GÜNDEM

Küçük'ten Peker'e 'Kısmetim-1' sorusu

Ali Oktay Yeni Şafak
JİTEM'in kurucusu olduğunu itiraf eden Ergenekon tutuklusu Albay Arif Doğan ile Tuğgeneral Veli Küçük'ün firari olduğu dönemde uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş'ın bulunması için Sedat Peker'e muhbirlik teklifinde bulunduğu ortaya çıktı.

İddiaya göre, Kısmetim-1 taşıdığı 3 ton eroin boşaltıldıktan sonra batırıldı. Eroin, Ergenekon örgütü ve Daş tarafından paylaşıldı. Savcı Öz, Ergenekon terör örgütünün uluslararası uyuşturucu trafiğindeki rolünü Tuncay Güney'e de sordu.

Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Sedat Peker'e yıllar önce uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş'ın bulunması için Veli Küçük ve Arif Doğan'ın muhbirlik teklifinde bulunduğu polis kayıtlarında yer aldı. Peker, 19 Ağustos 1998'de Atatürk Havalimanı'ndan giriş yaparken polis tarafından yakalandı. Silahlı organize suç örgütü kurduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve Organize Suçlar Büro Amirliği'nde ifade veren Sedat Peker'e, Albay Arif Doğan soruldu.

KÜÇÜK İKNA ETMEYE ÇALIŞTI

Sedat Peker, Arif Doğan ile tanışıklığını şöyle anlattı: 'Uyuşturucu kaçakçılığından dolayı mahke-meye getirildikten sonra Beyazıt'ta kardeşinin dükkanından kaçan Nejat Daş isimli kişinin firarından sonra bana Yarbay Ali Yıldız ve Yüzbaşı Kemal geldi. İki subay, benden Nejat Daş'ın yerini tespit etme hususunda yardım istediler. Ben de muhbir olmadığımı söyledim. Ancak beni ikna etmek isteyen iki subay, Nejat Daş olayını takip etmekle görevli olan Albay Veli Küçük'ün yanına götürdüler. Veli Küçük'e de bu konunun benim görevim olmadığını söyledim. Veli Küçük'ün yanından ayrıldıktan sonra iki subay, beni İstanbul'a getirdi. Yine iki subayın isteği üzerine Albay Arif Doğan'la Kadıköy Aden Otel'de Nejat Daş konusunu görüştüm. Aynı şeyleri Arif Doğan'a da söyledim. Bir daha da kendileriyle görüşmedim. Nejat Daş'ın yakalanması konusunda bu subaylara herhangi bir yardımım olmadı' dedi.

NEJAT DAŞ O DÖNEMDE KAÇAKTI

O tarihlerde 'Kısmetim-1 ve Lucky S' operasyonlarından tutuklanan uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş ise kaçaktı. 1994'te yargılandığı mahkemeden çıktıktan sonra Beyazıt'ta kardeşinin dükkânında askerin elinden kaçan Nejat Daş'ın daha sonra İspanya'da olduğu anlaşıldı. Avrupa'da 13 yıldır kaçak yaşayan ve Nejat Daş, iki yıl önce Türkiye'ye iade edildi ve cezaevine gönderildi.

ÜÇÜ DE ERGENEKON SANIĞI

Aradan 11 yıl geçtikten sonra karşımıza çıkan Ergenekon operasyonunun delil klasörlerinde yer alan bu iddia, savcı Zekeriya Öz'ü harekete geçirdi. Peker'in Veli Küçük'le birlikte Albay Arif Doğan'ı da tanıdığını tespit eden savcı Öz, halen bugüne kadar bulunamayan eroinlerin Ergenekon terör örgütüyle bir bağlantısı olabileceğini belirterek Tuncay Güney'e cevaplaması için 37 soru gönderdi.

Eroini boşaltıp batırdılar

Tarih, 10 Aralık 1992. Türk ve ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Akdeniz sularında ortaklaşa düzenledikleri büyük eroin operas-yonu başladı. Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı üç gemi ile Sicilya'dan kalkan P-3 Oreion tipi uçaklar, knox tipi USS-Brisco fırkateyni, uyuşturucu yüklü olduğu ihbar edilen Kısmetim-1 gemisini kuşattılar. Tam dört gün süren operasyon sonunda gemi, Güney Kıbrıs açıklarında batırıldı. Ergenekon operasyonun kilit isimlerinden Tuncay Güney, 2001'de gözaltına alındığında polise verdiği ifadede Kısmetim-1'le ilgili gerçekleri şöyle anlatmıştı: “Kısmetim-1 gemisindeki eroinin sahibi uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş ve Ergenekon örgütüydü. Gemi Akdeniz'in ortasında boş batırılacak, eroin yurtdışına satılarak ve parası bölüşülecekti. O günlerde Daş polisin elindeydi. Üst düzey iki kamu görevlisi gemideki mala ortak olmak isti-yordu. Pazarlıklara dahil edildiler. Ergenekon adına pazarlığı JİTEM'ci yüzbaşı yürütüyordu. Geminin delilleri yok etmek için kaçakçılar tarafından nasıl batırıldığı, İstanbul'dan götürülen gazeteciler tarafından kare kare görüntülendi. Küçük, iki kamu görevlisinin sonradan ortak olmasına çok kızmıştı.”

