GÜNDEM

Karabük'teki yangın büyüyor

İha Yeni Şafak
Karabük il merkezine bağlı Bolkuş köyü yakınlarındaki ormanlık alanda yıldırım düşmesi sonucu çıkan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede 200 hektarlık alana yayıldı. Alevlerin tehdit ettiği Bolkuş köyünün Yalnızca Mahallesi'ndeki 15 ev boşaltıldı. Karabük Valisi Can Direkçi de bölgeye gelerek çalışmaları yerinde inceledi.

Karabük Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, saat 17. 00 sıralarında yıldırım düşmesi sonucu çam ağaçlarıyla kaplı Bolkuş köyü Yalnızca Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangına ilk olarak Karabük Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ve itfaiye ekipleri müdahale etti. Alevlerin rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayılması üzerine Karabük'te bulunan yangın söndürme helikopteri de çalışmalara destek verdi. Arazinin sarp ve kayalık olmasınedeniyle ekipler yangına müdahale etmekte güçlük çekti. Köylülerin de katıldığı söndürme çalışmalarında, Karabük Belediyesi'ne ait su tankerleri su takviyesi yaptı, dozerler ise yol açma çalışmasına katıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen yangının kontrol altına alınamaması üzerine Kastamonu, Bolu, Çankırı, Zonguldak ve Bartın'dan yardım istendi. Ankara'dan da yangın söndürme uçağı ile yangın söndürme helikopteri istendi. Yangının Bolkuş köyü yönüne doğru ilerlemesi üzerine de Karabük Valiliği'nde krizmerkezi oluşturuldu. Yangın söndürme çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Karabük Valisi Can Direkçi de bölgeye gelerek çalışmaları yerinde inceledi. Örtü yangının rüzgarın etkisiyle tepe yangınına dönüştüğünü belirten Karabük Valisi Can Direkçi, çevre illerden takviye ekiplerin istendiğini kaydetti. Vali Direkçi, "Yangının yıldırım düşmesi sonucu çıktığını tahmin ediyoruz. Bütün ekipleri bu bölgeye sevk ettik. Ayrıca çevre illerden takviye ekip ve Orman Genel Müdürlüğü'nden takviye bir helikopter daha istedik. Şuanda bir helikopterimiz söndürme çalışmalarına devam ediyor.

Yangını söndürmeye çalışıyoruz ama rüzgarın da etkisiyle yangın tepe yangına dönüştü. Bu arada yangının çıktığı bölgenin yakınında bulunan Yanlızca Mahallesi'ndeki evleri boşalttık" diye konuştu.

Diğer yandan, Karabük'ün Safranbolu ilçesine bağlı Aşağıdana köyü yakınlarındaki alanda da yıldırım düşmesi sonucu 3 ayrı noktada yangın çıktığı, ancak yapılan müdahale ile bu yangınların büyümeden kısa sürede kontrol altına alındığı bildirildi

Yorum

Yıldırım'dan Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklama

Yıldırım'dan Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklama

1

Başbakan Yıldırım Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

2

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristler tarafından kazılan bomba tuzaklı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve ilçedeki PKK'lıların e..

Bahçeli aday olacak mı?

Bahçeli aday olacak mı?

3

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Yargıtay’ın kararının ardından yapılacak olağanüstü kurultayda Devlet Bahçeli’nin genel başkanlığa yenid..

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

4

Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında terör örgütü PKK'nın son sivil katliamında hayatını kaybedenlerden geriye, bir ay önce bir akrabalarının düğününde çe..

Seçilme yaşı 18’e düşecek

Seçilme yaşı 18’e düşecek

5

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 65. hükümet programını TBMM Genel Kurulu'nda sundu. 65. Hükümet programı “Yeni Anayasa ve Sistem, ..

O terörist ailesiyle görüştürüldü

O terörist ailesiyle görüştürüldü

6

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonlar sırasındaki aramalarda ailesine vasiyet niteliğinde yazdığı mektubu bulunan Z.K. isimli PKK'lı kadın terör..

İstanbul ve bu illere sağanak uyarısı

İstanbul ve bu illere sağanak uyarısı

7

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Göller yöresi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeni..

Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim

Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim

8

65. Hükümet'te Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ, Bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Mehmet Müezzinoğlu'ndan devraldı. Akdağ, "Kutlu yürüyüş devam ediy..

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

9

Mardin'in Ömerli, Midyat ve Nusaybin ilçelerinin kırsalında yer alan 13 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi​.​ Yasağın saat 10'dan itibaren geçe..

Avrupa’ya rest

Avrupa’ya rest

10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin kapanışında BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon ile Har..

ALES sonuçları açıklandı

ALES sonuçları açıklandı

11

8 Mayıs'ta birçok adayın katıldığı sınav ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yer alan sınav takvimine göre bugün açıklanması bekleniyordu. ÖSYM tarafınd..

Kabine'de Karadeniz ağırlığı

Kabine'de Karadeniz ağırlığı

12

Türkiye’nin 65. hükümeti kuruldu. Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından bakanlar kurulunu açıkladı. Kabineye 9 yeni isi..

AK Parti'den CHP'ye dava

AK Parti'den CHP'ye dava

13

AK Parti, CHP grup toplantısında AK Parti ve Cumhurbaşkanına yapılan hakaretler nedeniyle hukuki yollara başvurulacağını açıkladı. AK Parti'nin 4 grup..

MİT'e 'örtülü silah' yetkisi

MİT'e 'örtülü silah' yetkisi

14

MİT'e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşı gibi taşınır malları 'kayıt altına almama' ayrılacağı verildi. Yeni yönetmel..

16 terörist öldürüldü 25 terörist teslim oldu

16 terörist öldürüldü 25 terörist teslim oldu

15

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin'de 3, Şırnak'ta 4, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 3, Erzincan'in Kemah ilçesinde 3, S..

Yargıtay'dan MHP açıklaması: Karar kesin

Yargıtay'dan MHP açıklaması: Karar kesin

16

MHP için alınan kongre kararına ilişkin açıklama yapan Yargıtay Başkanı Cirit, "Her şey normal rutin süreci içinde yürümüş ve vicdanlarına göre en doğ..

İşte yeni A Takımı

İşte yeni A Takımı

17

Başbakan Binali Yıldırım, kabinenin ardından AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini de açıkladı.

Suriye sınırına obüs sevkiyatı yapıldı

Suriye sınırına obüs sevkiyatı yapıldı

18

Tekirdağ'dan demiryolu ile sevk edilen 16 Fırtına obüsü ile zırhlı araç, Gaziantep'in Suriye sınırındaki İslahiye ilçesine ulaştı.

Kara haber

Kara haber

19

Van Çaldıran’da yol kapatıp araç yakan PKK’lılara müdahale için bölgeye giden askerlere pusu kuruldu. Zırhlı araçların geçişi sırasında yola döşedikle..

"AB yegane seçenek değil"

"AB yegane seçenek değil"

20

Volkan Bozkır'dan görevi devralan AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin çok önemli olduğunu ancak yegane seçenek de olmadığını belirt..

+