GündemSaadet Partisinden dikkati çeken SİHA çağrısı

Saadet Partisi'nden dikkati çeken 'SİHA' çağrısı

CHP'li Tanrıkulu'nun tepki çeken SİHA iftiralarının ardından Saadet Partisi'nden dikkati çeken bir çağrı geldi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Hükümetin süratle Mecliste iktidardan ve muhalefetten meydana gelen bir komisyon oluşturarak bunu yerinde tespit etmesi mümkün" dedi.

Haber MerkeziAA
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun SİHA (silahlı insansız hava aracı) açıklamasına ilişkin, "Hükümetin süratle Mecliste iktidardan ve muhalefetten meydana gelen bir komisyon oluşturarak bunu yerinde tespit etmesi mümkün. Bir yanlış yapılmışsa neden yanlış yapıldığı ortaya çıkarılır, yanlışlık yoksa da bütün kamuoyunu teskin edici bir açıklama yapılır" dedi.

Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz darbe girişimiyle mücadelede adaletten taviz verilmemesi, hissiyatla hareket edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Darbe girişiminde bulunan yapının kendisini korumak için iftira niteliği taşıyan ve başkalarını zan altında bırakacak birtakım söylemlerde bulunduğuna dikkati çeken Karamollaoğlu, "Ama adaleti burada da rafa kaldırırsanız maalesef bunu düzeltemezsiniz." dedi.

REKLAM

'Yalandı' diye hemen gözardı edilmemeli

CHP'li Tanrıkulu'nun SİHA açıklamasında yer alan iddialara da değinen Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

"Burada iki ayrı husus var. Bir hükümeti suçlama, iki SİHA'ların kullanılmasına karşı bir hava oluşturma. Böyle bir iddia sadece 'yalandı' diye hemen gözardı edilmemeli. SİHA'ların kullanılması aslında daha fazla kayba fırsat vermemek için yeri geldiği zaman bir zaruret. Sahada, arazide hareket eden güvenlik güçlerinin emniyetini sağlamak için önemli. Bir yerde bir yanlışlık yapılıyorsa o yanlış ille de SİHA'lardan meydana gelmez. Yanlış karar verenlerden, yanlış tespitte bulunanlardan meydana gelir. Böyle bir hadise varsa bunu abartıp, davul zurnayla belli bir istikamete sevketmektense hükümetin süratle Mecliste iktidardan ve muhalefetten meydana gelen bir komisyon oluşturarak, bunu yerinde tespit etmesi mümkün. Bu komisyon kurulur, gidilir ve araştırılır. Bir yanlış yapılmışsa neden yanlış yapıldığı ortaya çıkarılır. Eğer yanlışlık yoksa da bütün kamuoyunu teskin edici bir açıklama yapılır. Biz iktidarı da muhalefeti de sorumlu davranmaya davet ediyoruz."

REKLAM

İHA'yı eleştiren Kılıçdaroğlu geçmişte bakın ne demiş
OYNAT00:20
İHA'yı eleştiren Kılıçdaroğlu geçmişte bakın ne demiş
Şimdilerde İHA'ları eleştiren, SİHA'larla siviller öldürülüyor yalanını atan vekilini savunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, 19 Haziran 2012 tarihinde partisinin grup toplantısında, Dağlıca saldırısının ardından İHA'ların teröristlerle mücadelede aktif kullanılmadığını savunduğu görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Kılıçdaroğlu'nun partisi şuan ise İHA ve SİHA'ların teröristlerle mücadelede başarılı kullanım şekillerini eleştiriyor.

Erdoğan'dan SİHA'ları eleştiren CHP'li vekile sert tepki!
OYNAT02:07
Erdoğan'dan SİHA'ları eleştiren CHP'li vekile sert tepki!
Kazakistan ziyareti öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'li vekil Sezgin Tanrıkulu'nun Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve İnsansız Hava aracı (İHA)'lara karşı yaptığı provokatif konuşmalarını eleştirdi ve "Chp ölen teröristleri savunur hale geldi. Sen kimden yanasın? " diye sordu.