GündemTürk polisi DEAŞı böyle çözüyor İtiraf, deşifre, operasyon

Türk polisi DEAŞ'ı böyle çözüyor: İtiraf, deşifre, operasyon

Terör örgütü DEAŞ’ın uyuyan hücrelerine yönelik çökertme operasyonları aralıksız devam ederken, güvenlik güçleri eylem teşebbüslerine karşı da sürekli teyakkuzda. Emniyet sorgularındaki seri çözülmeler, DEAŞ’lıların itirafı ve kripto yapının deşifresi, nokta atışı operasyonları beraberinde getiriyor.

Hamdi KoçoğluYeni Şafak
Düğmeye ilk basan Ankara, İstanbul ve İzmir Emniyeti olurken, uyuyan hücreleri tespit etmek için başlayan operasyonlar, diğer illere uzandı.
Düğmeye ilk basan Ankara, İstanbul ve İzmir Emniyeti olurken, uyuyan hücreleri tespit etmek için başlayan operasyonlar, diğer illere uzandı.

Terör örgütü DEAŞ’a kritik darbe vuran operasyonların ilk adımı, Suriye ve Irak’ta çöküşü yaşayan örgütün, bazı militanlarını Türkiye’ye göndermeye çalıştığı istihbaratı üzerine başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü, terör ele geçirilen ve gizli tutulan son istihbari bilgileri tüm illere gönderdi. Düğmeye ilk basan Ankara, İstanbul ve İzmir Emniyeti olurken, uyuyan hücreleri tespit etmek için başlayan operasyonlar, diğer illere uzandı.

KRİPTO MASKESİ DÜŞTÜ

Türk polisinin terör örgütleri ile mücadele noktasında geliştirdiği yöntemler, örgüt hücrelerinin daha hızlı ortaya çıkarılmasını sağlıyor. Mücadelenin aralıksız süreceğini ve her an teyakkuzda olduklarını belirten güvenlik kaynakları, DEAŞ’ın son hamleleri ile ilgili şu bilgileri verdi. Operasyonlarda yakalanan DEAŞ’lıların birçoğunun suç kaydı çıkmaması örgütün bir taktiği. Eylemde kullanılacak olan teröristlerin özellikle sabıka kayıtlarının olmamasına dikkat ediliyor. Bu taktik ile polisin işini zorlaştırmaya çalışan terör örgütü, kripto militanları sahaya sürüyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNU OLANLAR SEÇİLİYOR

Güvenlik güçleri irtibata geçtikleri hücre evlerinden ve istihbarat raporlarından çözülmeyi sağlıyor. DEAŞ’ın son yöntemlerinden birisi de, eylemlerde kullanılacak olan teröristlerin, üniversite mezunu veya okuyor olması. Bu yolla, militanlar güvenlik kontrollerinde öğrenci kartını gösterebiliyor. Üniversite mezunu olanlar ise sabıkaları temiz olduğu için iş bulmaya geldiğini söylüyor. Bunun son örneği olan Reina’da 39 kişiyi katleden ve kıskıvrak yakalanan Abdulkadir Masharipov üniversite mezunuydu.

SORGUDA ÇÖZÜLÜYORLAR

İtiraflar, güvenlik güçlerinin yeni hücreleri ortaya çıkarmasına olanak sağlarken, aranması olmayanlarıntespitini kolaylaştırıyor. Reina katilinin yakalanması DEAŞ’ın en az 20 uyuyan hücresinin deşifresini ve büyük eylemlerin önüne geçilmesini sağlamıştı. Bayrampaşa’da sağ olarak yakalanan DEAŞ’lının sorgusunun ardından 2 kritik hücre daha tespit edilmiş ve operasyon düzenlenmişti. Operasyonların başarısında Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Büyük İstanbul Otogarı’nda kurulan 'Risk Analiz' odalarının büyük katkısı oldu.

  • TOPYEKÛN MÜCADELE
  • İstanbul Terör Polisi, Bayrampaşa’da önlenen eylem girişiminin ardından, yeni hücre evleri tespit etti ve baskınlar yaptı. Suriye ve Irak’a geçmeye çalışan yabancı militanlara da operasyonlar sürüyor. İzmir'de ise 28 Ekim’den bu yana 32 DEAŞ’lı gözaltına aldı. Teröristler arasında DEAŞ saflarında ‘Bixi’ makineli tüfek kullanan, infazlarda görev yapan, yanında bomba patlayınca sağ elini bileğinden kaybeden, bacağından ağır yaralanan Suriye uyruklu 17 yaşındaki M.S. de yer aldı. M.S.’nin, iyileştikten sonra Avrupa’ya kaçmak için İzmir’e geldiği, burada gizlendiği Suriyelilere ait evde yakalandığı belirtildi. Ankara'da ise 250 adrese baskın düzenlendi ve 220 şüpheli gözaltına alındı.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...