GündemMazlumder aslına dönecek

Mazlumder aslına dönecek

Ayhan Bilgen’in genel başkanlığı döneminde HDP çizgisine kayan Mazlumder, Ramazan Beyhan'ın genel başkan olmasıyla fabrika ayarlarına geri dönüyor. “Eski yönetimin taraflı ve hukuksuz dilinin sona ereceğini" söyleyen Beyhan "Kim olursa olsun mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Neslihan ÖnderYeni Şafak
Ramazan Beyhan
Ramazan Beyhan
Mazlumder'in olağanüstü genel kurulunda yeni başkan olarak seçilen İstanbul Şube müdürü Ramazan Beyhan ilk kez Yeni Şafak'a konuştu. Dernek yönetimine son dönemde giren bazı kesimlerin kimseyi dinlemeyen bir yapı ile çalıştığını ve raporları dahi tek taraflı yazdığını söyleyen Beyhan, "Eski yönetimin taraflı ve hukuksuz bir dil kullanması nedeniyle genel kurul talebimizi son çare mahkemeye sunduk. Kuruluşumuzdan bu yana söylediğimiz 'Kim olursa olsun mazlumdan yana, kim olursa olsun zalime karşı' duruşumuz devam edecek. Yeniden eski günlerimize tarafsız ve objektif olarak geri döneceğiz. Mazlumder fabrika ayarlarına geri dönecek" dedi.

YANLI RAPORLAR YAZILDI

Mazlumder'in kuruluşundan bu yana değişik okuma ve değişik bölgelerden insanların bir araya gelerek istişare metoduyla yol aldığını anlatan Beyhan, "Mazlumder, hak ve adalet paydasında her kesimden insanın buluştuğu bir platformdu. Ancak son yıllarda bazı sorunlar yaşadık. Örneğin yönetim kurulunun kendi seçtiği heyetlerle doğu ve Güneydoğuda yaptırdığı raporlamalarda sadece tek tarafın bulunduğunu gördük. Tanık beyanları yarım yamalak yazılıyordu. Sürekli olarak terörle mücadele konusunda devlet suçlanıyordu ancak terör örgütünün yapmış olduğu insan hakları ihlalleri görmezden geliniyordu. Bu nedenle 192 delegemizin imzasıyla olağanüstü genel kurul talep ettik" diye açıkladı.

HUKUKSUZ BİR DURUM YOK

Çağrı heyeti tarafından da yapılan söz konusu talebin yönetim tarafından kabul edilmediğini söyleyen Beyhan, mahkeme kararıyla olağanüstü genel kurul yaptıklarını ve delegelerin yarısından fazlasının da onayı bulunduğunu dile getirerek, "Burada herhangi bir hukuksuzluk yok" diye konuştu. Beyhan kapatılan 16 şubenin pek çoğunun sadece kağıt üstünde var olduğunu ve bu nedenle kapatıldığını söyledi. Genel merkezin İstanbul'a taşınmasının nedenininse İstanbul Şube'nin derneğin tüm faaliyetlerini yürütmesi nedeniyle bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

KONGRE ÇAĞRISI

Beyhan, yarın Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Olağan Genel Kurulu'nun yapılacağını, mayıs ayında ise derneğin olağan genel kurula gideceğini belirterek, Mazlumder'e gönül vermiş herkesi davet etti.

Hak ihlallerini inceleyeceğiz

Ramazan Beyhan, yeni dönemde yol haritalarının kuruluş misyonuna uygun hareket etmek olduğunu belirterek, “Gayemiz hak ihlallerini objektif bir şekilde tetkik etmek, bunu kamuoyuna duyurmak, yetkilileri uyarmaktır. Bizim hiçbir parti ya da siyasi oluşuma üyeliğimiz de, yakınlığımız da yok" diye konuştu.

Bilgen'den sonra değişti

Mazlumder'de Ankara Şube Başkanlığı yapan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, 2006 yılında 2 yıllığına genel başkan seçildikten sonra Mazlumder'in şube yapıları tümüyle HDP çizgisine kaydı. Mazlumder İstanbul Şubesi ile bir kaç şube dışında özellikle PKK'nın hendek eylemleri döneminde adeta PKK savunuculuğu yapan ve siyasi çizgi ile hak arayışını karıştırmakla itham edilen yöneticiler Mazlumder tabanında büyük rahatsızlığa sebep oldu.

MAHKEME KARARIYLA KONGRE

Yönetimin muhalefetin genel kurul tüm taleplerini geri çevirmesi nedeniyle İstanbul Şubesi başta olmak üzere Mazlumder üyelerinin talebiyle mahkeme olağanüstü genel kurul kararı verdi. Geçtiğimiz hafta yapılan kurulda Ramazan Beyhan genel başkanlığa getirilirken, genel yönetim kurulu üyeliği 25'e, merkez yürütme kurulu üyeliği 9'a indirildi ve her ilde bir şube açılması kararı alındı. Ayrıca, derneğin genel merkezinin Ankara'dan İstanbul'a taşınması, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Gaziantep, İzmir, Muş, Bitlis, Bingöl, Şırnak, Hakkari, Sakarya, Mersin, Kocaeli, Bursa ve Antakya şubelerinin kapatılması kararlaştırıldı.ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.