GündemSaygıylaanıyoruz

Saygıyla anıyoruz

Genelkurmay Başkanlığınca, Atatürk’ün, Cumhuriyet öncesi ve sonrasına ilişkin az bilinen fotoğrafları ile bazı belgeler paylaşıldı. Bu 25 kareye, Türkiye’nin dört bir yanına gerçekleştirilen ziyaretler yansıdı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Genelkurmay Başkanlığınca, Atatürk’ün, Cumhuriyet öncesi ve sonrasına ilişkin az bilinen fotoğrafları ile bazı belgeler paylaşıldı.
Genelkurmay Başkanlığınca, Atatürk’ün, Cumhuriyet öncesi ve sonrasına ilişkin az bilinen fotoğrafları ile bazı belgeler paylaşıldı.

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik ETÜT (ATASE) Daire Başkanlığı arşivlerinden derlenen 25 fotoğraf ve bazı belgeler, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası'nda gün yüzüne çıktı.

6 Ağustos 1929 İstanbul

Fotoğraflarda, 79 yıl önce 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Atatürk’ün, sağlığında Türkiye’nin dört bir yanına gerçekleştirdiği ziyaretleri ve günlük hayatından kesitleri yansıtan kareler yer aldı.

1917 Diyarbakır

Atatürk’ün, 1917’de 2’nci Ordu Komutanı olarak görev yaptığı Diyarbakır’da iki subay ve bir çocukla çektirdiği fotoğraf dikkati çekti. Fotoğrafların yanı sıra Atatürk’ün 57 yıl süren yaşamına ilişkin bazı belgeler de paylaşıldı.

REKLAM

27 Kasım 1930 Ege Vapuru


Bu belgeler arasında, Atatürk’ün, ordunun, Sakaryanın doğusuna çekilmesi emri, Tekalif-i Milliye Emirleri’ni içeren belgeler, Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında TBMM tarafından kendisine verilen “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanı dolayısıyla 19 Eylül 1921’de TBMM’de yaptığı teşekkür konuşması, Osmanlı Mebusan Meclisinde, 28 Ocak 1920'de 121 mebusun imzaladığı Misakı Milli Belgesi, kaburga kemiğinin kırıldığını gösteren rapor ve 10 Kasım 1938 tarihli resmi ölüm raporu bulunuyor.

14 Mayıs 1935 Ankara

REKLAM

İlk hedefiniz Akdeniz’dir ileri

Atatürk’ün, 1 Eylül 1922’de Dumlupınar’da orduya hitaben yazdığı “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri” emrinin Batı Cephesi birliklerine yayımlanmasına ilişkin yazısı da paylaşılanlar arasında dikkat çekiyor.