GündemUğur Acar canlı yayında iş teklifi aldı

Uğur Acar canlı yayında iş teklifi aldı

Akdeniz Üniversitesi, Türkiye'de ilk kez gerçekleşen bir ameliyatla yüz nakli yapılan Uğur Acar'a iş teklifinde bulundu.

CihanYeni Şafak
Uğur Acar canlı yayında iş teklifi aldı
Uğur Acar canlı yayında iş teklifi aldı
Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar, Akdeniz Üniversitesi(AÜ)'nde düzenlenen basın toplantısına katıldı. Uğur Acar, tedavisini bundan sonra sabırla devam ettireceğini belirterek, "Bundan daha iyi olacağıma eminim." dedi. Acar, yüzü haricindeki organlarını bağışlayacağını da söyledi.AÜ Atatürk Konferans Salonu'daki toplantıya 19 yaşındaki Uğur Acar'ın yanı sıra AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, yüz naklini yapan ekibin başındaki Prof. Dr. Ömer Özkan, AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, ameliyat ekibi, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Halil Yılmaz Sur, üniversite ve hastane çalışanları, Uğur Acar'ın abisi Ali Acar ile tıp fakültesi öğrencileri katıldı. Toplantıyı çok sayıda basın kuruluşu ile gazeteci takip etti.

Toplantıyı, "Türk tıp tarihinde ilk yüz nakilinin kahramanı olan Uğur kardeşimizi kamuoyuna tanıtmak için birlikteyiz." sözleriyle başlatan Rektör Kurtcephe, "Olayın üzerinden bir ayı aşkın zaman geçti. Bu sürede arkadaşlarımız tedavisini yaptı halkımızın insanlığın merakını gidermek için bir araya geldik." dedi.

Uğur Acar, eski yüzünden dolayı hayatı boyunca iş bulmak da zorlandığını, bugüne kadar en uzun 6 ay süreyle iş bulabildiğini anlattı. El ve kol gibi uzuvları olmayanları gördüğünde kendini daha iyi hissettiğini belirten Acar, "Bundan sonraki hayatımın daha iyi olacağına, hayatımın değişeceğine eminim." dedi. Yapılan ameliyatı ve yeni yüzünü beğendiğini ifade eden Acar, "Tedavimi sabırla sürdüreceğim. Bundan daha iyi olacağıma eminim." ifadesini kullandı. Acar, taburcu olduktan sonra uzuvları bağışlayan aileyi, İstanbul'daki ailesini ve annesini ziyaret edeceğini kaydetti. Uğur, konuşmasını "Daha başka açıklama yapamayacağım. Yoruldum." sözleriyle sonlandırdı.

Uğur Acar bir soru üzerine yüzü hariç geri kalan organlarını bağışlayacağını da söyledi.

"10-15 GÜN SONRA GÜNDELİK HAYATA DÖNECEK"

Uğur Acar'a yeni yüzünü nakleden ekibin başındaki Prof. Dr. Ömer Özkan, "Hastamız birinci ayını bitirdiği için karşınıza çıkarıyoruz. Bugüne kadar tamamen tıbbi nedenlerle çıkmamıştı. Uğur'un iyileşmesi beklediğimizden iyi geçti. 10 gün sonra topluma karışabilecek. Bugün de olabilir ama tıbbi gereklerle 10 gün daha vakit var. 10-15 gün sonra gündelik hayata dönecek." diye konuştu.

Uğur'un yüz nakline en hazır hastalardan biri olduğunu ifade eden Özkan, "Bu yüz nakli sembol. Yılda üç beş tane yaparsak mutlu alacağız. İnsanların organlarını vermesi önemli. Diğer nakillerle birlikte bu uzuvların naklinin de artması önemli." dedi.

"ÖNEMLİ OLAN YÜZÜNÜN KIYMETİNİ BİLMESİ"

"Sizin gördüğünüz ve beğendiğiniz bir örtü. Yüzün kaç yaşında olduğunun önemi yok. Bir yıl sonra Uğur'a ait mimikler çıkacak. Ahmet Kaya'ya ait yüz kaybolacak. Bir yıl sonra biz de göreceğiz, merakla bekliyoruz. Bir yıl sonra daha dinamik bir yüz göreceksiniz." diyen Özkan, sigara kullanması, alkol alması halinde Uğur'un yüzünün çabuk yaşlanacağını belirterek, "Önemli olan yüzünün kıymetini bilmesi. Değerli olan yaşlandırmaması. Bu tamamen Uğur'a bağlı."

Sağlık Bakanlığı temsilcisi Dr. Halil Yılmaz Sur, kısa sürede dünyada ilk ve tek olan kompozit doku nakli mevzuatının çıkarıldığına değinerek, "Eylül 2010'da özel izinle yapılan çift kol nakli gibi nakiller, bakanlıktan izin almak kaydıyla, rutine binmiş bir tedavi olarak uygulanabilmektedir. Önümüzdeki yıllarda çok daha farklı nakillerin de başarılı şekilde yapıldığı ortamlarda bulunmak bizlere mutluluk verecek." şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda Uğur Acar'a Ipad hediye eden Rektör Kurtcephe, 19 yaşındaki gence iş teklifi de yaptı.

  ÖNERİLEN VİDEOLAR
  Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
  Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


  Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
  Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
  6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
  Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
  ‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
  Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
  Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
  22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
  İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
  Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


  Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
  Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
  Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.  Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
  Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
  National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


  "Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
  Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
  Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


  "Banker Bilo" filmi gerçek oldu
  Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
  Maden işçilerinden örnek hareket
  Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
  Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
  Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
  Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
  ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
  Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
  ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


  Kudüs için bir şey yap!
  Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


  Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.