GÜNDEM

Mavi Hat Operasyonu'nda tahliye

Mahkeme, Limak Holding'in ortaklarından Bacaksız'ın da aralarında bulunduğu 12 sanığın tahliyesine karar verdi. Botaş Genel Müdürü Düzyol'un tanık olarak dinlenilmesi de kararlaştırıldı.

Aa Yeni Şafak
"Mavi Hat Operasyonunun" ardından açılan davada tutuklu yargılanan 23 sanıktan, Limak Holding'in ortaklarından Sezai Bacaksız'ın da aralarında bulunduğu 12'si hakkında tahliye kararı verildi. BOTAŞ'taki "yolsuzluk" iddiaları üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında yürütülen operasyonun ardından açılan davaya Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar İbrahim Selçuk, Mustafa Şağban, Eyüp Fatih Eraslan, Ahmet Karademir, İsa Yerdelen, Rıza Çiftçi, Mehmet Sezgin, Abdullah Gündüz, Ethem Tozlu, Ekber Topal, Özgür Haşemoğlu, Mehmet Bulut, Seydi Çevik, Lokman Usta, Cemal Yazıcı, Hasan Turgay Günay, Rahmi Ülgen Güven, Selahittin Hacıömeroğlu, Merdan Hürmeydan, Muhammed Hüseyin Ayaydın, Sezai Bacaksız, Ümit Nejat Alpaslan ile tutuksuz sanıklar Servet Üst, Rubil Gökdemir, Ali Karaer ve sanık avukatları katıldı.

Tanık ifadelerine başvurulan duruşmada, geçmişte BOTAŞ Finansman ve Muhasebe Daire Başkan Yardımcısı olan Recep Altındağ, bir gün, sanıklardan dönemin BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Çiftçi'nin kendisinden bir şirketin avans durumu hakkında bilgi istediğini, bunun üzerine edindiği bilgileri Çiftçi'ye aktardığını kaydetti. Altındağ, bunun son derece normal olduğunu, her zaman firmalarla ilgili bu tür işlemlerin olabileceğini belirtti. DPT Müsteşarlığında uzman olarak çalışan Davut Yılmaz da 2006'dan bu yana Adatepe Barajının iz ödeneğinin çıkartılması ile ilgili DSİ'nin taleplerinin olduğunu belirtti. Bir uzman arkadaşıyla maliyet, üretilecek enerji ve fayda açısından inceleme yaparak rapor düzenlediklerini kaydeden Yılmaz, "Barajın iz ödenekten çıkartılması için yasal olmayan bir şekilde herhangi birinin talebi olmamıştır" dedi.

Sanık Rubil Gökdemir'in arkadaşı olduğunu beyan eden Aydın Menderes Doğan ise yaklaşık 2 yıl önce Gökdemir'in, "Çorum kompresör ihalesinin bir firmaya göre yapıldığını" kendisine söylediğini aktardı. Bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i ziyaret ettiklerini anlatan Doğan, "Gökdemir, bana anlattığı hususları Bakan Güler'e de anlattı. Bakan da şikayeti haklı bulup gerekli yerlere yönlendirdi" diye konuştu.

Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan'ın tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istediği duruşmada, sanıklar ve avukatları tahliye talebinde bulundu.

MAHKEMENİN KARARLARI

Duruşmaya verilen aranın ardından Mahkeme Heyeti, "suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimali, mevcut delil durumu ve tutuklulukta geçen süreyi" dikkate alarak tutuklu sanıklardan Abdullah Gündüz, Ümit Nejat Alpaslan, Merdan Hürmeydan, Selahittin Hacıömeroğlu, Rahmi Ülgen Güven, Sezai Bacaksız, Cemal Yazıcı, Mehmet Bulut, Özgür Haşemoğlu, İsa Yerdelen, Eyüp Fatih Eraslan ve Erhan Peker'in tahliyesine karar verildiğini açıkladı.

Sanıklardan Rıza Çiftçi'nin avukatının BOTAŞ Genel Müdürü Hüseyin Saltuk Düzyol ile BOTAŞ görevlileri Ertuğrul Tuğrul ve Niyazi Esenbel'in tanık olarak dinlenilmesi talebini kabul eden mahkeme, dosyanın kamu ihale mevzuatı çerçevesinde incelenerek, dosya kapsamındaki ihalelerde usulsüzlük bulunup bulunmadığının belirlenmesi için bilirkişilere gönderilmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

Bu arada, Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Şatır, öğleyin verilen aradan sonra duruşma başlarken, "Yargılama süreciyle ilgili hoş olmayan söz ve davranışlar kulağımıza geliyor. Doğan çocuğun nesebini en iyi anne bilir" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Yorum

HDP terörü

HDP terörü

1

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin ilk Anayasa Komisyon toplantısında HDP’liler terör estirdi. Bakan Bozdağ'a hakaret eden HDP'l..

Meteorolojiden sağanak ve dolu uyarısı

Meteorolojiden sağanak ve dolu uyarısı

2

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman'da sağanak ve dolu bekleniyor. Açıkla..

