GündemZekai Aksakallı 15 Temmuzu anlattı

Zekai Aksakallı 15 Temmuz'u anlattı

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı 15 Temmuz'u anlattı. Aksakallı, "Semih Terzi babası hasta olduğu için izin istedi, babası hasta olduğu için izin verdim. Ömer Halisdemir ile 8 kez görüştüm. Terzi'yi öldürmesini istedim. "Terzi hain" dedim.

Haber MerkeziYeni Şafak
Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı ve darbecilere ilk kurşunu sıkan Astsubay Ömer Halisdemir
Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı ve darbecilere ilk kurşunu sıkan Astsubay Ömer Halisdemir
Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı ifade verdi. Aksakallı, "Semih Terzi babası hasta olduğu için izin istedi, babası hasta olduğu için izin verdim. 2'inci başkan toplantıyı terk edince bir sorun olduğunu anladım. Ömer Halisdemir ile 8 kez görüştüm. Terzi'yi öldürmesini istedim. "Terzi hain" dedim. Özel Kuvvetlerde darbeye katılanların oranı yüzde 5'dir." dedi.

Şehadetinin ardından Halisdemir'i gördüğü anı anlatan Aksakallı; "Halisdemir'in üstündeki örtüyü kaldırdım ve alnından öptüm" ifadelerini kullandı.

Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin davada mahkeme başkanı İsmail Ademoğlu, tanık ÖKK Komutanı Zekai Aksakallı'nın duruşma günü il dışında olacağını ifade ederek, beyanının tespitini talep ettiğini, bu nedenle celse açılarak Aksakallı'nın beyanının alındığını bildirdi. Aksakallı ifadesinde, "Semih Terzi babasının hastalığını bahane edip o gün izin aldı. 8 defa telefonda görüşüp Ömer Halisdemir'e Semih Terzi'yi vurmasını ben söyledim. Halisdemir'in üstündeki örtüyü kaldırıp alnından öptüm" ifadelerini kullandı.


"Yaşar Güler toplantıyı terk edince ne olduğunu anladım"

Özel Kuvvetler Komutanı Aksakallı, mahkemeye sunduğu ifadesinde, ayrıca 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin "TSK'da kriz ve olağanüstü durumlarda personel kışlayı terk etmesin emri verilir. Bu emir 15 Temmuz'da verilseydi darbe girişimi ortaya çıkardı. Genelkurmay 2'nci Başkanı Yaşar Güler toplantıyı terk edince bir sorun olduğunu anladım" dedi.

İşte Zekai Paşa'nın hazırlattığı rapor
Zekai Paşa'nın askerin cebine koyduğu 8 emir
Zekai Paşa'nın özel kuvvetlerdeki askerlerine son emri
OYNAT01:11
Zekai Paşa'nın özel kuvvetlerdeki askerlerine son emri
Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın tüm personelinin cebine koyduğu sekiz emirden sonuncusunu Haber Türk'te katıldığı programda Mete Yarar açıkladı. Zekai Aksakallı'nın yaveri Astubay Başçavuş Ömer Halisdemir, darbecilerin başındaki isim olan 1. Özel Kuvvetler Tugay Komutanı Tuğgenaral Semih Terzi'yi alnının ortasından vurarak darbecilerin özel kuvvetleri ele geçirmesini önlemişti.