GÜNDEM

Özel bireylere engelsiz eğitim

Türkiye'de ilk kez Özel Eğitim Öğretmeni Özgü Ertul'un ülkemizdeki eğitim koşullarına göre hazırladığı, özel eğitim kitapları ve metaryalleri Vanilya Okul Öncesi Yayıncılık tarafından kullanıma sunuldu.

Yeni Şafak
Vanilya Okul Öncesi Yayıncılık tarafından, çeşitli alanlarda eğitim kitapları ile özel eğitim materyalleri yayınlandı. Özel Eğitim Öğretmeni Özgü Ertul tarafından ülkemizdeki eğitim koşulları, göz önünde bulundurularak hazırlanan kitap ve materyaller ile zihinsel engellilerle otistik bireylerin eğitimi sırasındaki güçlüklerin giderilmesi hedeflendi.

İki yıllık bir çalışmanın ürünü 40'a yakın kitap ile Pengumini metaryellerinin önemini ve neden böyle bir çalışmayı hayata geçirdiklerini Vanilya Okul Öncesi Yayıncılığın kurucusu İhsan Hanson şöyle anlattı:

“Özellikle çocuk yaşta bulunan zihinsel engelli ve otistik birey eğitim için, özel eğitim kitapları ve materyalleri bireyin gelişiminde büyük faydalar sağlıyor. Ne yazık ki ülkemizde "Özel Eğitime" gereksinim duyan birey ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde eğitim kitapları ve setlerinin sıkıntısı yaşanıyordu. Bizim bu ihtiyacı gidermeye yönelik hazırladığımız setler, iki kategoride oluşturuldu. "Özel Eğitim Kitapları” ve “Pengumini Özel Eğitim Materyalleri”. Bu eğitim setleri ile zihinsel engelli, hiperaktif, öğrenme güçlüğü ve dikkat dağınıklığı ile otizmli bireylerin ihtiyaçlarının daha kolay sağlanması amaçlandı.

Eğitimci Özgü Ertul, meslekteki tecrübelerinin ışığında ülkemizin eğitim koşulları ile ailelerin bu eğitime ulaşma sırasında yaşadıkları zorlukları dikkate alarak setleri hazırladık. Bu yüzden setlerin ekonomik olmasının yanı sıra gerek eğitimcilerin gerek aileler ile bireylerin ihtiyaçlarını karşılamasına özellikle dikkat ettik”.

ÖZEL EĞİTİM ARTIK ÇOK KOLAY!

“Özel eğitimin en önemli özelliği ise her birey için BEP (Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı) hazırlanmasıdır” diyen Dr. İhsan Hanson, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ Ürettiğimiz özel eğitim kitapları ile Pengumini materyalleri sayesinde eğitimcilerin rahatlıkla bireyselleşmiş eğitim planı hazırlayabilmesini hedefledik. Aynı zamanda ürünlerin Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredat programlarına uygun olmasına dikkat ettik. Bu bireylere, Milli Eğitim'in eğitilebilir ve öğretilebilir zihinsel engelli çocuklar okullarıyla, özel eğitim sınıflarında, okul ve iş eğitim merkezleriyle, özel eğitim sınıflarında eğitim verilir. Ayrıca pek çok özel teşebbüse ait rehabilitasyon merkezlerinde de bu çocuklara eğitim verilmektedir”.

DİKKAT!.. ÖZEL EĞİTİM ÖMÜR BOYU SÜRER

Vanilya Okul Öncesi Yayıncılık Özel Eğtim Bölüm Başkanı ve Türkiye'nin bu alandaki ilk eserlerini hazırlayan eğitimci-yazar Özgü Ertul, dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde anlattı:

“ Özel Eğitim yaşam boyu süren bir süreçtir. Özel gereksinimli bireylerin, ihtiyaçları doğrultusunda şekil ve içerik değiştirerek devam eder. Ne yazık ki şu unutulmamalı:

Eğitimini tamamladığı için birey, varlığını tek başına sürdürmesi için topluma bırakılamaz. Mağdur olmasının önüne geçmek için koruyucu tedbirlerin, yaşam boyu sürdürülmesine ihtiyacı vardır.

Özel Eğitim, olağandan farklı ve özel gereksinimleri olan çocuklara sunulan bir eğitimdir. Üstün özellikleri olan çocukları da yeteneklerinin ve kapasitelerinin en üst düzeyine çıkarılmasını sağlayan bir eğitimdir. Akranlarından gelişim özellikleri olarak farklılıklar gösteren bireylere, özel olarak yetiştirilmiş personeller tarafından "Özel Eğitim" verilir.

Özel Eğtim'den şu şartlara haiz olan bireyler faydalanırlar...

1-Çoğunluktan farklı ve özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara sunulur,

2-Üstün yetenekli olanları, yetenekleri doğrultusunda en üst düzeye çıkmasını sağlar,

3-Otistik bireyler,

4-Özel öğrenme güçlüğü çekenler,

5-Hiperaktifler ile dikkat eksikliği vs...

Özel Eğitim bu tip bireylerde şu gelişmeleri sağlar...

1-Yetersizliği engele dönüştürmeyi önler,

2-Engelli bireyi kendine yeterli hale getirir,

3-Topluma kaynaşmasını ve bağımsız üretici bireyler olmasını destekler.

Engelli bireyler kendi içlerinde gruplandırılırlar...

