GündemTeyitorgun kurucusundan şehitlerimizi aşağılayan ve PKKyı destekleyen mesajlar

İstanbul Haberleri - ​Teyit.org'un kurucusu Atakan Foça'dan tepki toplayan paylaşımlar

Teyit.org'un kurucusundan şehitlerimizi aşağılayan ve PKK'yı destekleyen mesajlar

İnternette yayılan bilgilerin içeriğini doğrulamak için kurulan Teyit.org'un kurucusu Mehmet Atakan Foça tarafından atıldığı iddia edilen, şehitlerimizi aşağılayıp PKK'lı teröristleri öven tweetler kamuoyunda büyük tepki topladı.

Haber MerkeziDiğer
Mehmet Atakan Foça
Mehmet Atakan Foça

Kamuoyunda yer alan yalan haberleri tespit etmek için kurulan ve son dönemlerde Google ile ortak çalışmalarıyla dikkat çeken Teyit.org'un kurucusu Mehmet Atakan Foça tarafından yapıldığı iddia edilen paylaşımlar kamuoyunda her kesimden büyük tepki topladı.

Foça tarafından atıldığı iddia edilen tweetler

Şehitlerimizi aşağılayıp PKK'lı teröristleri öven tweetler hakkında bir açıklama yapmak zorunda kalan Teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça, yıllar önce atıldığını söylediği tweetlerin bazılarının montaj, bazılarının ise eylemlerden aktardığı sloganlar olduğunu iddia etti.

"10 Kasım'ın yıl dönümündeki paylaşımlarda Atatürk karşıtı söylemler"

REKLAM

Atatürk karşıtı söylemler

Teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça'ya ait olduğu iddia edilen paylaşımlarda ayrıca Atatürk karşıtı söylemler de önemli bir yer tutuyor.

"İngiliz Büyükelçiliği ve AB tarafından fonlanıyor"

Star Gazetesi'nin haberine göre; İngiltere ve AB kuruluşları tarafından fonlanan kurum, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliğinden 2016 yılında 82 bin 204 Türk Lirası yardım almış.

İNGİLİZ BÜYÜKELÇİLİĞİ VE AB TARAFINDAN FONLANIYOR

İngiltere'nin 2016 yılında yaptığı 82 bin liralık yardım Teyit.org'da belirtilirken, yardım aldığı belirtilen İstasyon, Sivil Düşün AB programı ve European Endowment for Democracy (EED) kuruluşlarının ne kadar fon desteği sağladığı hakkında bir bilgi yer almıyor.

REKLAM

Aynı şekilde sistemin 2017 fonlama kayıtlarına dair bir bilgi de verilmiyor.

"İngiltere ve AB iddialar karşısında sessiz"

Projeyi fonlayan İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği kuruluşları iddialar karşısında sessizliğini koruyor. Tepki toplayan iddialar hakkında ilerleyen süreçte bir açıklama yapılıp yapılmayacağı merak konusu.