GÜNDEM

Yasaklı firmaya bürokrasi desteği!

Hakkındaki "ihaleye fesat karıştırma" davası devam eden Refik Aydoğan, kanunen yasaklı olmasına rağmen Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün savsaklaması yüzünden kamudan yeni ihaleler alıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
"İhaleye fesat karıştırmak" suçundan iddiasıyla yargılanması süren Temay Temizlik Şirketi İmza Yetkili Müdürü Refik Aydoğan, yargı sürecine rağmen ihalelere girmeye devam etti. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Aydoğan hakkındaki iddiaları inceleme altına almadığı gibi kamudan gelen uyarıları da görmemezlikten geldi.

Refik Aydoğan hakkında, Eminönü Belediyesi'nde 16 Eylül 2005 yılında "Çöp toplama ve nakil işi"ne ilişkin "ihaleye fesat karıştırdığı" iddiasıyla 27 Eylül 2006'da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kamu davası açılmıştı. Bu durum yasa gereği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Kamu İhale Kurumuna bildirilmesine rağmen çeşitli ihalelere girmeye devam eden Refik Aydoğan, ihalelere girmesi hukuken imkansız olduğu halde Eminönü, Zeytinburnu, Avcılar, Taşdelen ve Avanos Belediyelerinden ihale aldı.

Mamak Belediyesi'nin 8 Aralık 2006'da "Katı atıkların nakli işi hizmet alımı" ihalesine teklif verenlerden biri de Temay Şirketi adına yetkili müdür imzası taşıyan Refik Aydoğan'dı. Bunun üzerine olay, belediye tarafından İçişleri Bakanlığı'na intikal ettirildi. Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin imzalı tebligatta, Aydoğan'ın devam eden mahkeme sürecine rağmen ihaleye girmesinin yasal olmadığına dikkat çekilerek Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün kanun doğrultusunda şirketin yasaklılığını teyid ve ilan etme görevini ihmal ediyor.

12 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Mamak Belediyesi tarafından "ihaleye giremez" kararına da tabi tutulan Aydoğan hakkında, TCK'nın 235/1 maddesi uyarınca "İhaleye fesat karıştırmak" suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapsi isteniyor. Akdoğan hakkında hazırlanan iddianamede "Çöp toplama" ihalesine giden bir başka firmanın iki elemanı üzerine adamlaranı salarak, darpta bulunduğu cebir ve şiddet kullanarak Eminönü Belediyesi'nde ihaleye katılımı engellediği ifade edildi.

GÖREV BÖYLE SAVSAKLANDI

Temay Temizlik'in ihalelerden yasaklı olduğu Mamak Belediyesi tarafından İçişleri Bakanlığına bildirdi. İçişleri'ne bağlı mahalli idareler genel müdürlüğü, durumun tespit edilmesinin üzerinden 20 gün geçmesine rağmen yasaklama kararını yayınlamadı. Mahali İdarelerin bu tutumu, yasadışı olarak ihalelere giren Temay Ltd'i koruyan ve hukuksuzluğa meydan veren bir ihmal olarak yorumlandı. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün işlemleri geciktirmesi, ihaleye fesattan yargılanan Refik Aydoğan'ın yetkili müdürü olduğu firmanın teminatlarının süresinin dolmasına sebep oluyor. Teminatların süresi dolunca da, kamu kuruluşları yapılmayan işlerin zararını tazmin etme imkanını kaybediyor.

Mamak Belediyesi kanunu uyguladı

Mamak Belediyesi, Temay Temizlik'in ihalelerden yasaklı olduğunu İçişleri'ne bildirdi. İçişleri'ne bağlı mahalli idareler genel müdürlüğü, durumun tespit edilmesinin üzerinden 20 gün geçmesine rağmen yasaklama kararını yayınlamadı. Mahali İdarelerin bu tutumu, yasadışı olarak ihalelere giren Temay Ltd'i koruyan ve hukuksuzluğa meydan veren bir ihmal olarak yorumlandı. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün işlemleri geciktirmesi, ihaleye fesattan yargılanan Refik Aydoğan'ın yetkili müdürü olduğu firmanın teminatlarının süresinin dolmasına sebep oluyor. Teminatların süresi dolunca da, kamu kuruluşları yapılmayan işlerin zararını tazmin etme imkanını tamamen kaybediyor.

Yasa, ihalelere katılamaz diyor

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKMB) Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, İstanbul Bakırköy'de mafyanın 300 bin YTL'ye satın almak için kendilerine baskı yaptığı bir araziyi 7 milyon YTL'ye ihaleyle sattıklarını açıkladı. Yıldırım, İlci Residence Hotel'de düzenlenen basın toplantı-sında birliğin 2006 yılında sunduğu hizmetler bilgi verdi. 4 yıl önce IMF tarafından kapatılması istenen bir kuruluş olan TTKKMB'yi kurtardıklarını söyleyen Yıldırım "İstanbul Bakırköy'de bir arsayla ilgili mafya ciddi üzerimize geldi. 'Biz burayı işgal edeceğiz, bize vereceksiniz' dediler. 300-400 milyar lira değerle mafya isterken biz de 'ihaleye çıkacağız' dedik ve ihaleye çıktık. 7 trilyona (lira) nakde dönüştürdük" dedi.

