GündemMEBden TEOGun kaldırılmasıyla ilgili yeni açıklama

MEB'den TEOG'un kaldırılmasıyla ilgili yeni açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, TEOG'un kaldırılması ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendirdi. Tekin, "Türkiye'de eğitim sistemiyle ilgili tartışmalar maalesef kademeler arası geçiş sınavı üzerinden kurgulanıyor. Sınav sistemleri belki bu değişimin içerisindeki küçük bir nüans olsa gerek. Ama maalesef Türkiye'de bu çok yoğun olarak tartışılıyor" dedi.

Haber MerkeziIHA
TEOG'un kaldırıldığı açıklanmıştı.
TEOG'un kaldırıldığı açıklanmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, TEOG'un kaldırılmasına ilişkin yeni açıklamada bulundu.

İbn Haldun Üniversitesi Müfredat Çalışmaları Merkezi, TEOG'un kaldırılması ve sonrasında yaşanan tartışmalara akademik katkı sağlamak amacıyla akademisyenleri "Ortaöğretime Geçiş Sistemini Değerlendirme Çalıştayı"nda buluşturdu.

Çalıştaya Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İbn Haldun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Müfredat Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yüksel Özden ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin, öğrencinin başarısını sınava odaklayan sistemin terk edilmesi gerektiğini belirtirken, tek başına ortaöğretime geçişi konuşmanın doğru olmadığını ifade etti. Tekin, eğitim sisteminde yapılan reformlar arasında sınav sistemlerinin değişmesini küçük bir nüans olarak nitelendirdi. Öte yandan 2 gün sürecek olan çalıştayda TEOG'un kaldırılması ve ortaöğretime geçiş sistemlerindeki değişim tüm yönleriyle masaya yatırılacak.

"Maalesef Türkiye'de bu çok yoğun olarak tartışılıyor"

Değiştirilen sistemlerde birçok farklı kurum ve kişiyle görüş alışverişinde bulunulduğuna dikkat çeken Tekin, "Paydaşlarımızla artıları, eksileri ve uygulama sistematiğiyle ilgili değerlendirme yaparak yürüyoruz. 2013 yılında SBS yerine TEOG kurgulanırken çok değişik çalışma gruplarıyla akademisyenler, gazeteciler, aydınlar, siyasi parti temsilcileri, eğitimle ilgili STK’lar, öğretmenler, idareciler, öğrenciler, o yıl liseye geçiş sürecine dahil olmuş çocuklar, onların velileri inanılmaz geniş bir yelpazeyle 200’ün üzerinde çalıştay yaptık, bir problemimiz var. Türkiye’de eğitim sistemiyle ilgili tartışmalar maalesef sınav, kademeler arası geçiş sınavı üzerinden kurgulanıyor. Sınav sistemleri belki bu değişimin içerisindeki küçük bir nüans olsa gerek. Ama maalesef Türkiye’de bu çok yoğun olarak tartışılıyor. Eğitim sistemi çok değişiyor önermesi sıralanıp içini doldurmak için ortaokullardan liseye geçişteki süreç şu kadar diye bu önermeyi delillendirmeye çalışmak aslında bana göre Türkiye’de eğitim sistematiğinin değişmesini engelleyen bir önerme gibi geliyor. Zaten çok değiştirdiniz artık değiştirmeyin demek" diye konuştu.

Başbakan'dan TEOG'un yerine gelecek sistem ile ilgili açıklama
GÜNDEM
Başbakan'dan TEOG'un yerine gelecek sistem ile ilgili açıklama

"Bugünkü tartışma da asla tesadüf değil"

Öğrencinin başarısının sınav odaklı olmaması gerektiğini dile getiren Tekin, "Sınav odaklı başarıyı sınava, sınav başarı notuna endeksleyen bu mantaliteyi terk etmek gerekir. Eğitim reformu süreci içine girecekse kademeler arası geçiş bu reform tartışmaları içinde küçücük bir parça olabilir. Tek başına ortaöğretime geçişi konuşmak doğru değil. Çocukların ortaokuldan yükseköğretime geçişte baskı var olduğu sürece, çocuk bunu 8. sınıfta hissetmese bile 9’uncu sınıfta bu baskıyı hissetmeye başlayacaktır. Bugünkü tartışma da asla tesadüf değil, Cumhurbaşkanımız aynı konuşma içerisinde aynı hafta içerisinde hem temel eğitimden ortaöğretime geçiş hem de ortaöğretimden yükseköğretime geçişle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Bu aslında Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün çalışmalarının kamuoyuyla paylaşılması anlamına geldi. Bu konuda zaten yürüyen çalışmalar vardı, biz biraz daha hızlandırmış olacağız çalışmalarımızı" şeklinde konuştu.

"İthal çözümler yerine kendi eğitim sistemimizi tasarlamalıyız"

Eğitim sistemine ithal çözümler getirmenin doğru olmayacağını düşündüğünü söyleyen İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, "Karar vericilere destek olmalıyız. Halkımızı, gençliği, velileri bu konuda aydınlatmalıyız ve Türkiye’deki arayışları uluslararası verilerle desteklemeliyiz. Hakikaten gerçek bir sorun var ortada, bunun çözümüne katkıda bulunmalıyız. Birtakım tercüme çözümler, ithal çözümler önermenin doğru olmadığı kanaatindeyiz. İnşallah biz kendi eğitim sistemimizi tasarlayabilirsek bunun geçiş sistemlerini de kendimiz üretirsek o zaman gerçekten büyük bir şey başarmış olacağız. Burada tabi Türkiye’de kafalar net değil" ifadelerini kullandı.

"Yetenek çözmek için okullarda 4 tane çok önemli ders var"

  • Öğrencilerin eğitim hayatının bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, "Biz şimdi gündemde bu olduğu için bunu konuşuyoruz. Esas ilköğretim, temel eğitim sonra üniversiteyi birlikte değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Bizim ilköğretimimiz anaokuluyla birlikte değerlendirilmeli ve 4 yaşında başlamalı. 10 yaşına kadar çocuğun yeteneğini çözecek konumu dikkate almamız lazım. Yetenek çözmek için okullarda 4 tane çok önemli ders var. Beden eğitimi, resim, müzik ve yazı" dedi.

İki gün sürecek olan "Ortaöğretime Geçiş Sistemini Değerlendirme Çalıştayı"nda TEOG'un kaldırılması ve sonrasındaki gelişmelerin yanı sıra eğitim kurumlarının müfredatlarına dair görüş alışverişleri, ortaöğretime geçiş sistemine yönelik değerlendirmeler yapılacak. Çalıştay sonrasında ise yapılan değerlendirmelerden oluşan sonuç bildirisi yayınlanacak.

TEOG kaldırıldı: İşte Türkiye'nin 'TEOG' tarihi!
GÜNDEM
TEOG kaldırıldı: İşte Türkiye'nin 'TEOG' tarihi!

Erdoğan'dan TEOG açıklaması: Kaldırılması lazım
OYNAT01:19
Erdoğan'dan TEOG açıklaması: Kaldırılması lazım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATV, A Haber ortak yayınında gündemi değerlendirdi. TEOG sınavını yanlış bulduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Ben TEOG olayını istemiyorum. Bunu da artık yanlış buluyorum. Bunun artık kaldırılması lazım' ifadelerini kullandı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.