GÜNDEM

'Yoklama kaçağı' kabusu sona erdi

Askerlik Kanunu'na ilişkin kanun tasarısı birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Tasarıya göre, askerlik şubeleri başkanlıklarınca kısa sürelerle teşkil edilen ve etkinliği kalmayan askerlik meclisleri, ilk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri kaldırılacak.

Tbmm Yeni Şafak

Askere alınacak yükümlülerin sağlık muayeneleri, askerlik şubesinin bulunduğu yerdeki aile hekimlerince yapılacak. Yeni Askerlik Kanunu ile zorunlu hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla düşürülürken, fakülte ya da yüksek okul öğrencilerinin askerliği erteleme şartlarından olan okula devam mecburiyeti ve iki yıl üst üste sınıfta kalmama zorunluluğu kaldırılacak. Astsubaylara birinci dereceye yükselme imkanı getiren yeni tasarıda yoklama kaçaklarına 100 lira ceza verilecek. Anayasa Mahkemesi'nin bir süre önce iptal ettiği, askeri savcı ve hakimlere sicil verilme işlemi de yeniden düzenerek, hakimlik teminatı kapsamında askeri mahkemelerde görev yapan hakim ve savcılara idari sicil verilmeyecek. Tasarının en dikkat çekici kısmı ise bundan sonra Genelkurmay Başkanlarının da danışman olarak TSK içinden veya dışardan danışman tahsis edebilecekleri hükmü oldu. Buna göre Genelkurmay Başkanı 10'a kadar danışman alabilecek.

YOKLAMA KALDIRILIYOR

TBMM Başkanlığı'na sunulan Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek; yoklama işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak. Asker alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı'nca yürütülecek. Tasarıyla, MERNİS, Adres Kayıt Sistemi ve Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulama alanı kalmayan ilk yoklama ve son yoklama işlemleri kaldırılarak; yoklama, yükümlülerin askerliğe elverişlilik ve öğrenim durumları ile meslek ve niteliklerinin belirlenmesi işlemlerini kapsayacak şekilde yeniden tanımlandı. Buna göre, 'yükümlülerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirlenmesi' işlemine yoklama denecek.

Mecburi hizmet 10 yıla düşürülüyor

Muvazzaf subayların mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla indirilecek. Subay veya astsubaylığa atandıktan sonra yabancı ülkeye 6 ay veya daha fazla süre ile öğrenim, staj, kurs, ihtisas veya görgü ve bilgilerini artırmak amacıyla gidenlerin yükümlülükleri, masrafların ödenme şekline bakılmaksızın, gidiş ve dönüş tarihleri arasında geçen sürenin 2 katı kadar uzatılacak.

KAÇAKLARA 100 LİRA CEZA

Yoklamada bulundukları yerdeki askerlik şubesi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmeyenlerden, birlikte yoklamaya tabi oldukları doğumluların sevk yılı içindeki ilk celp ve sevk tarihinden sonra, son celp ve sevk döneminin bitiminden önce ele geçen veya kendiliğinden gelenler, hekime ya da asker hastanesinde muayene ettirilecek. Muayene neticesinde askerliğe elverişli oldukları anlaşılanlar sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk edilecek. Bu durumdakilere 100 TL idari para cezası verilecek. Tasarıyla, yoklama kaçağı ve bakaya suçları, ilk kez yoklama kaçağı olan ve bakaya kalan yükümlüler için kabahata dönüştürülüyor ve idari para cezası yaptırımına bağlanıyor.

Genelkurmay'a danışman dönemi

TSK faaliyetleri ile ilgili alanlarda Genelkurmay Başkanı'na danışmanlık yapmak üzere, kadro şartı aranmaksızın ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlerine bağlı olmaksızın sözleşmeli olarak 10 kişiye kadar Genelkurmay Başkanı danışmanı çalıştırılabilecek. Hükümetin Meclis'e sevk ettiği Askerlik Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

Tasarıya göre, askerlik şubeleri başkanlıklarınca kısa sürelerle teşkil edilen ve etkinliği kalmayan askerlik meclisleri, ilk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri kaldırılacak. Yükümlülerin sağlık muayeneleri, aile hekimlerince yapılabilecek.

