https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Gündem YÖK Başkanı yeni sınav sisteminde bir ilki açıkladı

Sıcak gelişme... YÖK Başkanı yeni sınav sisteminde bir ilki açıkladı

YÖK Başkanı yeni sınav sisteminde bir ilki açıkladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini açıkladı. Saraç, yeni üniversiteye giriş sisteminde, Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanlarının istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacağını söyledi.

Haber Merkezi AA Yeni Şafak Diğer
YÖK Başkanı, yeni üniversiteye giriş sisteminde bir ilki açıkladı.
YÖK Başkanı, yeni üniversiteye giriş sisteminde bir ilki açıkladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sisteminin adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı olduğunu açıkladı.

Saraç, yeni sisteme ilişkin, "Sınav puan türleri 18'den 5'e indirilmiştir. Sınavlar tek hafta sonunda 6 oturumdan 3 oturuma indirildi. Sınav haziran ayında tek hafta sonunda 3 oturumda gerçekleştirilecek. İlk oturum temel yeterlilik esas alınacak (Türkçe-Matematik sınavı), ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak" dedi.

200 ve üzeri puan alanlar bu puanı bir sonraki yıl da kullanabilecek

Sınavın adının da değiştiğini belirten Saraç, "Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecek" ifadesini kullandı.

REKLAM
  • Saraç, Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanlarının istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacağını söyledi.

Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi açıklandı: İşte detaylar
GÜNDEM
Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi açıklandı: İşte detaylar

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda kaç soru olacak?
GÜNDEM
Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda kaç soru olacak?

YÖK Başkanı'na '15 dakika kuralı' soruldu
GÜNDEM
YÖK Başkanı'na '15 dakika kuralı' soruldu

Üniversiteye giriş sistemindeki değişiklikler açıklandı
OYNAT 01:04
Üniversiteye giriş sistemindeki değişiklikler açıklandı
Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç, milyonlarca insanın merakla beklediği üniversiteye giriş sistemindeki değişiklikleri açıkladı. Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç, 2018-2019 eğitim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adının 'Yükseköğretim Kurumları Sınavı' olacağını açıkladı. İki oturum halinde yapılacak sınavın Haziran ayında bir hafta sonunda bitirileceğini belirten Saraç, sorularda sadece Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının esas alınacağını ifade etti.