GündemKarayılandan SİHA itirafı

Karayılan'dan SİHA itirafı

Terör örgütü MLKP üyelerinin üzerinden PKK’nın elebaşlarından Karayılan’ın SİHA’larla ilgili "Bu silahlı kanatlar hareket kabiliyetimizi yok etti. Alüminyum kâğıda bürünmek sonuç vermez. Yerdeki karıncayı bile görüyor" itirafı çıktı.

Haber MerkeziDiger
PKK terör örgütü yöneticisi Murat Karayılan
PKK terör örgütü yöneticisi Murat Karayılan

Terörle mücadelede etkin olarak kullanılan İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracının (SİHA) sadece CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nu değil terör örgütü PKK'nın merkezi Kandil'i de rahatsız ettiği ortaya çıktı.

Tunceli'den Kahramanmaraş'a kadar SİHA ile takip edilen ve düzenlenen operasyonda terör örgütü MLKP üyesi 2 kişi ölü 1 kişi yaralı ele geçirildi. MLKP Türkiye kırsal alan sorumlusu "Alişer Deniz" kod adlı Hüseyin Akçiçek, "Arteş" kod adlı Oğuz Aksu ve "Azad Çünğüş" kod adlı Gürbüz Topçu'nun üzerlerinden çıkan flaş belleği çözen istihbarat birimleri, günlük not ve mesajlara ulaştı. Sabah gazetesinde yer alan habere göre Kürtçe ve Türkçe notları inceleyen istihbarat birimleri, 4 Nisan 2017'de yazılan notta, PKK elebaşlarından Murat Karayılan'ın SİHA'larla ilgili şu mesajını buldu:

REKLAM

"Uzun zamandır Serhat, Dersim, Erzurum, Koçgiri, Amed, Garzan, Zagros, Botan, Mardin, GAP, Güneybatı ve Toros Akdeniz eyalet ve bağlı gruplar raporlarında kayıplarının silahlı kanatlarca olduğunu bildiriyorlar. Size daha önce söyledim. TC'nin askeri, polisi eskisi gibi değil. Artık bizi arayıp buluyor. Savunma değil taarruz yapıyorlar. Bir de son yıllarda bu silahlı kanatlar çıktı. Gündüz olduğu gibi gece de termal gözlerinin üstünlüğü ile sadece eylem etkimizi azaltmadı, hareket kabiliyetimizi de yok etti. Tabii siz ne yapıyorsunuz. Koyun sürüsü gibi toplu dolaşıyorsunuz. Naylona sarılmak, alüminyum kâğıda bürünmek sonuç vermez. Bu alet yerdeki karıncayı bile görüyor. Kartalın tarlada sürünen yılanı gördüğü gözlerden daha keskin gözü var. Hayalet olun, yerin altından gidin. Bana silahlı kanat vurdu diye savunma yapmayın. Onlarca, yüzlerce hatta binleri geçen eleman tek kurşun atmadan imha oldu."

REKLAM

Terör operasyonlarında etkin rol alan SİHA ile 8 ayda 55 terörist öldürüldü. #SİHA #Terör #OperasyonYeni Şafak Gündem (@yenisafakgundem)'in paylaştığı bir gönderi (9 Eyl 2017, 07:02 PDT)

Sayıları artırılacak: Yerli ve milli imkânlarla üretilen SİHA'lar, 25 saat havada kalabiliyor ve 200 kilogram bomba taşıyabiliyor. Son bir yılda 525, son 2 ayda ise 101 teröristi imha eden 20 SİHA'ların sayısı 2018'de 30'a çıkarılacak.

  • Sezgin Tanrıkulu ne demişti?
  • Tanrıkulu, terörle mücadelede kullanılan silahlı insansız hava aracını “Böyle yöntem olmaz. Eskiden JİTEM vardı, şimdi aynı görevi SİHA’lar yapıyor. Böyle yöntem hukuk devletinde olmaz ancak savaşta olur” yorumu yapmıştı. Sözlerinin arkasında durduğunu söyleyen Tanrıkulu daha sonra, operasyonlarda etkin rol oynayan SİHA’larla ilgili skandal ifadeler kullanarak, sivillerin öldürüldüğünü iddia etmişti.
  • Terör destekçisine soruşturma
    GÜNDEM
    Terör destekçisine soruşturma

Kılıçdaroğlu terör destekçisine sahip çıktı
GÜNDEM
Kılıçdaroğlu terör destekçisine sahip çıktı

Saadet Partisi'nden dikkati çeken 'SİHA' çağrısı
GÜNDEM
Saadet Partisi'nden dikkati çeken 'SİHA' çağrısı