Yorum

AYM'ye ilk başvuru CHP'den

AYM'ye ilk başvuru CHP'den

1

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için ..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

2

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

42 bin TL dolandırdı 'dolandırıldım' dedi

42 bin TL dolandırdı 'dolandırıldım' dedi

3

Üç ilde dolandırılan vatandaşların 42 bin 300 lira yatırdığı hesap sahibi, Adana'da yakalandı. Yakalan zanlı, polise, "Benim suçum yok, ben dolandırıc..

YPG'nin ABD askerleri

YPG'nin ABD askerleri

4

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG, ABD özel kuvvetlerden askerlerin ve koalisyon hava saldırılarının desteğiyle IŞİD'in kontrolündeki Rakka'yı ele ..

Akçakale'de DAEŞ üyesi canlı bomba yakalandı

Akçakale'de DAEŞ üyesi canlı bomba yakalandı

5

Akçakale'de DAEŞ üyesi olduğu iddia edilen bir canlı bomba yakalandı. Canlı bomba K.A.'nın eylem yapmak için İstanbul'a gitmek istediği öğrenildi.

22 terörist daha öldürüldü

22 terörist daha öldürüldü

6

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 6, Şırnak'ta 7, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 5, Mardin'in Midyat ilçesind..

Nusaybin'de kaç terörist kaldığı açıklandı

Nusaybin'de kaç terörist kaldığı açıklandı

7

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, halen kırsaldan gelen 125-130 civarında terörist olduğu bilgisini alan güvenlik güçlerinin operasyonlarını sürdürdüğü öğ..

İstanbul ve bu illere kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul ve bu illere kuvvetli yağış uyarısı

8

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu A..

Kurultay temizliği

Kurultay temizliği

9

Yargıtay kararı sonrası MHP Lideri Bahçeli, parti kurultayının 10 Temmuz’da yapılacağını açıkladı. Ancak muhalifler, kurultay tarihine Çağrı Heyeti’ni..

Mücahit Küçükyılmaz: Rejim değişmeyecek

Mücahit Küçükyılmaz: Rejim değişmeyecek

10

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz, "Hiç kimse başkanlık sisteminden bahsederken bir rejim değişikliğinden bahsetmiyor. Tü..

Üç aylara hakaret pankartına hapis istemi

Üç aylara hakaret pankartına hapis istemi

11

İstanbul Beyoğlu'nda geçtiğimiz yıl düzenlenen LGBT onur yürüyüşünde “Şaban'la Recep'in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartını açan 3 şüpheli hakkınd..

Kalbimizdesiniz

Kalbimizdesiniz

12

Van’da PKK’nın yola döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan 6 asker memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı. Muğla’da toprağa veri..

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

13

Mardin'in Midyat ilçesinde Anıtlı Jandarma Karakolu'na terör örgütü PKK mensuplarınca bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda, aracı erken fark ..

'Canını seven teslim olsun asker atmaca gibi'

'Canını seven teslim olsun asker atmaca gibi'

14

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar sürerken, teröristlerin telsiz konuşmalarında, "Canını seven teslim olsun, asker..

Giresun'da hain tuzak: 1 yaralı

Giresun'da hain tuzak: 1 yaralı

15

Giresun-Gümüşhane sınırında bulunan Yaşmaklı Barajı'nda teröristlerin araziye tuzakladıkları mayının patlaması sonucu barajda görevli bir özel güvenli..

16 Fırtına daha sınırda

16 Fırtına daha sınırda

16

Suriye'nin PYD denetimindeki Afrin bölgesi ile komşu olan İslahiye'de, sınır hattındaki güvenlik önlemleri artırılmaya devam ediyor.

Üniversitelilerden askere ve polise 'akıllı yelek'

Üniversitelilerden askere ve polise 'akıllı yelek'

17

Üniversite öğrencileri, düşen vücut ısısının batarya ve sensörler aracılığıyla tekrar yükselmesini sağlayan "akıllı yelek" tasarladı.Trakya Üniversite..

Mersin'de CHP ve MHP'nin otogar kavgası

Mersin'de CHP ve MHP'nin otogar kavgası

18

Mersin Şehirlerarası İşletmesi sorunu CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı karşı karşıya g..

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

19

Eski Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne hakkında yazdığı yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "tehdit" ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Türköne'nin en a..

İstanbul'da asansör faciası: 1 ölü

İstanbul'da asansör faciası: 1 ölü

20

İstanbul Bahçelievler'de 5 katlı binanın dış cephesindeki asansörünün düşmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

+