2002'de 54 milyon YTL olarak gerçekleşen zarar tablosunu, 2005 sonu itibariyle 90 milyon YTL kâra çevirdiklerini belirten Yıldırım, karlılığın 2006 Eylül ayı itibariyle 101 milyon YTL'ye ulaştığını söyledi.

Yorum

Helâlleşemedik

Helâlleşemedik

1

Ümran Menderes, eşi Aydın Manderes’in babasıyla ilgili en büyük ukdesinin helâlleşememesi olduğunu söyledi. 'Aydın hep ‘helâlleşemedik, helâlleştirmed..

Kaseti getireni hatırlayamadı

Kaseti getireni hatırlayamadı

2

Deniz Baykal’ı koltuğundan indiren kaset komplosuyla ilgili ifade vermekten kaçan Kılıçdaroğlu, mahkemeye dilekçe gönderdi. CHP lideri, videonun kim t..

Dokunulmazlık için AYM’ye başvurdu

Dokunulmazlık için AYM’ye başvurdu

3

Meclis Genel Kurulu'nda dokunulmazlıkların kaldırılması yasa teklifine sınırlı destek veren CHP'den yeni hamle geldi.

Mini Normandiya

Mini Normandiya

4

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en riskli hücum harekatı olan 'amfibi harekat' konusundaki yeteneğini müttefik kuvvetlerle paylaştı.

Askere yıldırım kalkanı

Askere yıldırım kalkanı

5

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan 'Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi' ile kırsalda operasyona, tatbikata çıkan askeri birlikler yıldır..

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

6

Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün teslim olan 42 teröristin yapılan sağlık kontrollerinden sonra ifadeleri alınmaya başlandı. Teröristler, Nusaybin ilç..

Asansörde korkunç ölüm

Asansörde korkunç ölüm

7

İstanbul-Bahçelievler'de yük asansörünün altında kalan bir kişi canından oldu.

İlklerin MGK’sı

İlklerin MGK’sı

8

MGK’nın mayıs ayı olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapıldı. 65. hükümetin ilk MGK toplantısında Başbakan Yıldırım, Baş..

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

9

MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin, “şahsımla yarışacaklar” açıklamasının ardından genel başkanlık yarışına girecek adaylar boy göstermeye başladı..

İnce’den nabız turları

İnce’den nabız turları

10

CHP’de olası bir olağanüstü kurultayda genel başkan adayı olması beklenen Yalova Milletvekili Muharrem İnce, nabız yoklamaya devam ediyor. İnce ve eki..

Nusaybin’de 2 şehit

Nusaybin’de 2 şehit

11

Nusaybin'den devam eden operasyonlarda ekipler, Yenişehir Mahallesi'ne girdi. Bu sırada PKK'lılar yola döşediği patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada..

TSK obüslerle DAEŞ'i vurdu

TSK obüslerle DAEŞ'i vurdu

12

Sınır karakollarında konuşlu bulunan Fırtına obüsleri ve ateş destek vasıtalarıyla Suriye'deki DAEŞ mevzileri vuruldu. Öte yandan DAEŞ saldırısında ya..

Antalya'da üst düzey program

Antalya'da üst düzey program

13

Dışişleri Bakanlığı, En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik İstanbul Eylem Programının Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı'nın Antaly..

Büyük çözülme

Büyük çözülme

14

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

Terör kadını etkisizleştiriyor

Terör kadını etkisizleştiriyor

15

Albayrak Grubu'nun sponsorluğunda, Dünya Müslüman Hayırseverler Konseyi (WCMP) tarafından iki yılda bir düzenlenen “Dünya Hayırseverler Forumu” sona e..

Paralel örgüt mağdurlarına maaş müjdesi

Paralel örgüt mağdurlarına maaş müjdesi

16

Zonguldak'ta paralel yapının mağdur ettiği işçilere, kayyumdan müjdeli haber geldi.

27 Mayıs bir kara leke

27 Mayıs bir kara leke

17

Emekli tuğgeneral Tanrıverdi, “27 Mayıs silinmez kara lekedir. 1971 muhtırası, 1980 darbesi, 28 Şubat postmodern darbesi ile 27 Nisan e-muhtırasına da..

Şüpheli adaylara yeniden sınav

Şüpheli adaylara yeniden sınav

18

İncelenen sınav belgelerinde, elektronik kayıtlarda veya yapılan analizlerde olağandışı bulgulara rastlanması halinde adaylar, maliyeti ÖSYM tarafında..

Bahçesaray'da çekirge istilası

Bahçesaray'da çekirge istilası

19

Van'ın Bahçesaray ilçesinin Güneyyamaç ve Kaşıkçılar Mahalleleri'ni çekirgeler istila etti. Vatandaşlar ekinlere, ağaçlara, sebzelere büyük zarar vere..

Ortak Kızılay’ın ilk zirvesi Ekim ayında

Ortak Kızılay’ın ilk zirvesi Ekim ayında

20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında İslam ülkelerinde Ortak Kızılay kurulması önerisinin temelleri, Dünya İ..

+