Yorum

Üç aylara hakaret pankartına hapis istemi

Üç aylara hakaret pankartına hapis istemi

1

İstanbul Beyoğlu'nda geçtiğimiz yıl düzenlenen LGBT onur yürüyüşünde “Şaban'la Recep'in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartını açan 3 şüpheli hakkınd..

27 bakandan 7’si 3 dönemlik

27 bakandan 7’si 3 dönemlik

2

Üç dönemlik olarak anılan isimler, hem kurulan 65. hükümette hem de AK Parti yönetiminde kilit noktalara getirildi. Benzer bir yapı parti yönetiminde ..

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

3

Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait silah mevzisi imha edildi. Savaş uçakları, Mardin kırsalında..

Nusaybin'den acı haber: 2 şehit 9 yaralı

Nusaybin'den acı haber: 2 şehit 9 yaralı

4

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda teröristlerin saldırısı sonucu bir asker ve bir polis şehit oldu, biri ağır 9 güv..

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

5

ASKİ'nin, Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya, ikamet ettiği sitede kaçak su kullandığı iddiasıyla açtığı dava reddedildi. Öte yandan, usul..

Kurultay temizliği

Kurultay temizliği

6

Yargıtay kararı sonrası MHP Lideri Bahçeli, parti kurultayının 10 Temmuz’da yapılacağını açıkladı. Ancak muhalifler, kurultay tarihine Çağrı Heyeti’ni..

Adli Tıp kapısında tarifsiz acı

Adli Tıp kapısında tarifsiz acı

7

İstanbul Büyükçekmece'de denizde boğularak yaşamını yitiren 15 yaşındaki E.Y. ve 17 yaşındaki G.T.'nin cenazeleri aileleri tarafından toprağa verilmek..

HDP bugün AYM’ye gidiyor

HDP bugün AYM’ye gidiyor

8

HDP, dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptali için bugün ilk hukuki adımı atacak. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, "Doku..

PKK'lı doktorların skandalını hemşire anlattı

PKK'lı doktorların skandalını hemşire anlattı

9

Diyarbakır'da görevli hemşire B.T, PKK'lı sağlık personelinin ihanetlerini anlattı. Selehaddin-i Eyyübi Devlet Hastanesi'nde görev yapan B.T, "Akşam g..

Kemal'in çapulcuları

Kemal'in çapulcuları

10

CHP’nin önceki günkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Partililere küfür eden gruptakilerden 3’ü belirlendi. Bu üç kişinin bizzat Kemal ..

PKK'ya patlayıcı taşıyan 2 kişi yakalandı

PKK'ya patlayıcı taşıyan 2 kişi yakalandı

11

Osmaniye'de bir araçta 500 kilogram amonyum nitrat içerikli gübre ele geçirildi. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

YPG'nin ABD askerleri

YPG'nin ABD askerleri

12

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG, ABD özel kuvvetlerden askerlerin ve koalisyon hava saldırılarının desteğiyle IŞİD'in kontrolündeki Rakka'yı ele ..

Nusaybin'de kaç terörist kaldığı açıklandı

Nusaybin'de kaç terörist kaldığı açıklandı

13

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, halen kırsaldan gelen 125-130 civarında terörist olduğu bilgisini alan güvenlik güçlerinin operasyonlarını sürdürdüğü öğ..

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

14

MGK sonrası yapılan yazılı açıklamada terörle mücadele vurgusu yapılırken, PYD'nin Avrupa'da temsilcilik açmasının müttefiklikle bağdaşmadığı bildiril..

78 bin aday için üniversite 'hayal' olabilir

78 bin aday için üniversite 'hayal' olabilir

15

2016 ÖSYS Kılavuzu’nda 'sınavsız geçiş hakkı' yer alıyor ve yaklaşık 78 bin öğrenci bu haktan yararlanmak için başvuruda bulunarak Yükseköğretime Geçi..

Kalbimizdesiniz

Kalbimizdesiniz

16

Van’da PKK’nın yola döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan 6 asker memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı. Muğla’da toprağa veri..

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

17

Mardin'in Midyat ilçesinde Anıtlı Jandarma Karakolu'na terör örgütü PKK mensuplarınca bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda, aracı erken fark ..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

18

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

Üniversitelilerden askere ve polise 'akıllı yelek'

Üniversitelilerden askere ve polise 'akıllı yelek'

19

Üniversite öğrencileri, düşen vücut ısısının batarya ve sensörler aracılığıyla tekrar yükselmesini sağlayan "akıllı yelek" tasarladı.Trakya Üniversite..

İzmir'de sağanak yaşamı felç etti

İzmir'de sağanak yaşamı felç etti

20

İzmir'de, öğle saatlerinde bastıran sağanak yağmur, yaşamı felç etti. Yağışa sokakta hazırlıksız yakalananlar, ıslanmaktan kurtulamadı. Alsancak'ta, i..

+