Tarihi 1919'dan başlatanlar Milletimizin hasmıdır

Tarihi 1919'dan başlatanlar Milletimizin hasmıdır

3

Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yılı için İstanbul’da görkemli bir tören düzendi. Başbakan, Meclis Başkanı, bakanlar ve vekillerin yanı sıra binlerce vat..

MHP'de kongre süreci durduruldu

MHP'de kongre süreci durduruldu

4

MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, MHP'deki olağanüstü kongre süreciyle ilgili, "Tosya Asliye Hukuk Mahkemesi, kongre çağrısı da dahi̇l bütün işlemle..

Kuzey Irak'a hava harekatı

Kuzey Irak'a hava harekatı

5

Kuzey Irak'taki Kandil-Hakkurk ve Avaşin'de tespit edilen hedeflere 4 F-16 ve 14 F-4 2020 savaş uçaklarınının katılımıyla hava harekatı düzenlendi. Şı..

8 km’den vurdu

8 km’den vurdu

6

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, ilk kez Roketsan tarafından geliştirilen harp başlıklı akıllı mühimmatla uçtu. Bayraktar Konya’da yapılan testler..

Şehidin evinin masraflarını Cumhurbaşkanı karşılayacak

Şehidin evinin masraflarını Cumhurbaşkanı karşılayacak

7

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, Şehit Uzman Çavuş Kul'un ailesine, "Yeni ev alınmasıyla ilgili masrafların Sayın Cumhurbaşkanım kendisi tarafından..

Sümeyye Erdoğan: Kendi cevabımızı vermeliyiz

Sümeyye Erdoğan: Kendi cevabımızı vermeliyiz

8

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, gençliğe, proaktif yaklaşımlarla, yaşadığı düny..

DAEŞ'li 3 terörist sınırda yakalandı

DAEŞ'li 3 terörist sınırda yakalandı

9

Suriye'den Türkiye'ye geçerken yakalanan terör örgütü DAEŞ mensubu 3 şüpheli, Kilis İl Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Türk askeri resmen Katar’da

Türk askeri resmen Katar’da

10

Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığı artık resmiyet kazandı. Başbakan Davutoğlu’nun Doha’da imza koyduğu anlaşmalar, ‘Basra’ya 100 yıl sonra dev adım..

Samanyolu TV bu gece tamamen kapanıyor

Samanyolu TV bu gece tamamen kapanıyor

11

Bir süre önce Türksat uydusundan ve dijital platformlardan çıkartılan paralel yapının yayın organlarından Samanyolu TV karasal yayınlarını sonlandırıp..

TEOG'da hatalı soru iddiası

TEOG'da hatalı soru iddiası

12

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne TEOG’da tarih sorusunun iptali için başvuru yapıldı. Bu yılın en zor..

12 terörist öldürüldü 5 terörist yakalandı

12 terörist öldürüldü 5 terörist yakalandı

13

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 6, Şırnak'ta 6 olmak üzere 12 teröristin daha öldürüldüğünü açıkladı. 5 terö..

Vizede alicengiz oyunu

Vizede alicengiz oyunu

14

Ankara'nın AB'nin istediği şartları yerine getirdikten sonra, Almanya ve Fransa'nın, Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar..

Kavgacı danışmanlar Meclis’ten atılacak

Kavgacı danışmanlar Meclis’ten atılacak

15

Meclis Başkanlığı, Anayasa Komisyonu’ndaki kavgaya karışan ve milletvekillerini tekme ve yumruklarla darp eden HDP milletvekillerinin danışmanları içi..

PKK'nın cephaneliği ele geçirildi

PKK'nın cephaneliği ele geçirildi

16

Bingöl'deki operasyonlarda PKK'ya ait 2 sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi. Bunların arasında, terör örgütünün daha önce hiç kullana..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıllarca milliyetçiliği yanlış işlerle tanıttılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıllarca milliyetçiliği yanlış işlerle tanıttılar

17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tuzla Sedef Tersanesi'nde "Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Anadolu'nun İnşa Başlangıç Töreni"nde konuştu. Konuşmas..

Ünlü heykeltraş 'CHP'ye rüşvet verdim' diyerek kendini ihbar etti

Ünlü heykeltraş 'CHP'ye rüşvet verdim' diyerek kendini ihbar etti

18

Ünlü Heykeltıraş Ragıp Çiçen, İzmir'in CHP'li Karabağlar Belediyesi'ne tehditle ve zorla 1 buçuk milyon lira rüşvet verdiğini iddia ederek kendisi hak..

'Canlı bomba' istihbaratı kutlamaları iptal ettirdi

'Canlı bomba' istihbaratı kutlamaları iptal ettirdi

19

Adana'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılacak olan kutlama, canlı bomba istihbaratı üzerine iptal edildi.

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

20

Yaralı PKK ve PYD'li teröristlerin Diyarbakır'daki iki devlet hastanesinde sahte kayıtlarla tedavi edildiğini belgeleyen kayıtlara ulaşıldı. Hastane ..

+