GÜNDEM

Kooperatifler Kanunu değişiyor

Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu

Aa Yeni Şafak

Yapı kooperatifleri ile ilgili görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına devredilmek üzere, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının görevleri arasından çıkarılıyor.

Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarıya göre, yapı kooperatifleri ve üst kuruluşlarıyla ilgili Bakanlık, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı olacak. Yapı kooperatifleri ve üst birlikleriyle ilgili görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca sürdürülecek. Bakanlık, yapı kooperatifçiliğinin gelişmesini sağlayacak tedbirleri alacak, bu kooperatiflerle, üst birliklerinin kurulmasına, işleyişine, tasfiyesine, denetlenmesine ve yapı kooperatiflerinin kuruluş kayıtlarının ve sicillerinin tutulmasına dair iş ve işlemleri yapacak, denetlemede bulunacak.

Yapı kooperatifleri ve üst birlikleri ile ilgili görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığının ana hizmet birimlerinden Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğünce yapılacak. Bu kurumda, Bakanlığa verilen görevler, yapı kooperatiflerinin ve üst birliklerinin kurulmasına, işleyişine, tasfiyesine ve denetlenmesine ilişkin iş ve işlemleri yapacak. Yapı kooperatiflerinin kuruluş kayıtlarının ve sicillerinin tutulması sağlanacak, uygulamaları denetlenecek ve yapı kooperatifçiliğinin gelişmesi ve işleyişiyle ilgili tedbirler alınacak. Kooperatiflere mali destek sağlanmasına da yardımcı olunacak.

Yapı kooperatifleriyle ilgili görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına devredilmek üzere, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının görevleri arasından çıkarılacak. Söz konusu kooperatiflerle ilgili görevler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının ana hizmet birimlerinden olan Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğünün görevleri arasından da çıkarılmış olacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca başlatılmış veya planlanmış iş ve işlemlerle, bunlara dair her türlü hak, yetki ve görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına devredilecek. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca başlatılmış veya planlanmış iş ve işlemleri yürütmeye, bunlar hakkında yeni iş ve işlemler yapmaya, gerekli görülenleri tasfiye etmeye yetkili olacak.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yapılan iş ve işlemlerden dolayı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının taraf olduğu işlemlerde ve sözleşmelerde taraf olacak.

Devredilmesi öngörülen her türlü işleme ilişkin evrakla, dava dosyaları ve malzemenin devri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca müştereken belirlenecek usul ve esaslara göre gerçekleştirilecek.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının personel ve teşkilat yapısı, yapı kooperatifleriyle ilgili görevleri yürütmeye hazır hale getirilinceye kadar, hizmetine ihtiyaç duyulan personel, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı emrine, kanunun yürürlük tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçici olarak görevlendirebilecek.

Yorum

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

1

Rakka'ya Afganistan'dan gelen ABD askerleri, kollarına PYD/YPG arması takıp İncirlik'ten kalkan uçaklara koordinat veriyor. IŞİD'e karşı ÖSO için hava..

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

2

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı teröristlerin, 'sivil' oldukları iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Kimlik tespiti tamamlanan 67 PK..

Havalimanında aranmaya engel olana dev ceza

Havalimanında aranmaya engel olana dev ceza

3

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı ceza yönetmeliğine göre, elle aranmaya mukavemet gösterilmesi, güvenlik personelinin işini yapmasına e..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

4

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

Yenikapı'da tarihi Fetih şöleni

Yenikapı'da tarihi Fetih şöleni

5

İstanbul'un fethinin 563'üncü yılı için Yenikapı Miting Alanı'na vatandaşlar akın etti. Dün son provaların yapıldığı alanda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğa..

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

6

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist etkisiz hale getirildi, 12 terörist teslim oldu. Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan teröristler tarafından iki bina..

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

7

İzmir'de, hayırsever iş adamı Tarık Almış, 80 yaşında hayatını kaybetti.

Terör örgütü tescillenecek

Terör örgütü tescillenecek

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapıyla ilgili MGK’da tavsiye kararı alındığını belirterek, izlenecek süreci açıkladı. Erdoğan, "Legal görünüm altındak..

11 bakanlığa bakan yardımcısı atandı

11 bakanlığa bakan yardımcısı atandı

9

Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'in 11 bakanlığına bakan yardımcısı ataması yapıldı. Atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de ..

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

10

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 9 terörist daha öldürüldüğünü açıkladı. Kuzey Irak'a düzenlenen ha..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin TBMM grup toplantısında hakaret içeren sloganlara ilişkin "Cumhurbaşkanına ve milletvekillerine küfredecek kadar alçald..

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

12

MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin, “şahsımla yarışacaklar” açıklamasının ardından genel başkanlık yarışına girecek adaylar boy göstermeye başladı..

Erdoğan'dan '2053' tweeti

Erdoğan'dan '2053' tweeti

13

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un fethinin 563'üncü yıl törenleri için Yenikapı'ya gelen vatandaşlara Twitter'dan teşekkür etti. Erdoğan'ın paylaşım ..

Yeni Anayasa'ya dev destek

Yeni Anayasa'ya dev destek

14

AK Parti İstanbul İl Gençlik Kollarının yeni anayasa ve başkanlık sistemine destek için başlattığı imza kampanyasına on binlerce vatandaş katıldı. Kam..

8 terörist daha öldürüldü

8 terörist daha öldürüldü

15

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1, Şırnak'ta 5, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2 teröristin öldürüldüğünü açıkl..

Erdoğan'dan ABD'ye sert mesaj

Erdoğan'dan ABD'ye sert mesaj

16

Cumhurbaşkan Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, 116 projenin açılışını yapmak üzere bulunduğu Diyarbakır'da teröre karşı sert mesajlar verdi. Suriye'de AB..

"Beni öldürün başka çocuk alın"

"Beni öldürün başka çocuk alın"

17

Bir lokantada 3 yaşındaki Y.K'ye asitli madde atan Cihan Araçman hakkında 24.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Çocuğu..

Hakkari'de özel güvenlik kararı

Hakkari'de özel güvenlik kararı

18

Hakkari Valiliği, merkez ilçe sınırları içerisinde bazı alanların 'Özel Güvenlik Bölgesi' olduğunu duyurdu.

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

19

Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün teslim olan 42 teröristin yapılan sağlık kontrollerinden sonra ifadeleri alınmaya başlandı. Teröristler, Nusaybin ilç..

+