GÜNDEM

Küçük'ten Peker'e 'Kısmetim-1' sorusu

Ali Oktay Yeni Şafak
JİTEM'in kurucusu olduğunu itiraf eden Ergenekon tutuklusu Albay Arif Doğan ile Tuğgeneral Veli Küçük'ün firari olduğu dönemde uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş'ın bulunması için Sedat Peker'e muhbirlik teklifinde bulunduğu ortaya çıktı.

İddiaya göre, Kısmetim-1 taşıdığı 3 ton eroin boşaltıldıktan sonra batırıldı. Eroin, Ergenekon örgütü ve Daş tarafından paylaşıldı. Savcı Öz, Ergenekon terör örgütünün uluslararası uyuşturucu trafiğindeki rolünü Tuncay Güney'e de sordu.

Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Sedat Peker'e yıllar önce uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş'ın bulunması için Veli Küçük ve Arif Doğan'ın muhbirlik teklifinde bulunduğu polis kayıtlarında yer aldı. Peker, 19 Ağustos 1998'de Atatürk Havalimanı'ndan giriş yaparken polis tarafından yakalandı. Silahlı organize suç örgütü kurduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve Organize Suçlar Büro Amirliği'nde ifade veren Sedat Peker'e, Albay Arif Doğan soruldu.

KÜÇÜK İKNA ETMEYE ÇALIŞTI

Sedat Peker, Arif Doğan ile tanışıklığını şöyle anlattı: 'Uyuşturucu kaçakçılığından dolayı mahke-meye getirildikten sonra Beyazıt'ta kardeşinin dükkanından kaçan Nejat Daş isimli kişinin firarından sonra bana Yarbay Ali Yıldız ve Yüzbaşı Kemal geldi. İki subay, benden Nejat Daş'ın yerini tespit etme hususunda yardım istediler. Ben de muhbir olmadığımı söyledim. Ancak beni ikna etmek isteyen iki subay, Nejat Daş olayını takip etmekle görevli olan Albay Veli Küçük'ün yanına götürdüler. Veli Küçük'e de bu konunun benim görevim olmadığını söyledim. Veli Küçük'ün yanından ayrıldıktan sonra iki subay, beni İstanbul'a getirdi. Yine iki subayın isteği üzerine Albay Arif Doğan'la Kadıköy Aden Otel'de Nejat Daş konusunu görüştüm. Aynı şeyleri Arif Doğan'a da söyledim. Bir daha da kendileriyle görüşmedim. Nejat Daş'ın yakalanması konusunda bu subaylara herhangi bir yardımım olmadı' dedi.

NEJAT DAŞ O DÖNEMDE KAÇAKTI

O tarihlerde 'Kısmetim-1 ve Lucky S' operasyonlarından tutuklanan uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş ise kaçaktı. 1994'te yargılandığı mahkemeden çıktıktan sonra Beyazıt'ta kardeşinin dükkânında askerin elinden kaçan Nejat Daş'ın daha sonra İspanya'da olduğu anlaşıldı. Avrupa'da 13 yıldır kaçak yaşayan ve Nejat Daş, iki yıl önce Türkiye'ye iade edildi ve cezaevine gönderildi.

ÜÇÜ DE ERGENEKON SANIĞI

Aradan 11 yıl geçtikten sonra karşımıza çıkan Ergenekon operasyonunun delil klasörlerinde yer alan bu iddia, savcı Zekeriya Öz'ü harekete geçirdi. Peker'in Veli Küçük'le birlikte Albay Arif Doğan'ı da tanıdığını tespit eden savcı Öz, halen bugüne kadar bulunamayan eroinlerin Ergenekon terör örgütüyle bir bağlantısı olabileceğini belirterek Tuncay Güney'e cevaplaması için 37 soru gönderdi.

Eroini boşaltıp batırdılar

Tarih, 10 Aralık 1992. Türk ve ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Akdeniz sularında ortaklaşa düzenledikleri büyük eroin operas-yonu başladı. Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı üç gemi ile Sicilya'dan kalkan P-3 Oreion tipi uçaklar, knox tipi USS-Brisco fırkateyni, uyuşturucu yüklü olduğu ihbar edilen Kısmetim-1 gemisini kuşattılar. Tam dört gün süren operasyon sonunda gemi, Güney Kıbrıs açıklarında batırıldı. Ergenekon operasyonun kilit isimlerinden Tuncay Güney, 2001'de gözaltına alındığında polise verdiği ifadede Kısmetim-1'le ilgili gerçekleri şöyle anlatmıştı: “Kısmetim-1 gemisindeki eroinin sahibi uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş ve Ergenekon örgütüydü. Gemi Akdeniz'in ortasında boş batırılacak, eroin yurtdışına satılarak ve parası bölüşülecekti. O günlerde Daş polisin elindeydi. Üst düzey iki kamu görevlisi gemideki mala ortak olmak isti-yordu. Pazarlıklara dahil edildiler. Ergenekon adına pazarlığı JİTEM'ci yüzbaşı yürütüyordu. Geminin delilleri yok etmek için kaçakçılar tarafından nasıl batırıldığı, İstanbul'dan götürülen gazeteciler tarafından kare kare görüntülendi. Küçük, iki kamu görevlisinin sonradan ortak olmasına çok kızmıştı.”

