GündemKağıt davasına biz baktık

Kâğıt davasına biz baktık

Teröristbaşı Gülen’in 19 yıl avukatlığını yapan Orhan Erdemli, 2 yıl Aydın Doğan’a çalıştığını söyledi. Doğan ve kızı Hanzade Doğan Boyner’in yargılandığı ‘Kâğıt davası’na baktıklarını söyleyen Erdemli, bu davadan beraat kararı çıktığını anlattı.

Mustafa Sait ÖzkanYeni Şafak
​Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in tutuklu avukatlarından Orhan Erdemli
​Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in tutuklu avukatlarından Orhan Erdemli

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in tutuklu avukatlarından Orhan Erdemli hakkında, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan cezalandırılması istemiyle iddianame düzenlendi. İddianamede, Aydın Doğan’ın o dönem Fetullah Gülen’in avukatlığını yapan Erdemli’ye vekaletname verdiği ve kamuoyunda ‘Kâğıt davası’ olarak bilinen davaya Erdemli ve örgüte yakın avukatların baktığı yer aldı. Erdemli iddianamede bulunan ifadesinde Aydın Doğan’la nasıl tanıştıklarını anlattı. Doğan Holding CEO’su Yahya Üzdiyen’i firari yargı imamı Osman Karakuş ile tanıştırdığı ve birlikte büroda yemek yediklerini anlatan Erdemli daha sonra Aydın Doğan’ın ofisine geçtiklerini söyledi. Erdemli ifadesine şu şekilde devam etti: “Aydın Doğan’ın ofisine odada bulunan şahıslardan Osman Karakuş, Fetullah Gülen’den söz açılması sebebiyle Aydın Doğan’a, ‘Siz Fetullah Gülen’in talebeleriyle tanışır mısınız’ dedi.

Aydın Doğan

TANIŞMA TEKLİFİ AYDIN DOĞAN'DAN GELDİ

Aydın Doğan da, ‘tanıdığım kimse yok’ dedi, bunun üzerine Osman Karakuş da, ‘isterseniz kendisinin en yakın talebelerinden Mustafa Özcan ile sizi tanıştırabilirim’ dedi. Aydın Doğan da, bu kişinin kim olduğunu sorarak, ‘ben size bir gün belirlerim o zaman gelirsiniz’ diye konuştu. Bu buluşmadan yaklaşık 2 - 3 ay sonra Aydın Doğan’dan, Mustafa Özcan ile tanışma teklifi geldi. Bu konuyu da Ali Yüksel Özmen tarafımıza iletti diye hatırlıyorum. Aydın Doğan’ın belirlediği tarihteki görüşmeye Hasan Günaydın, Osman Karakuş, Nazif Aktaş ile birlikte ben de Doğan’ın İstanbul merkezdeki her zamanki ofisine gittik. Özcan da geldikten sonra, hep beraber Doğan’ın odasına geçtik. Hatırladığım kadarıyla Yahya Üzdiyen de odadaydı. Aydın bey tanışma sırasında “Artık benim avukatım oldunuz, benim medyadaki yüzüm çirkin kabul ediliyor, ancak ben kötü bir insan değilim tanıdıkça beni göreceksiniz” dedi.

Mustafa Özcan

‘KAYNAK’A BAŞKAN ATANDIM’

Daha sonra Mustafa Özcan konuşmaya başladı, kendisinin 15 yaşından beri Fetullah Gülen’in yanında, Kur'an kursunda yetiştiğini, daha sonra İstanbul’da Kartal’da vaiz olarak görev yaptığını, emekli olduktan sonra Fetullah Gülen tarafından Kaynak Holding’in yönetim kurulu başkanı olarak atandığını, şu anda ise Sema Hastanesi’nin yönetim kurulu başkanı olduğunu söyledi. Kaynak Holding’in ve Sema Hastanesi’nin faaliyetlerini detaylı olarak Aydın Doğan’a anlattı. Kendisini de iadeyi ziyaret olarak beklediğini söyledi. Aydın Doğan daha çok dinlemede kaldı. Arada bazı hatıralarını espri mahiyetinde anlattı. Bu tarihten sonra Aydın Doğan ve Yahya Üzdiyen’in Mustafa Özcan’la benim bilgim dışımda, başka ortamlarda görüşüp görüşmediklerini bilmiyorum.”

Hapis tehdidiyle karşı karşıyaydı

Avukat Erdemli, Aydın Doğan ve kızı Hanzade Doğan’ın yargılandığı ‘Kâğıt davası’na bakmak için nasıl vekalet aldıklarını şöyle anlattı: “Av.Ali Yüksel Özmen, Doğan Holding CEO’su Yahya Üzdiyen’in uzun süreli avukatlık hizmeti düşündüğünü, Doğan’ın şahsi davaları ve yönetim kurulu üyelerinin şahsi ile ilgili davaları karşılığında aylık 40.000 TL vereceğini söyledi. Şirketin tüzel kişilik vekâleti ile Aydın Doğan’ın ve yönetim kurulu üyelerinin vekaletleri verildi. Kâğıt Davası olarak denilen dosyalar getirildi. Hanzade Doğan’ın hapis cezası tehdidi ile karşı karşıya olduğu Aydın Doğan’ın yaş haddinden böyle bir durumunun olmadığı, kızının durumuna çok üzüldüğünü, acilen bu iki davaya çalışmamız gerektiğini söylediler. Dava süreçlerini Hasan Günaydın daha iyi bilir. 2 sene avukatlığını yaptık. İstifa ettiğimiz dönemde Doğan’ın iki dosyasından biri yeni SPK yasası nedeniyle hazinenin zarara uğratılıp uğratılmadığının araştırılması nedeniyle mahkemece bilirkişiye gönderildi, bilirkişiden Doğan ve diğer sanıklar lehine rapor geldi ve sanıklar beraat ettiler. Biz dosya Yargıtay’a gitmeden önce İstifa etmiştik, Yargıtay aşamasında biz dosyaya hukuki katkı sağlamamış olduk. Diğer dosyada hatırladığım kadarıyla henüz dava aşamasındaydı.”

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya çağırıyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.