Gündem"Yeni MTV artışı"

"Yeni MTV artışı"

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Ahmet Ulusoy köşesinde "Torbadan çıkan vergiler ve MTV" başlıklı yazısını kaleme aldı. Hayrettin Karaman, Özlem Albayrak, Kemal Öztürk ve Mehmet Şeker de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haber MerkeziYeni Şafak
Kemal Öztürk , Hayrettin Karaman, Özlem Albayrak, Mehmet Şeker, ​Ahmet Ulusoy
Kemal Öztürk , Hayrettin Karaman, Özlem Albayrak, Mehmet Şeker, ​Ahmet Ulusoy

Ahmet Ulusoy, Hayrettin Karaman, Özlem Albayrak, Kemal Öztürk ve Mehmet Şeker'in yazılarının en dikkati çeken bölümleri:

0. Ahmet Ulusoy: Torbadan çıkan vergiler ve MTV

Kapsamlı vergi düzenlemeleri içeren torba yasa meclise sunuldu. Tam 130 maddelik bir tasarı. Düzenlemediği alan yok gibi. Daha çok vergisel düzenlemeler var. Yasa tasarısı 130 madde olmasına rağmen adeta Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tasarısı olarak kamuoyuna yansıdı. Çünkü en çok tartışılan konu MTV’ye getirilmesi düşünülen % 40-68 aralığındaki artıştı. Bu yazımızda esasen yasada yer alan MTV ve gelir vergisindeki düzenlemelere bakacağız. Diğer vergisel düzenlemeler ise başka bir yazının konusu. 

Ahmet Ulusoy'un yazısının tamamını okumak için tıklayınız:

0. Hayrettin Karaman: Arap Baharı niçin kışa çevrildi?

Arap Baharı konusunda yazılanlar bir kütüphane oluşturacak kadar çok; bu hareketin mahiyeti,  yerliliği, başarısızlığının sebepleri konularında da farklı tezler, görüşler ve tespitler var. Bunları okumadan ve asıl oyuncuları dinlemeden bir hükme varmanın eksik olacağında şüphe yok. Bu baharı kışa çevirenler Ortadoğu üzerinde çıkar hesapları olan ABD, Batı ve onların yerli işbirlikçileri olduğu için hakkında olumsuz algı oluşturmayı da bu taraflar üstlendiler ve hareketi, bu meyanda en önemli rol sahibi olan İhvan’ı kötülemek için olanca imkanlarını kullandılar, kullanmaya devam ediyorlar. Yeşil kuşak, BOP projelerinin de sahibi olan ABD ve onun destekçisi Batı başta, işine öyle geldiği için Ortadoğu’daki sultanları, kralları, dikta liderlerini devirmeyi, bu bölgede demokrasi ve sivil toplumu güçlendirmeyi hedeflediler.

Hayrettin Karaman'ın yazısının tamamını okumak için tıklayınız:

0. Özlem Albayrak: Meltem Cumbul ve ideolojinin hayaleti

Meltem Cumbul meselesini biliyorsunuz. Adana Film Festivali’nde ödül alması için sahneye davet ettiği yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun elini sıkmadı. Bir zamanlar başörtülü kadınların erkeklerle tokalaşmamasını dillerine dolayanlar, onları örümcek beyinli olmakla, artniyetlilikle, yobazlıkla ve bilimum aşağılama sıfatıyla yargılayanlar; bu örnek ortaya çıkınca tokalaşmak için kadının elini uzatması gerektiği kuralını hatırlayıverdiler. Oysa Semih Kaplanoğlu’nun içinde bulunduğu durum, farklıydı. Sahnede bulunan diğer iki sunucuyla tokalaşan Kaplanoğlu, asıl üçüncü kişiye yani Meltem Cumbul’a elini uzatmasaydı çok büyük kabalık yapmış olurdu. Bol da gürültü çıkardı; bugün Meltem Cumbul’u cansiperane savunanlar büyük bir ihtimalle Kaplanoğlu’nu yerden yere vururdu. Tasvire bile lüzum yok tersi durumda neler olacağını hepimiz biliyoruz; zaten mesele de onyıllardır bıkmadan usanmadan yeniden ve yeniden üretilen çifte standartlar değil; ona alışkanız. Mesele, uzun bir zamandır, tedavülden kalkmış olduğu, demode olduğu, çağın dışında kaldığı çok açık olan bir dünya görüşünün ısrarla asıl olduğu, temel olduğu yolundaki ortak kabulden vazgeçmeme inadı. Ve bu inattan ortaya çıkan semirmiş, şişmiş, azmanlaşmış özgüven. Bu yüzden, bu uğurda kabalaşmak, terbiye ve hatta insanlık sınırlarını zorlamak büyük bir kabahat olarak görülmüyor. Aksine mahcup bir tonda olsa bile, savunuluyor.

Özlem Albayrak'ın yazısının tamamını okumak için tıklayınız:

0. Kemal Öztürk: Gençlere iş bulma kılavuzu

En son yeğenime iş bulmaya çalışırken durumun ciddiyetini anladım. Binlerce genç iyi bir işe, hatta bir işe girebilmek için fena halde ter döküyor. Yeğenim en son üniversiteli çöpçü olmaya razı olmuştu. Evlenemeyecek yoksa. İş bulamayan gençlerin homurdanarak faturayı hükümete, belediyelere, devlet kurumlarına kestiğini görüyorum. Kimsenin kendi durumuna baktığı yok. Sanırsınız, özgeçmişi 5 sayfa ve her sayfasının her satırında dudak uçuklatacak bir kariyer basamağı var. Anadolu Ajansı’ndayken akademiye ve kuruma personel alımı mülakatlarına bizzat girerdim. 

Kemal Öztürk'ün yazısının tamamını okumak için tıklayınız:

0. Mehmet Şeker: Cambaz’ın defterine yazılan

Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği tarafından açılan Mustafa Cambaz fotoğraf sergisi, yarın akşam son buluyor. 15 Temmuz gecesi şehit düşen aziz arkadaşımızın çektiği fotoğrafların, ziyaretçiler tarafından çok beğenildiğini belirtmek isterim. Dostları ve arkadaşları ziyaret etti. Hiç tanımadığı halde uzaktan sevenler ziyaret etti. O gece vatan savunmasına katılan ve şehit düşemediğine üzülerek gazi olanlar ziyaret etti. İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Sayın Ahmet Davutoğlu hoca sergiyi teşrif ettiler. Deftere yansıyan satırlardan birkaçını paylaşmak isterim.

Mehmet Şeker'in yazısının tamamını okumak için tıklayınız:

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.