico City'de başkanlık seçimlerinde bunu açık bir şekilde gördük. Büyük kongereler, organizasyonlar ve şampiyonalar artık İstanbul'da yapılıyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti ünvanını elde etti. Bütün bunlar son altı yılda yaptığımız çalışmaların bir sonucu. Ayrıca hükümetimizin ve Sayın Başbakanımızın çalışmaları ve aktif diplomisisi de Türkiye algısını uluslararası alanda artırmış ve güçlendirmiş durumda."

Dünya nüfusunun yüzde 75'inin şehirlerde yaşadığı günümüzde hiç bir mesele kent yönetimlerinin ortak çabası olmadan çözülemediğini belirten Topbaş, "Bugün çevre, doğal afetler, salgın hastalıklar ve kültürel meseleler hepimizin yani bütün dünya kentlerinin sorunu. Hükümetlerin yanı sıra şehirler de bu meselelerde inisiyatif almaya başlıyor. Şehirlerin birbirine çok benzeyen meseleler karşısında izledikleri yol, buldukları çözüm neden insanlığın ortak kullanımına sunulmasın?" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugün UCLG Başkanı olarak Belediye Başkanları İklim Değişikliği Dünya Zirvesi'ni yönetecek olan Topbaş'ı telefon ile arayan tebrik ettiği öğrenildi.

Yorum

AK Partili vekillere saldıran HDP'li Baluken: 'Linç edildim'

AK Partili vekillere saldıran HDP'li Baluken: 'Linç edildim'

1

HDP'li vekillerin TBMM Anayasa Komisyonu'nda AK Partili milletvekillerine saldırdığı sırada masaya çıkarak yumruk yağdıran HDP'li Baluken, linç edildi..

'Kayıp çocuklar çayda değil'

'Kayıp çocuklar çayda değil'

2

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 125 gün önce ortadan kaybolan 8 yaşındaki Bayram Erol ve 5 yaşındaki Dursun Kaan Taşçı, yapılan tüm aramalara rağmen bulun..

Bursa'daki terörist üniversiteyi bırakıp PKK'ya katılmış

Bursa'daki terörist üniversiteyi bırakıp PKK'ya katılmış

3

Bursa'daki terör saldırısını gerçekleştiren Iğdır Aralık nüfusuna kayıtlı 24 yaşındaki Eser Çali'nin, üniversite eğitimini yarıda bırakarak bölücü ter..

HDP'liler Meclis'te yine terör estirdi

HDP'liler Meclis'te yine terör estirdi

4

TBMM Anayasa Komisyonunda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde kavga çıktı. Bazı milletvekilleri yaralandı, salon ..

Gümüşhane'de terör saldırısı: 1 yaralı

Gümüşhane'de terör saldırısı: 1 yaralı

5

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde bulunan Yaşmaklı Barajı'nda çalışanlar, terör örgütü mensuplarının saldırısına uğradı. Saldırıda bir vatandaş yaralandı..

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

6

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını ziyaret etti. Erdoğan, 'bordo bereliler' olarak ..

Meteorolojik uyarı: Yağışlı ve serin hava geliyor

Meteorolojik uyarı: Yağışlı ve serin hava geliyor

7

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın, akşam saatlerinden itibaren batı kıyılarından başlayara..

Lice'de sokağa çıkma yasağı

Lice'de sokağa çıkma yasağı

8

Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki 11 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kaymakamlık, sokağa çıkma yasağının bitiş tarihinin daha sonra duyurulacağını..

Kamplar yerle bir

Kamplar yerle bir

9

Irak’ın kuzeyindeki PKK hedeflerine F-16 ve F-4 2020’lerle hava harekatı düzenlendi. 18 savaş uçağıyla gerçekleştirilen harekatta, teröristlere ait sı..

En parlak beyinler robotlaştı

En parlak beyinler robotlaştı

10

Dünyanın her yerinde Türkiye aleyhine çalışan paralel örgütün son çeyrek yüzyılda en parlak beyinleri iğfal ederek robota dönüştürdüğünü söyleyen Erdo..

CHP’den Kandil ağzıyla rapor!

CHP’den Kandil ağzıyla rapor!

11

CHP’li bir grup vekil Cizre’deki incelemelerinin ardından, bölgeyle ilgili skandal bir rapor hazırladı. Devletin ilçede orantısız güç kullandığı iddia..

Şehit ol ama subay olma

Şehit ol ama subay olma

12

Ankara Beytepe Jandarma Eğitim Komutanlığı’nda astsubaylık sınavını kazanan İmam Hatipli adaylar, mülakat esnasında kapıdan döndürüldü. Sınav başvuru ..

Soru çalmak için ÖSYM'ye sızdılar

Soru çalmak için ÖSYM'ye sızdılar

13

Ankara Başsavcılığı, FETÖ’nün soruları çalarak kendi yandaşlarına verdiği 2010 KPSS soruşturması kapsamında ÖSYM’nin ‘kozmik oda’sında görevli 3 şüphe..

TSK: 13 DAEŞ'li öldürüldü

TSK: 13 DAEŞ'li öldürüldü

14

DAEŞ terör örgütünce Kilis'e dört roket atılması üzerine Suriye'nin Turkuman Barik bölgesindeki DAEŞ mevzilerine yönelik açılan ateş sonucunda 13 terö..

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

15

Bursa Ulu Camii'nde canlı bomba saldırısını düzenlediği iddia edilen Eser Çali'nin babası konuştu. Çiftçilik yapan baba Salih Çali, "Kızım Eser kendin..

Sınırda 6 terörist öldürüldü

Sınırda 6 terörist öldürüldü

16

Irak sınırındaki 1 askerin şehit düştüğü terörist saldırı sonrası başlatılan operasyonda şimdiye kadar 6 PKK'lı öldürüldü. Operasyonlar sürüyor.

Başbakan Davutoğlu: Sanal şarlatanlara izin vermeyeceğiz

Başbakan Davutoğlu: Sanal şarlatanlara izin vermeyeceğiz

17

Başbakan Davutoğlu, sanal şarlatan ve müfterilerin ayak oyunlarına izin vermeyeceklerini vurgulayarak "Bugün herkes imtihandadır. Kim ne fitne yaparsa..

Meclis'in tarihe geçen kavgaları

Meclis'in tarihe geçen kavgaları

18

Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu'nda ikinci raunt geride kaldı. Meclis'te uzun zamandır görm..

'5 yıl sonra karşılaştılar'

'5 yıl sonra karşılaştılar'

19

HDP eski milletvekili Sebahat Tuncel, Şırnak Silopi'de saldırdığı Emniyet Müdürü Murat Çetiner ile 5 yıl sonra ilk defa Bakırköy'de karşı karşıya geld..

Dokunulmazlık teklifi kabul

Dokunulmazlık teklifi kabul

20

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul ed..

+