GündemKaradeniz müziğibizim kaderimiz

Karadeniz müziği bizim kaderimiz

Merve Büyüktaş, Yıldıray Yanlı ve Hüseyin Ulusan’dan oluşan müzik grubu İmera, unutulan Karadeniz müziklerini yeniden canlandırıyor ve evrenselleştiriyor. İkinci albümleri Dio’yu yayınlayan grup, yapmacık şivelerin Karadeniz müziğini yozlaştırdığını söylüyor.

Harun KaraburçYeni Şafak
Karadeniz müziği bizim kaderimiz
Karadeniz müziği bizim kaderimiz

Yıldıray Yanlı ve Hüseyin Ulusan tarafından 2014 yılının ocak ayında kurulan İmera, Karadeniz’in tozlu tarihinde kalmış, kimsenin el sürmediği kaybolmaya yüz tutmuş ezgileri, türküleri ve hikayeleri ortaya çıkarıyor. Yolculuklarında onlara eşlik eden Merve Büyüktaş ile coğrafyanın otantik yapısı içerisinde müziğini evrenselleştiriyorlar. İlk albümleri Ena’dan 3 yıl sonra Dio albümünü yayınlayan İmera, yapay şivelerin Karadeniz müziğini yozlaştırdığını söylüyor ve “Genel olarak söylemek gerekirse bu tür yaklaşımlar bölgemizdeki eserlerin yozlaşmasına ve yanlış tanıtılmasına neden oluyor. Galiba bu şive konusu Karadeniz’in kaderi haline geldi. Biz ve bizim gibi bölge sanatçıları ne kadar ön planda olursa şiveyi yanlış kullananlar hata yaptıklarının o kadar farkında olacaklardır” diyor.

 İmera'nın kuruluş hikayesi nedir? Grup nasıl bir araya geldi?

İmera Müzik Grubu kolektif bir çalışmanın ürünü olduğu için ekibimizdeki arkadaşlarımızın müzik yolculuğu birbirinden farklı şekillerde başlamıştır. Ekip içindeki dostluk İmera’dan yıllar öncesine dayanmaktadır. Bizi aynı yolda buluşturan İmera olmuştur. Hepimiz ayrı ayrı yerlerde bireysel amaçlarımız uğruna çeşitli gruplarla ve bireysel sanatçılarla çalışmaktaydık. Zaman zaman birlikte ortak çalışmalar da yapıyor, bir şekilde farklı sahnelerde bir araya geliyorduk. Bu şekilde müzik yolculuğumuza devam ederken neden aynı çatı altında birlikte müzik yaparak amaçlarımıza ulaşmayalım düşüncesiyle İmera grubunu oluşturduk.

EN BÜYÜK FARKIMIZ ÜRETMEK

 İmera Rumca’da ‘Gün’ anlamına geliyor. Bu isim müzikal yaklaşımlarınızla nasıl kesişiyor?

Yaptığımız müziğin ve eserlerin Karadeniz müziğine yeni bir gün gibi doğmasını temenni ederek, tüm grup üyelerinin ortaklaşa hem fikir olarak kabul ettiği bir isim. Zihinde kalıcı olması ve duyumsal olarak kulağa hoş gelmesi tercihimizi etkileyen bir sebep olmuştur. Ayrıca yöremizdeki yerel kültüre verdiğimiz değeri yansıtmak için güzel bir araç olduğunu düşünüyoruz.

 İmera'nın diğer Karadeniz gruplarından farkı ne?

Hepimiz konservatuar mezunuyuz. Konservatuar öncesi ailelerimizle yaşadığımız dönemlerde yöre içindeki sanatçılarımızı örnek alarak müzik hayatımıza başladık. Tüm arkadaşlarımızın müziğe başlama hikâyesi farklıdır. Ortak noktamız ilgi alanımızın aynı olması ve yeteneğimizin aynı alan üzerinde olmasıdır. Yaşadığımız kentlerde keşfettiğimiz bu serüven bizi İmera çatısı altında toplamıştır. Grubumuzda Karadeniz’in hemen hemen her şehrinden arkadaşımız bulunmaktadır. Bu da yöremizde, yeni eserler üretmek ve bilinmeyen anonim eserleri ortaya çıkarmak için kolaylık sağlıyor. Tüm arkadaşlarımız yöresinde kültürüyle yetiştiği için kültürel açıdan kaliteli eserler sunduğumuzu düşünüyoruz. Yaptığımız iki albümde de anonim eserlerin yanı sıra kendi bestelerimize de büyük oranda yer veriyoruz. Yani üretiyoruz. Galiba net bir fark söyleyecek olursak, en belirgin farkımız üretiyor olmamızdır.

