GÜNDEM

Yatay Geçiş Yönetmeliği değişti

Cihan Yeni Şafak
YÖK, yönetmelik değişikliği ile vakıf ve devlet üniversitelerindeki yatay geçişlere taban puan şartı getirdi. Sabancı, Okan ve Işık üniversiteleri'ne yönelik alınan karar, tüm üniversiteler için geçerli hale gelmiş oldu.

YÖK, dün gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmeliğ'in 10. maddesini değiştirdi. Değişiklik hakkında bilgi veren YÖK Başkan Vekili İzzet Özgenç, "Dün, Genel Kurul'da yapılan müzakereler sonucunda iki temel prensip kabul edildi. Birincisi bu alanda prensip belirlemeye üniversite yönetim kurulları değil, üniversite senatoları yetkili kılındı. Çünkü yatay geçiş akademik bir konu." dedi. Özgenç şöyle devam etti: "İkincisi, senato bu konuda karar verirken bir ölçüyü dikkate alsın diyoruz. Kişi mesela 2008 yılında ÖSS puanlarından belli bir puan türü dikkate alınarak bir programa yerleştirildi. Bu programda bir veya iki yıl öğrenim gördü. Bu yıl başka bir programa geçmek istiyor. Geçmek istediği başka programın puan türü aynı olabilir, farklı olabilir. Yani EA ile girmiştir, ama bu sene yatay geçiş yapmak istedği program SÖZEL puanla öğrenci kabul eden bir programdır. Dün yapılan yönetmelik değişikliği şunu ölçü alıyor: Sen üniversite senatosu olarak kendince bazı kuralları belirle ama yatay geçiş yapmak isteyen kişi olarak benim, sayısal bir programa geçmek istiyorsam, 2008 yılındaki sayısal puanım bu programa ülke içindeki üniversitelerde kayıt yaptıran en düşük puanlı öğrencinin puanından az olmaması gerekir."

Özgenç, "Örneğin ben, hukuk fakültesine EA ile girdim. Benim ÖSS sonuçlarımda sayısal, sözel puanlarımda gözüküyor. Ben bunlardan EA ile yerleştirildlim. Ama mesela bir sene hukuk fakültesini okuduktan sonra bakıyorum, hukuk fakültesi benim öğrenim görebileceğim bir yer değil. Sayısal puanım da yeterli. Sayısal puanım dikkate alınmak suretiyle yine aynı üniversite içinde bir başka programa yerleştirilebilmenin yolu, asgari ölçüt olarak tespit edildi." diye konuştu.

Özgenç, üniversite senatosunun en düşük puan sınırını isterse yükseltebileceğini aktardı. Senatolarının yatay geçişlerle ilgili kontenjan belirleme yetkilerinin de bulunduğunu dile getiren Özgenç, "Mesela şu anda 100 öğrencisi var. Senato içerden veya dışardan yatay geçiş ile 5 öğrenci alabilirim, diyebilir. Yani üniversiteyi, 'benim kontenjanım 50, kapasitem 53 ama, bu yol açıldı. Benim kontenjanım 90 oldu' gibi bir durum ile karşı karşıya bırakmayacağız." dedi. Özgenç, yatay geçişlerin hangi sınıflarda yapılabileceğinin de üniversite senatoları tarafından belirleneceğini kaydetti.

Uygulamada vakıf ve devlet üniversitesi farkı aranmayacağını belirten Özgenç, değişiklik kararının oy birliği ile alındığını söyledi.

Yorum

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

1

Anadolu Gençlik Derneği’nin, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü sebebiyle gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında binlerce kişi Ayasofya Camisi önün..

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

2

Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün teslim olan 42 teröristin yapılan sağlık kontrollerinden sonra ifadeleri alınmaya başlandı. Teröristler, Nusaybin ilç..

Havalimanında aranmaya engel olana dev ceza

Havalimanında aranmaya engel olana dev ceza

3

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı ceza yönetmeliğine göre, elle aranmaya mukavemet gösterilmesi, güvenlik personelinin işini yapmasına e..

Vekiller 'moda casusu'nun peşinde

Vekiller 'moda casusu'nun peşinde

4

TBMM'de milletvekilleri, Twitter'da kıyafetleriyle ilgili yorumlar yazan 'yasinyobaz'ı arıyor. Esrarengiz isim, AK Partili Ramazan Can'a "Kravatı çöpe..

6 kente 'toz' yağacak

6 kente 'toz' yağacak

5

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin doğusu ile Şırnak çevrelerine yönelik toz taşınımı uyarısı yapıldı. Görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, ça..

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

6

Rakka'ya Afganistan'dan gelen ABD askerleri, kollarına PYD/YPG arması takıp İncirlik'ten kalkan uçaklara koordinat veriyor. IŞİD'e karşı ÖSO için hava..

65. Hükümet güven oyu aldı

65. Hükümet güven oyu aldı

7

TBMM'de, Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'in programı güven oyu aldı. Oylama sonucunu Meclis Başkanı İsmail Kahraman okudu. 453 ..

İşte Davutoğlu'nun yeni evi

İşte Davutoğlu'nun yeni evi

8

Başbakanlık koltuğunu Binali Yıldırım'a devreden eski Başbakan Davutoğlu, Ankara'da Çayyolu'nda kiraladığı villada yaşayacak. Davutoğlu, vaktinin büyü..

PKK'lılar silahla vurdukları muhtarı aracında yaktı

PKK'lılar silahla vurdukları muhtarı aracında yaktı

9

Terör örgütü PKK mensupları, silahla başından vurdukları Mardin'in Yeşilli ilçesi Bahçebaşı Mahallesi Muhtarı Mehmet Acu'yu aracında yaktı.​ Acu'nun c..

Nurettin Yıldız'a saldırıda 17 gözaltı

Nurettin Yıldız'a saldırıda 17 gözaltı

10

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız'ın, Sinop'ta katılacağı "Zamanın Sabrı" konulu konferans öncesinde yaşanan olaylara ilişkin başlatıl..

Erdoğan'ın ziyareti sırasında çatıya çıktılar

Erdoğan'ın ziyareti sırasında çatıya çıktılar

11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir'de cuma namazı kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın namaz kıldığı caminin hemen yanı başındaki 7 katlı apartma..

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

12

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay’ın MHP Kurultayı kararıyla ilgili, "Yargıtay kararı sübjektif esaslara, tek yanlı ve bulanık bir bakış açıs..

Terör örgütü tescillenecek

Terör örgütü tescillenecek

13

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapıyla ilgili MGK’da tavsiye kararı alındığını belirterek, izlenecek süreci açıkladı. Erdoğan, "Legal görünüm altındak..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

14

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

Diyarbakır'da Erdoğan heyecanı

Diyarbakır'da Erdoğan heyecanı

15

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'da tutarı 558 milyon lirayı aşan 116 tesis ve projenin toplu açılışını yapacak. Ziyaret nedeniyle kentin farklı nok..

Büyük çözülme

Büyük çözülme

16

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

17

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, ​Şırnak il merkezinin yüzde 90'ının, Nusaybin'in ise yüzde 80'inin teröristlerden temizlendiğini bildir..

8 terörist daha öldürüldü

8 terörist daha öldürüldü

18

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1, Şırnak'ta 5, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2 teröristin öldürüldüğünü açıkl..

ABD’yi kınıyorum

ABD’yi kınıyorum

19

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’dan hem ABD’ye hem de terör örgütü ve HDP’ye ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, “Amerika’nın PYD’ye, YPG’ye ver..

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

20

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist etkisiz hale getirildi, 12 terörist teslim oldu. Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan teröristler tarafından iki bina..

+