GÜNDEM

Kooperatifler Kanunu değişiyor

Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu

Aa Yeni Şafak

Yapı kooperatifleri ile ilgili görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına devredilmek üzere, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının görevleri arasından çıkarılıyor.

Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarıya göre, yapı kooperatifleri ve üst kuruluşlarıyla ilgili Bakanlık, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı olacak. Yapı kooperatifleri ve üst birlikleriyle ilgili görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca sürdürülecek. Bakanlık, yapı kooperatifçiliğinin gelişmesini sağlayacak tedbirleri alacak, bu kooperatiflerle, üst birliklerinin kurulmasına, işleyişine, tasfiyesine, denetlenmesine ve yapı kooperatiflerinin kuruluş kayıtlarının ve sicillerinin tutulmasına dair iş ve işlemleri yapacak, denetlemede bulunacak.

Yapı kooperatifleri ve üst birlikleri ile ilgili görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığının ana hizmet birimlerinden Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğünce yapılacak. Bu kurumda, Bakanlığa verilen görevler, yapı kooperatiflerinin ve üst birliklerinin kurulmasına, işleyişine, tasfiyesine ve denetlenmesine ilişkin iş ve işlemleri yapacak. Yapı kooperatiflerinin kuruluş kayıtlarının ve sicillerinin tutulması sağlanacak, uygulamaları denetlenecek ve yapı kooperatifçiliğinin gelişmesi ve işleyişiyle ilgili tedbirler alınacak. Kooperatiflere mali destek sağlanmasına da yardımcı olunacak.

Yapı kooperatifleriyle ilgili görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına devredilmek üzere, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının görevleri arasından çıkarılacak. Söz konusu kooperatiflerle ilgili görevler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının ana hizmet birimlerinden olan Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğünün görevleri arasından da çıkarılmış olacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca başlatılmış veya planlanmış iş ve işlemlerle, bunlara dair her türlü hak, yetki ve görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına devredilecek. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca başlatılmış veya planlanmış iş ve işlemleri yürütmeye, bunlar hakkında yeni iş ve işlemler yapmaya, gerekli görülenleri tasfiye etmeye yetkili olacak.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yapılan iş ve işlemlerden dolayı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının taraf olduğu işlemlerde ve sözleşmelerde taraf olacak.

Devredilmesi öngörülen her türlü işleme ilişkin evrakla, dava dosyaları ve malzemenin devri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca müştereken belirlenecek usul ve esaslara göre gerçekleştirilecek.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının personel ve teşkilat yapısı, yapı kooperatifleriyle ilgili görevleri yürütmeye hazır hale getirilinceye kadar, hizmetine ihtiyaç duyulan personel, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı emrine, kanunun yürürlük tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçici olarak görevlendirebilecek.

Yorum

Ulu Cami saldırısını PKK/TAK üstlendi

Ulu Cami saldırısını PKK/TAK üstlendi

1

Bursa'da, 27 Nisan'da tarihi Ulu Cami yanında gerçekleşen canlı bombalı saldırıyı terör örgütü PKK'nın kolu TAK üstlendi.

Lice'nin 11 köyünde sokağa çıkma yasağı

Lice'nin 11 köyünde sokağa çıkma yasağı

2

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 11 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

Muhaliflere bir darbe de Seçim Kurulu'ndan

Muhaliflere bir darbe de Seçim Kurulu'ndan

3

MHP’de, Gemerek ve Tosya Asliye Hukuk Mahkemeleri’nin kurultayı durdurma kararları tartışılırken, Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun, Çağrı Heyeti’nin 15 M..

Anayasa vatandaşı devletten korumalı

Anayasa vatandaşı devletten korumalı

4

Prof. Dr. Aydın Başbuğ hazırlanan yeni anayasanın kısa ve temel kuralları belirleyen bir metin olması gerektiğini söyledi. Anayasanın demokratik bir t..