Yorum

Meral Akşener ve yolda bıraktığı liderler

Meral Akşener ve yolda bıraktığı liderler

1

MHP Genel Başkanlığı’na adaylığını koyan Meral Akşener, siyasi hayatı boyunca birçok liderin yanında boy gösterdi. TBMM'ye ayak bastıktan sonraki 6 yı..

İşte canlı bombanın terminaldeki görüntüsü

İşte canlı bombanın terminaldeki görüntüsü

2

Bursa Ulucami'de dün akşam saatlerinde kendini patlatan kadın teröristin otobüs terminalinde güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri ortaya çıktı. Gö..

Polisten Dumanlı’ya ayrıcalık itirafı

Polisten Dumanlı’ya ayrıcalık itirafı

3

FETÖ’ye bağlı polisler, bir dosyada şikayetçi olan Zaman gazetesi eski Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’ya yaptıkları ayrıcalığı itiraf etti. Polis, “..

Bursa Ulu Cami'nin bahçesinde intihar saldırısı: 13 yaralı

Bursa Ulu Cami'nin bahçesinde intihar saldırısı: 13 yaralı

4

Bursa'daki tarihi Ulucami'nin bahçesine giriş kapısında intihar saldırısı oldu. 13 kişinin yaralandığı saldırı düzenleyen canlı bombanın 25 yaşlarında..

Meral Akşener'e ilginç benzetme

Meral Akşener'e ilginç benzetme

5

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, “Biz babadan Türkeşçiyiz” diyen Meral Akşener'i Avrupa Yakası dizisindeki ‘Burhan Altıntop’ karakterine benzet..

İstanbul'daki elektrik kesintisinin nedeni belli oldu

İstanbul'daki elektrik kesintisinin nedeni belli oldu

6

BEDAŞ, İstanbul'da yaşanan elektrik kesintilerine dair merak edilen detayları ve kesintinin nedenini açıkladı.

Gazze yakında özgür

Gazze yakında özgür

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'den Zagreb'e giderken uçakta birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Gazze'ye ablukanın kaldırılması yolunda mayıs ayını ..

Kanuni’nin mezarı kesin olarak bulundu

Kanuni’nin mezarı kesin olarak bulundu

8

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, 2013'ten bu yana Zigetvar'da yapılan kazı çalışmalarında Macaristan'daki en büyük Osm..

Vatandaşın kaydıyla teröristleri tedavi ettiler

Vatandaşın kaydıyla teröristleri tedavi ettiler

9

Diyarbakır'daki Gazi Yaşargil ve Selahaddin Eyyubi hastanelerinde yüzlerce PKK ve PYD'li teröristin sahte isimle tedavi edildiği ortaya çıktı. Hastane..

Terör saldırısından 'mucizevi' kurtuluş

Terör saldırısından 'mucizevi' kurtuluş

10

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik, güvenlik güçlerinin büyük özveri ve fedakarlıklarıyla gerçekleştirilen operasyonda inanılmas..

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

11

Bursa'daki terör saldırısıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Dün akşam saatlerinde terör saldırısını düzenleyen kadın canlı bombanın, olaydan..

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

12

Bursa Ulu Camii'nin kapısında canlı bomba saldırısı düzenlendi. 8 kişinin yaralandığı patlamada canlı bomba paramparça oldu. Patlayıcıyı erken infilak..

Yüksekova'da 115 yıllık keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

Yüksekova'da 115 yıllık keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

13

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonun bitmesinin ardından arama çalışmaları devam ediyor. Yapılan aramalarda, 115 yı..

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

14

Kumkapı'da bir banka şubesini soyduktan sonra polisin gelmesi üzerine binanın üst katına kaçan ve 4 saatlik ikna çabaları sonucu teslim olan şüpheli a..

Nükleer karşıtlarına imalı tavsiye

Nükleer karşıtlarına imalı tavsiye

15

Nükleer santrallere karşı çıkanlara önemli bir hatırlatmada bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Çevre kaygınız var, özellikle dün..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan laiklik tanımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan laiklik tanımı

16

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 'laiklik yeni anayasada olmamalı' açıklamasını değerlendirdi. Laiklik kavramı üzerine düşüncele..

Elinde silahla Kumkapı'dan para saçtı

Elinde silahla Kumkapı'dan para saçtı

17

Kumkapı'da elinde çifte silahla bir bankanın bulunduğu binanın çatı katındaki balkonuna çıkan bir kişi, elindeki paraları havaya saçmaya başladı. Özel..

Kastamonu'da 'köçek' yasağı

Kastamonu'da 'köçek' yasağı

18

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, düğünlerde ve bayramlarda köçek oynatılmasını yasakladığını bildirdi. Babaş "Bizim kültürümüzde kesinlikle bö..

Bursa'daki intihar saldırısında korkunç detay

Bursa'daki intihar saldırısında korkunç detay

19

Bursa Ulu Cami'nin bahçe kapısında düzenlenen intihar saldırısında dikkati çeken bir detay ortaya çıktı. Saldırının düzenlendiği esnada Bursa'nın tanı..

Öğretmenlere ek ders ücreti

Öğretmenlere ek ders ücreti

20

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Okulları Sınavları ile Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavlarında görev alan öğretmen ve idarecilerin ek ders ücret..

+