1-Ağır düzeyde zihinsel yetersizliğe sahip birey, bunlar yaşam boyu bakıma muhtaçtır. Temel öz bakım becerileri ile tuvalet, yemek yeme, giyinme, soyunma becerileri ile konuşma becerilerinin bir kısmını kazanabilirler özel eğitimle.

2-Orta eğitilebilir düzeydeki engelli bireyler, genellikle fiziki görünümlerinden yetersizlikleri belli olur. Temel öz bakım becerilerini kazanırlar. Tuvalet, giyinme, soyunma yemek yeme, saç tarama, diş fırçalama gibi...Okuma yazma öğrenebilirler.”

Yorum

PKK'lılar silahla vurdukları muhtarı aracında yaktı

PKK'lılar silahla vurdukları muhtarı aracında yaktı

1

Terör örgütü PKK mensupları, silahla başından vurdukları Mardin'in Yeşilli ilçesi Bahçebaşı Mahallesi Muhtarı Mehmet Acu'yu aracında yaktı.​ Acu'nun c..

Erdoğan'ın ziyareti sırasında çatıya çıktılar

Erdoğan'ın ziyareti sırasında çatıya çıktılar

2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir'de cuma namazı kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın namaz kıldığı caminin hemen yanı başındaki 7 katlı apartma..

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

3

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Oyunu bozacak, sahte kahramanların, kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz. Ülkü kervanı Allah'ın izniyle Türk..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

4

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

AK Parti yeni grup başkanvekilleri belli oldu

AK Parti yeni grup başkanvekilleri belli oldu

5

AK Parti Grubu, grup başkanvekili seçimini gerçekleştirdi. Mustafa Elitaş, Bülent Turan, Mehmet Muş, İlknur İnceöz ve Naci Bostancı grup başkanvekili ..

'Kartopu cinayeti'nde müebbet hapis cezası

'Kartopu cinayeti'nde müebbet hapis cezası

6

Gazeteci Nuh Köklü'nün öldürüldüğü "kartopu cinayeti" davasında sanık Serkan Azizoğlu, "kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırı..

Bu teröristleri ihbar edene ödül

Bu teröristleri ihbar edene ödül

7

Muş'un Varto ilçesinde, başına ödül konulan teröristlere ilişkin hazırlanan afişler birçok yere asıldı. Aranan kişilere ilişkin bilgi ve ödül miktarla..

MEB yatılı öğrencileri gezmeye götürüyor

MEB yatılı öğrencileri gezmeye götürüyor

8

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, yatılı okullarda okuyan ilköğretim ve ortaöğretim kademesindeki engelli öğrencilere yöneli..

PKK’ya çifte harekât

PKK’ya çifte harekât

9

PKK’ya yönelik son bir ayda artan hava harekâtlarına dün yenileri eklendi. Diyarbakır’dan kalkan “Pars” çağrı adını taşıyan 181. Filo Komutanlığına ba..

Kaseti getireni hatırlayamadı

Kaseti getireni hatırlayamadı

10

Deniz Baykal’ı koltuğundan indiren kaset komplosuyla ilgili ifade vermekten kaçan Kılıçdaroğlu, mahkemeye dilekçe gönderdi. CHP lideri, videonun kim t..

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

11

Terör örgütü PKK'da çözülmeler devam ediyor. Mardin'in Nusaybin ilçesinde biri kadın 8 terörist daha teslim oldu. Teslim olan teröristlerden 2'sinin M..

Hakkari'de terör saldırısı: 2 yaralı

Hakkari'de terör saldırısı: 2 yaralı

12

Hakkari'deki terör saldırısında bir uzman çavuş ve bir geçici köy korucusu yaralandı.

DGS başvuruları başlıyor

DGS başvuruları başlıyor

13

Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) başvurular başlıyor. Önlisans öğrencileri için önemli olan ve 2 yıllık bölümlerden 4 yıllık lisans programlarına geçişleri..

Dev Türk bayrağı zirvede

Dev Türk bayrağı zirvede

14

İzmirli iki genç dağcı, 33 kilo ağırlığındaki, 150 metrekarelik dev Türk bayrağını Erciyes Dağı'nın zirvesine çıkartıp açarak, Atatürk'ü ve şehitlerim..

Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne silahlı saldırı

Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne silahlı saldırı

15

Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne öğle saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. Adliye camına üç kurşun isabet ederken, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

16

Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün teslim olan 42 teröristin yapılan sağlık kontrollerinden sonra ifadeleri alınmaya başlandı. Teröristler, Nusaybin ilç..

Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçti

Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçti

17

Rus Ordusu Karadeniz Filosu'na bağlı 127 borda numaralı Ropuchka sınıfı çıkarma gemisi "Minsk" Karadeniz'nden İstanbul Boğazı'na girerek güneye doğru ..

Mini Normandiya

Mini Normandiya

18

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en riskli hücum harekatı olan 'amfibi harekat' konusundaki yeteneğini müttefik kuvvetlerle paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

19

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin TBMM grup toplantısında hakaret içeren sloganlara ilişkin "Cumhurbaşkanına ve milletvekillerine küfredecek kadar alçald..

İlklerin MGK’sı

İlklerin MGK’sı

20

MGK’nın mayıs ayı olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapıldı. 65. hükümetin ilk MGK toplantısında Başbakan Yıldırım, Baş..

+