GündemNükleer Radyasyonu bu merkez ölçecek

Nükleer Radyasyon'u bu merkez ölçecek

Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde, dünyanın askeri ve sivil amaçlı nükleer radyasyon detektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak teknolojilerin geliştirileceği, "Nükleer Radyasyon Detektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi(NÜRDAM)'nin" temeli törenle atıldı.

CihanYeni Şafak
Nükleer Radyasyon'u bu merkez ölçecek
Nükleer Radyasyon'u bu merkez ölçecek
Temel atma törenine katılan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, "Üniversitemize kazandırdığımız yeni birimlerden biri olan "Nükleer Radyasyon Detektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi (NÜRDAM)" için ilk adımı atmanın heyecanı içindeyiz. Her alanda kendini yenileyen üniversitemizin gelişme hızı özellikle son yıllarda büyük ölçüde artmıştır. Üniversite genelinde yönetim olarak çok sayıda projenin yürütülmesinde farklı kaynaklardan destek sağlayarak bünyemize birçok birim kazandırmış bulunmaktayız.

-Bir yılda tamamlanacak-

NÜRDAM Kalkınma Bakanlığı'nın destekle başlatılan projelerden biridir. Askeri ve sivil amaçlı nükleer radyasyon detektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak teknolojilerin geliştirileceği NÜRDAM, Türkiye''de bir ilk olmanın yanı sıra dünyanın önemli araştırma merkezlerinden biri olacağına inanıyorum. Bugün temelini attığımız binanın inşaat kısmını 1 senede bitirerek hizmete açmayı planlıyoruz. Bu önemli projenin hayat bulmasında önemli emeği bulunan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Yılmaz ve ekibine teşekkür ediyor başarılı çalışmalarının devamını diliyorum." diye konuştu.

-Öğrencilerimiz dolu dolu değerlendirmeli-

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise yaptığı konuşmasında, "Yeni bir tesisin temel atma töreninde bir araya geldik. Bir Bolulu vatandaş olarak gurur duyduğumuz üniversitemizin her gelişimi ile her zaman karşı karşıyayız. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun." dedi.

Vali İbrahim Özçimen ise yaptığı konuşmasında, "Bu projenin hayırlara vesile olmasını diliyor, başarılarınızın artarak devamını diliyorum. Abant İzzet Baysal Üniversitesinde eğitim gören gençlerimizin buradan dolu dolu yararlanmalılar. Bilgi ile kafalarını, sevgi ile gönüllerini doldurduklarında istikbal çok daha güzel olacak. Bence çocuklarımız gündelik ve siyasi olaylara hiç bakmadan derslerine çalışmalı. Öğretim elemanlarımız yine aynı şekilde derslerini vermeliler. Bu tür eserler üst üste gelmeli ve biz medeniyet yarışmasında ileriye doğru koşmaya devam etmeliyiz diye düşünüyorum. Bu tesisin hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Daha sonra Vali İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun butona basarak NÜRDAM'ın temelini attı.