GÜNDEM

Mavi Hat Operasyonu'nda tahliye

Mahkeme, Limak Holding'in ortaklarından Bacaksız'ın da aralarında bulunduğu 12 sanığın tahliyesine karar verdi. Botaş Genel Müdürü Düzyol'un tanık olarak dinlenilmesi de kararlaştırıldı.

Aa Yeni Şafak
"Mavi Hat Operasyonunun" ardından açılan davada tutuklu yargılanan 23 sanıktan, Limak Holding'in ortaklarından Sezai Bacaksız'ın da aralarında bulunduğu 12'si hakkında tahliye kararı verildi. BOTAŞ'taki "yolsuzluk" iddiaları üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında yürütülen operasyonun ardından açılan davaya Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar İbrahim Selçuk, Mustafa Şağban, Eyüp Fatih Eraslan, Ahmet Karademir, İsa Yerdelen, Rıza Çiftçi, Mehmet Sezgin, Abdullah Gündüz, Ethem Tozlu, Ekber Topal, Özgür Haşemoğlu, Mehmet Bulut, Seydi Çevik, Lokman Usta, Cemal Yazıcı, Hasan Turgay Günay, Rahmi Ülgen Güven, Selahittin Hacıömeroğlu, Merdan Hürmeydan, Muhammed Hüseyin Ayaydın, Sezai Bacaksız, Ümit Nejat Alpaslan ile tutuksuz sanıklar Servet Üst, Rubil Gökdemir, Ali Karaer ve sanık avukatları katıldı.

Tanık ifadelerine başvurulan duruşmada, geçmişte BOTAŞ Finansman ve Muhasebe Daire Başkan Yardımcısı olan Recep Altındağ, bir gün, sanıklardan dönemin BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Çiftçi'nin kendisinden bir şirketin avans durumu hakkında bilgi istediğini, bunun üzerine edindiği bilgileri Çiftçi'ye aktardığını kaydetti. Altındağ, bunun son derece normal olduğunu, her zaman firmalarla ilgili bu tür işlemlerin olabileceğini belirtti. DPT Müsteşarlığında uzman olarak çalışan Davut Yılmaz da 2006'dan bu yana Adatepe Barajının iz ödeneğinin çıkartılması ile ilgili DSİ'nin taleplerinin olduğunu belirtti. Bir uzman arkadaşıyla maliyet, üretilecek enerji ve fayda açısından inceleme yaparak rapor düzenlediklerini kaydeden Yılmaz, "Barajın iz ödenekten çıkartılması için yasal olmayan bir şekilde herhangi birinin talebi olmamıştır" dedi.

Sanık Rubil Gökdemir'in arkadaşı olduğunu beyan eden Aydın Menderes Doğan ise yaklaşık 2 yıl önce Gökdemir'in, "Çorum kompresör ihalesinin bir firmaya göre yapıldığını" kendisine söylediğini aktardı. Bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i ziyaret ettiklerini anlatan Doğan, "Gökdemir, bana anlattığı hususları Bakan Güler'e de anlattı. Bakan da şikayeti haklı bulup gerekli yerlere yönlendirdi" diye konuştu.

Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan'ın tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istediği duruşmada, sanıklar ve avukatları tahliye talebinde bulundu.

MAHKEMENİN KARARLARI

Duruşmaya verilen aranın ardından Mahkeme Heyeti, "suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimali, mevcut delil durumu ve tutuklulukta geçen süreyi" dikkate alarak tutuklu sanıklardan Abdullah Gündüz, Ümit Nejat Alpaslan, Merdan Hürmeydan, Selahittin Hacıömeroğlu, Rahmi Ülgen Güven, Sezai Bacaksız, Cemal Yazıcı, Mehmet Bulut, Özgür Haşemoğlu, İsa Yerdelen, Eyüp Fatih Eraslan ve Erhan Peker'in tahliyesine karar verildiğini açıkladı.

Sanıklardan Rıza Çiftçi'nin avukatının BOTAŞ Genel Müdürü Hüseyin Saltuk Düzyol ile BOTAŞ görevlileri Ertuğrul Tuğrul ve Niyazi Esenbel'in tanık olarak dinlenilmesi talebini kabul eden mahkeme, dosyanın kamu ihale mevzuatı çerçevesinde incelenerek, dosya kapsamındaki ihalelerde usulsüzlük bulunup bulunmadığının belirlenmesi için bilirkişilere gönderilmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

Bu arada, Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Şatır, öğleyin verilen aradan sonra duruşma başlarken, "Yargılama süreciyle ilgili hoş olmayan söz ve davranışlar kulağımıza geliyor. Doğan çocuğun nesebini en iyi anne bilir" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Yorum

Figen Yüksekdağ hastaneye kaldırıldı

Figen Yüksekdağ hastaneye kaldırıldı

1

Bazı ziyaretler için sabah saatlerinde Van’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ferit Melen Havaalanında aniden rahatsızlanınca hastaneye kal..

Türkiye'den Libya atağı

Türkiye'den Libya atağı

2

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Libya'ya gerçekleştireceği ziyaret kapsamında iki ülke arasındaki siyasi bağların güçlendirilmesi bekleniyor. Ay..

