GündemResim benim için satrançoyunu gibi

Resim benim için satranç oyunu gibi

Ressam Utku Dervent, ezber bozan çalışmalarıyla Contemporary İstanbul’un en çok konuşulan sanatçıları arasında yerini aldı. Geleneksel sanat anlayışını modernize ederek yeniden yorumlayan Dervent, “Resimlerim niyet bakımından sözsüz müzik gibidir, söylemeyen, anlatmayan ama görünür, duyulur hale getiren biçimsel kurgulardır” diyor.

Ayşe OlgunYeni Şafak
Resim benim için satranç oyunu gibi
Resim benim için satranç oyunu gibi

13 Eylül’de kapılarını açan ve geçtiğimiz Pazar günü sona eren sanat etkinliği Contemporary İstanbul, 80 binden fazla sanatseveri ağırladı. Dünyanın dört bir yanından ünlü sanat galerilerinin katıldığı fuarda sanatçılar eserlerini görücüye çıkardı. Biz de sanat fuarını hem gezmek hem de sanat dünyasında ezber bozan çalışmalarıyla dikkat çeken ressam ve akademisyen Utku Dervent’le buluşmak üzere oradaydık. Türkiye’nin en önemli sanat galerilerinden olan Bozlu Art Project standında üç gün boyunca dönüşümlü olarak beş eseri sergilenen Dervent, geleneksel sanat anlayışını modernize ederek yeniden yorumluyor ve sanatseverlere ‘bakmakla görmek aynı değildir’ mesajını veriyor.

KENDİ KENDİYLE SATRANÇ OYNAMAK

Renklerin adeta birbiriyle dans ettiği tablolarda geometrik hatlar Dervent’in vazgeçilmezi. Bu tavrı neden tercih ettiğini sanatçıdan dinliyoruz: “Resimlerimde geometri kullandığım için çoğunlukla planlanmış görünüyor ve elbette bir takım planlar var ama sonuç yine de büyük ölçüde doğaçlamaya dayalı. Benim resmimde özellikle lineer geometriyi kullanma amacım yön, yönelim ve biçimlerin birbiriyle ilişkisinde ve o ilişkilerin oluşturduğu dinamiklerdeki kurguyu biçimsel bakımdan kolay okunabilir kılmak istiyorum.”

REKLAM

Resim yapmayı satranç oynamaya benzeten Dervent, “Resim alanını kare olarak belirlediğimde, kadraj aynı oranda kalacağı için resim dört yönden de okunabilir hale geliyor. Böyle olunca her yönden farklı bir ifadeyi görüp, bir sonraki adımı neye göre planlayacağımı seçebiliyorum. Bu da neredeyse kendi kendime satranç oynamam gibi bir şey” diyor.

‘NE VARSA İÇİNDEDİR’

Sanatçının ilham kaynaklarına gelince… “Resimlerim uzun ve esnek kökleri aracılığıyla çok farklı topraklardan besleniyor. Hatta bazen bir resimde bile birkaç farklı zihinsel coğrafyaya kök salmak dahi söz konusu olabiliyor. Sadece sanat ve tasarım dalları değil felsefe, ekonomi, iktisat, tıp, ziraat, astronomi, gastronomi, fizik, antropoloji, tarih gibi birçok farklı alandan da beslenliyorum. Bu tür bir çok yönlülüğün, bir sanatçıyı zinde ve esnek tutacak egzersizler olduğunu düşünüyorum” diyen sanatçıdan oldukça dikkat çekici bir tablosunun hikayesini dinliyoruz. Mevlana’nın ünlü Fihi Ma Fih (Ne varsa içindedir) adlı eserinden ilhamla hazırlanmış tablosu için şu yorumu yapıyor: “Mevlana'nın, anlattığı ve okuruna ahlaki dersler veren hikayelerinin en önemli ortak özelliği, bizim aynı konuya farklı yönlerden bakmamızı sağlayacak biçimde, olan biteni, zahiri anlamının ötesinde, batıni anlamıyla da ortaya koymasıdır. Ben de resmimde bunu göstermeye çalıştım. Bu resmi farklı yönlerden izleyebilirsiniz; bakış yönünüz değiştikçe gördüğünüz resim de farklılaşır. Bu da resme bakan kişiyi çok katmanlı bir dünyaya davet eder.”

REKLAM

DİLDEN BAĞIMSIZ

Dervent eserlerini nasıl bir ruh halinde yaptığını ise şu cümlelerle anlatıyor: “Eserlerimi, soyut geometrik kurgular olmaktan çok, algımı ve eylemlerimi belirleyecek biçimde yaşamımı yönlendiren zihinsel ve duygusal etkileşimleri görünür hale getiren haritalar olarak tanımlamayı tercih ederim. Ardarda içinde bulunduğum birçok ruh halinin, zaman içinde birbiriyle bağlanan ve içiçe geçen etkileşimlerinin toplamında ortaya çıkan, zihinsel-duygusal bir haritadır kurmaya çalıştığım. Anlatım dili olarak

soyut geometrik kurguyu seçmemin nedeni de imgesel çağrışımlardan, dolayısıyla da sözel dilden bağımsız bir ifadeyi tercih etmemdir. Bu anlamda resimlerim niyet bakımından sözsüz müzik gibidir, söylemeyen, anlatmayan ama görünür, duyulur hale getiren biçimsel kurgular.”

REKLAM
  • Her türlü ilhama kapım açık
  • Resim ilham işi midir yoksa bir tasarım işi mi? Bu soruyu Utku Dervent şöyle cevaplıyor: “Kompozisyonları önceden tasarlamam ama bazı pozisyonları önceden belirlerim. Neye ve nereden bakacağıma dair aldığım kararlar belirgin de olsalar, ya da yola çıkışımı belirleyen bir takım işaretler ve eğilimler mevcut olsa da, yolculuk boyunca ortaya çıkabilecek her türlü işarete açık ve hazır bulunmaya çalışırım.”

Karşılaşma üzerine kurguladım

Geleneksel orta oyunumuz Kavuklu ve Pişekar karakterlerini hepiniz bilirsiniz. Tıpkı Hacivat ve Karagöz ikilisi gibi devamlı birbirleriyle tartışır ve atışır. İşte sanatçı Dervent bu hikayeyi tablosuna taşıyor ama ana karakterleri gizleyerek. “Benim tablolarıma bakan biri o tablonun hikayesini ilk bakışta göremez” diyen Dervent sözlerine şöyle devam ediyor:“Çünkü ben karakterleri figür olarak göstermek yerine, aralarındaki ilişkiyi biçim ve renk ilişkileri üzerinden göstermeye çalışıyorum. Bu bakımdan, tüm yapı, farklı bakış açılarının karşılaşmasıyla biçimlenen bir koreografi üzerine kuruludur.”

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!
Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler...
Minikler asker ağabeylerini unutmadı
Hatay'da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli'de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.UFO merakı yüzünden NASA'yı hackleyen Gary Mckinnon
Dünyanın en büyük askeri bilgisayar korsanlığına imza atan Gary Mckinnon en tehlikeli hackerlar arasında gösteriliyor. UFO belgelerinin saklandığını düşündüğü için başlayan ilginç hikayesi Pink Floyd şarkılarına bile konu olmayı başardı.