Bakan Ala Bursa'daki canlı bombayı açıkladı

Bakan Ala Bursa'daki canlı bombayı açıkladı

5

Bursa Ulu Cami'deki intihar saldırısına ilişkin elde edilen bulguları açıklayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırının 1992 doğumlu PKK'lı terörist Ese..

İETT güvenli ulaşım için 7/24 görevde

İETT güvenli ulaşım için 7/24 görevde

6

Her gün ortalama 14 milyon İstanbulluya 5 bin 100 otobüs ve 50 binin üzerinde seferle hizmet veren İETT toplu taşıma araçlarının elektronik ortamda ta..

Şehit ol ama subay olma

Şehit ol ama subay olma

7

Ankara Beytepe Jandarma Eğitim Komutanlığı’nda astsubaylık sınavını kazanan İmam Hatipli adaylar, mülakat esnasında kapıdan döndürüldü. Sınav başvuru ..

TDK şapka işaretini kaldırmadı

TDK şapka işaretini kaldırmadı

8

Herkesin merak ettiği bir konuya açıklık getiren Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, Türkçe'de zaman zaman şapka işaretinin kalkt..

Teröristler sokaklara kamera yerleştirmiş

Teröristler sokaklara kamera yerleştirmiş

9

Şırnak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlarda, teröristlerin sokaktaki hareketliliği gözlemek amacıyla sokağa kamera yerleştirdikler..

Dicle'de dev mesaj

Dicle'de dev mesaj

10

Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'na dün gece PKK'lı teröristler tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Hain sa..

CHP: Cizre afet bölgesi kapsamına alınmalı

CHP: Cizre afet bölgesi kapsamına alınmalı

11

CHP tarafından hazırlanan "Cizre" raporunda, "Cizre hızla afet bölgesi kapsamına alınmalı ve bölgedeki tüm çatışma alanları aynı kapsamda değerlendiri..

İstanbul'da rehine krizi

İstanbul'da rehine krizi

12

İstanbul Büyükçekmece'de silahlı bir saldırgan, alacaklısı olduğunu iddia ettiği iş kadınının villasını bastı. Kadını ve kızını rehin alan saldırgan, ..

Meteorolojiden İstanbul ve bu illere uyarı

Meteorolojiden İstanbul ve bu illere uyarı

13

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre, Doğu Anadolu'nun doğusu, Edirne ve Çanakkale ile öğleden sonra Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerin..

Gümüşhane'de terör saldırısı: 1 yaralı

Gümüşhane'de terör saldırısı: 1 yaralı

14

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde bulunan Yaşmaklı Barajı'nda çalışanlar, terör örgütü mensuplarının saldırısına uğradı. Saldırıda bir vatandaş yaralandı..

İşte Gaziantep bombacısı İsmail Güneş

İşte Gaziantep bombacısı İsmail Güneş

15

Gaziantep'te dün emniyet müdürlüğüne bombalı araçla saldırı düzenleyen İsmail Güneş'in fotoğrafına ulaşıldı.

'Kayıp çocuklar çayda değil'

'Kayıp çocuklar çayda değil'

16

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 125 gün önce ortadan kaybolan 8 yaşındaki Bayram Erol ve 5 yaşındaki Dursun Kaan Taşçı, yapılan tüm aramalara rağmen bulun..

Dicle'deki hain saldırıyı PKK üslendi

Dicle'deki hain saldırıyı PKK üslendi

17

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde dün gece Jandarma Tabur Komutanlığına yönelik düzenlenen bombalı araç saldırını PKK üslendi.

İkinci randevu

İkinci randevu

18

Fezlekesi olan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için toplanan TBMM Anayasa Komisyonu, ikinci toplantısını bugün yapacak. Komisyonun i..

Hakkari'de 1 terörist yakalandı

Hakkari'de 1 terörist yakalandı

19

Hakkari'de, güvenlik güçlerince yapılan yol kontrollerinde bir terör örgütü mensubu yakalanarak gözaltına alındı.

+