Küfürbazlar CHP Buca’dan

Küfürbazlar CHP Buca’dan

3

CHP Grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, AK Parti'ye ve AK Partililere küfür eden grubun CHP Buca Teşkilatı'ndan olduğu ortaya çı..

Ramazan seferberliği

Ramazan seferberliği

4

Hükümet, terör operasyonlarının tamamlandığı yerlerde ihya ve ihşa projelerinin yanı sıra Ramazan seferberliği başlatıyor.

Şırnak ve Siirt'ten acı haber: 2 şehit

Şırnak ve Siirt'ten acı haber: 2 şehit

5

Şırnak'ta güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmada 1 polis şehit oldu. Siirt'in Pervari ilçesinde de, Doğan Üs Bölgesi güneyinde terör ..

Van'da bombalı tuzak: 2 şehit

Van'da bombalı tuzak: 2 şehit

6

Van'ın İpekyolu ilçesinde teröristlerin yola yerleştirdiği el yapımı patlayıcı, polis aracının geçişi sırasında infilak ettirildi. Olayda 2 polis şehi..

Bakanlar Kurulu toplandı

Bakanlar Kurulu toplandı

7

Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım başkanlığında toplandı. Toplantının öncelikli maddesi terörle mücadele oluşturuyor.

Küfürbaz CHP için Erdoğan'dan öneri

Küfürbaz CHP için Erdoğan'dan öneri

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin TBMM Grup Toplantısı'nda, kendisine hakaret içeren sloganlara ilişkin ilk kez konuştu. İçtüzüğün değişmesi gerektiğini ..

MHP'li Yalçın: 19 Haziran tarihini tanımıyoruz

MHP'li Yalçın: 19 Haziran tarihini tanımıyoruz

9

MHP'de Çağrı Heyeti olağanüstü büyük kurultayın 19 Haziran 2016'da toplanacağını açıkladı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise bu tarihi tanı..

Altıoklar'dan İstanbul'un fethi için çirkin sözler

Altıoklar'dan İstanbul'un fethi için çirkin sözler

10

İstanbul'un fethinin 563. yılı dün Yenikapı'da düzenlenen törenle kutlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tarihi kutlamaya bazı kesimlerden küst..

Arifan Külliyesi'ne öğrenci müracaatları başladı

Arifan Külliyesi'ne öğrenci müracaatları başladı

11

Arifan Külliyesi'nin kuruluşu

Sancaktepe'de kamyon dehşeti: 1 ölü

Sancaktepe'de kamyon dehşeti: 1 ölü

12

Sancaktepe inşaata kum boşaltan kamyon, freninin boşalması sonucu bir evin bahçesine uçtu. Şoför mahalinde sıkışan kamyon sürücüsü hayatını kaybetti.

DAEŞ'e ait 58 hedef vuruldu 28 terörist öldürüldü

DAEŞ'e ait 58 hedef vuruldu 28 terörist öldürüldü

13

TSK'dan yapılan açıklamada, Halep'in kuzeyinde belirlenen 58 DAEŞ hedefinin Fırtına topları ve çok namlulu roketatarları ile vurulduğu belirtildi. İlk..

Şehidin son isteği yerine getirildi

Şehidin son isteği yerine getirildi

14

Cizre'deki terör operasyonunda şehit düşen Nizipli Üsteğmen Uğur Taşçı'nın babasına hediye etmek için satın aldığı ancak restore edemediği ev, restore..

Dilek Doğan davasında 8 gözaltı

Dilek Doğan davasında 8 gözaltı

15

İstanbul Sarıyer'de terör örgütü DHKP/C'ye yönelik operasyon sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan'ın ölümüne ..

Bingöl'de 7 PKK'lı tutuklandı

Bingöl'de 7 PKK'lı tutuklandı

16

Bingöl'de güvenlik güçlerinin PKK'ya yönelik düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 7 kişi tutuklandı.

İstanbul'da bugün bu yollar kapalı

İstanbul'da bugün bu yollar kapalı

17

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın bugün Esenler'de katılacağı programlar nedeniyle bazı yolların trafiğe kapatılacağını..

Kaçmaya çalışan teröristlerin cesetleri bulundu

Kaçmaya çalışan teröristlerin cesetleri bulundu

18

Van'ın Gürpınar ilçesinde güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada yaralandıktan sonra Engil Çayı'na atlayarak kaçmaya çalışan ikinci teröristin cesed..

Erdoğan Suriye'deki kritik noktayı açıkladı

Erdoğan Suriye'deki kritik noktayı açıkladı

19

Suriye'deki 4 kritik noktayı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bölgeler konusunda Türkiye'nin kendi göbeğini kendisi kesmek durumunda kalabileceğini..

Erdoğan'dan Putin'e yanıt: Biz istemedik

Erdoğan'dan Putin'e yanıt: Biz istemedik

20

Diyarbakır ziyareti dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Putin'in Türkiye hakkında yaptığı olumlu açıklamal..

+