İNCE ELEYİP SIK DOKUDUK

 3 yıl aradan sonra Dio’yu yayınladınız. Bu albümden biraz bahseder misiniz? Kariyerinizde nasıl bir yerde duruyor?

Dio albümümüz 15 eserden oluşmaktadır. Bu albümde ilk albüme göre hareketli eserlere biraz daha ağırlık verdik. 15 eserin yarısı anonim eserden diğer yarısı ise kendi bestelerimizden oluşmaktadır. Dinleyenlerimize kaliteli işler sunabilmek adına ince eleyip sık dokuyarak albümdeki eserleri belirledik. Bu da bizim için 3 yıllık bir yolculuk oldu.

 Karadenizli olmayan insanların yapay bir şive yaparak şarkı söylemesine nasıl bakıyorsunuz?

Doğru bulmuyoruz tabi ki... Genel olarak söylemek gerekirse bu tür yaklaşımlar bölgemizdeki eserlerin yozlaşmasına ve yanlış tanıtılmasına neden oluyor. Eğer Karadeniz eseri seslendirmek istiyorsanız bu konuda bölgeyi bilen insanlardan şive konusunda destek alabilirsiniz. Galiba bu şive konusu Karadeniz’in kaderi haline geldi. Biz ve bizim gibi bölge sanatçıları ne kadar ön planda olursa şiveyi yanlış kullananlar hata yaptıklarının o kadar farkında olacaklardır.

 Karadeniz’de sözlü kültüre dayalı çok fazla şarkı, şiir, türkü, destan var. Siz bunları günümüze ulaştırmayı ve evrenselleştirmeyi amaç edinmiş bir grupsunuz. Bugüne kadar bu şekilde ne kadar esere ulaştınız?

Mümkün olduğunca albümlerimizde bu tür eserlere yer veriyoruz. Albümlerimizde bulunan anonim eserler yöre büyüklerimizden ve yöredeki sanatçı üstatlarımızdan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda müzikal yapısını bozmadan yeniden aranje edilip albümlerimize koyuldu. Bunun yanı sıra kendi bestelerimizde yaşadığımız yöredeki sözlerden esinlenerek yapılmaktadır. Biz bunun için rakamsal bir hedef belirlemedik fakat illaki bir rakam belirtmek gerekirse 10 eserimiz diyebiliriz.

  • Son birkaç yılda önyargılar oluştu
  •  Karadeniz müziğine karşı nasıl bir önyargı var? Bu önyargıları birebir siz de yaşadınız mı?
  • Karadeniz müziğine olan ön yargı, son birkaç yıla kadar yapılan kalitesiz işler nedeniyle oluşmuştur. Tüm halkımız yavaş yavaş Karadeniz müziğine olan önyargısını yapılan kaliteli işler neticesinde kırmaya başlamıştır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi yapmacık şive, yöreyi analiz etmeden yapılan kalitesiz işler ve üretmeden sürekli bir şekilde hazırda bulunan birkaç eseri farklı farklı tarzlarda okuyup insanlara sunmak bu ön yargıların en büyük sebebidir diye düşünüyoruz. Halk dilinde tabir edersek genelde Karadeniz müziğine ‘’gıy gıy’’ yakıştırması yapılmaktadır çoğu zaman. İlk zamanlar bizde biraz bu ön yargılara maruz kaldık fakat bir şekilde bizi dinleyenler ön yargılarından vazgeçmişlerdir.

Karadeniz müziği bizim kaderimiz

 Karadeniz müziği sizin için ne ifade ediyor? Karadeniz müziğini nasıl tarif ediyorsunuz?

Karadeniz müziği bizim için bu coğrafyada yaşayan insanlarımız. Annelerimiz babalarımız, kardeşlerimiz, ninelerimiz, dedelerimizdir. Biz bu bölgenin derelerinde balık tuttuk, yüzdük. Bu bölgenin yaylalarında koştuk, bu bölgenin sokaklarında düştük, kalktık. Bu bölgede aşık olduk, ayrıldık. Bu bölgede hüzünlendik sevindik. Biz benliğimizi bu bölgede kazandık. Bize ilham olan bu bölge, bu coğrafya ve bu coğrafyanın insanlarına ait duygular, duygularımız bizim için Karadeniz müziğini tanımlamaya yetiyor.

 Gelecek için nasıl hayalleriniz var müzikle ilgili? Nasıl planlar yapıyorsunuz?

Müzikle ilgili olarak birkaç projemiz var fakat henüz bununla ilgili açıklama yapmak için çok erken. Şunu söyleyebiliriz ki, projelerimizin ulusal ve uluslararası ses getirmesini ümit ediyoruz.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.