GündemTürkiye Kıbrıs Türk Halkının yanında olmaya devam edecek

'Türkiye Kıbrıs Türk Halkı’nın yanında olmaya devam edecek'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda Başbakan Binali Yıldırım, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin siyasi, ekonomik ve sosyal gelişimine yönelik Anavatan desteği hassasiyetle sürdürülecektir. Kıbrıslı Türk kardeşlerimin mutluluğunu en içten duygularımla paylaşıyorum." dedi.

Haber MerkeziIHA
Başbakan Binali Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Maruz kaldığı haksızlık, baskı ve zulümler karşısında asil mücadelesini cesurca sürdüren Kıbrıs Türkü, 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hayat vererek Türk milleti için gurur kaynağı olmuştur” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 34. yıldönümü münasebetiyle bütün Kıbrıslı Türk kardeşlerimi en içten duygularımla kutluyorum. Maruz kaldığı haksızlık, baskı ve zulümler karşısında asil mücadelesini cesurca sürdüren Kıbrıs Türkü, 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hayat vererek Türk milleti için gurur kaynağı olmuştur” dedi.

REKLAM

Demokratik bir hukuk devleti olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ada’da barış ve istikrarı korumayı hedeflediğini söyleyen Başbakan Yıldırım; adil ve kalıcı bir çözüme yönelik mücadelesini iyi niyetle ve sabırla sürdürmekte olduğunun da altınız çizdi.

Ada’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türkünün eşit statüsünü güvence altına alarak uluslararası toplumla bütünleşmesini sağlayacak bir anlaşmanın gerçekleşeceğine inancının tam olduğunu da belirtti.

Başbakan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

  • "Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Kıbrıs Türk Halkı’nın yanında olmaya devam edecektir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin siyasi, ekonomik ve sosyal gelişimine yönelik Anavatan desteği hassasiyetle sürdürülecektir. Kıbrıs Türkü, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü altında aydınlık yarınlara güvenle ilerleyecektir. Bu gurur verici günde, Kıbrıslı Türk kardeşlerimin mutluluğunu en içten duygularımla paylaşıyorum. Cumhuriyet Bayramınızı şahsım ve Hükümetim adına tebrik ediyor, barış, güven ve refah dolu nice yıllar diliyorum.”