Hayat11 yıl önce karaciğerini bağışlayanı unutmadı

11 yıl önce karaciğerini bağışlayanı unutmadı

Karaciğer yetmezliğinden 11 yıl önce organ bağışıyla kurtulan Cemalettin Berber, oğluna, karaciğerini taşıdığı Ali'nin ismini verdi. Karaciğerini veren kişiyi onurlandırmak için böyle bir şey yaptığını söyleyen Berber, ailesini bulmak için çabaladığını ifade etti.

Haber MerkeziAA
Karaciğer yetmezliğinden 11 yıl önce organ bağışıyla kurtulan Cemalettin Berber, kendisine karaciğerini veren kişiyi onurlandırmak için ismini oğluna verdi. Berber'e, 11 yıl önce ortaya çıkan rahatsızlığı sonrasında karaciğer yetmezliği teşhisi kondu. Acilen karaciğer nakli olmasına karar verilen Berber'e, nakil için uygun organ Denizli'den geldi. Trafik kazası sonrasında hayatını kaybeden bir kişinin organlarını ailesinin bağışlamasıyla Berber, karaciğer nakli oldu.

Açıklamada bulunan Berber, nakil öncesinde amatör takımda futbol oynadığını belirterek, şunları anlattı:"Nakilden bir ay önce rahatsızlandım. Yerden bir çöp alamıyordum. Sürekli halsizlik oluyordu. Sararma başladı, bir anda da bilincimi kaybettim. Hastaneye geldiğim günü bile hatırlamıyorum. Yoğun bakımda günlerce kaldım. Yoğun bakımdayken uygun karaciğer bulunmuş. Kendime geldiğimde doktorlar ciğerini değiştirdik dediler. Önce annemden parça almışlar, onda rahatsızlık olunca nakil yapılamamış. O uymayınca, karaciğer Denizli'den bir kadavradan geldi."

"Oğluma karaciğerini aldığım kişinin adını verdim"

Berber, kendisine karaciğerini veren kişinin ailesine teşekkür etmek için nakilden sonra Denizli'ye gittiğini dile getirdi. Berber, sözlerini şöyle sürdürdü: "Trafik kazası geçiren genç birisi olduğunu öğrendim. Ailesiyle görüşme şansımız olmadı. Bana sadece Denizli'den geldiğini söylediler. Ben de o kişiye dua etmek ve ailesine teşekkür etmek için, tek başıma Denizli'ye gittim. Bütün hastaneleri gezdim. Hayatını kaybeden, organları bağışlanan kişileri araştırdım. İsminin Ali olduğunu öğrendim. Yaşadıkları ilçeye kadar gittim ama görüşemedim. Onların acılarını yaşayarak tekrar üzülmelerini istemedim. Dua edip, geri geldim. 11 yıl geçti ama onları çok merak ediyorum bir araya gelmek istiyorum."

Nakil olmadan önce bir kızı ve bir oğlu olan Berber, karaciğer nakli olduktan sonra bir çocuk sahibi daha oldu. Oğluna karaciğerini aldığı kişinin adı olan Ali ismini veren Berber, bu şekilde onun anısını yaşatmak istediğini söyledi. Berber, nakil sonrası hayatındaki değişiklere de değinerek, "Mobilya sektöründe çalışıyordum aynı zamanda da futbol oynuyordum. Nakil sonrasında hayatım tamamen değişti. Hem futbolu hem de işimi bıraktım. Şu an bir gözlük firmasında çalışıyorum" dedi.

"Karaciğer nakli uzun süreli yaşam vadediyor"

Berber'in karaciğer naklini gerçekleştiren Yüksek İhtisas Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı, karaciğer yetmezliğiyle ilgili olarak, şunları söyledi: "Sapasağlam bir insan bir şekilde sarılık oluyor ve şuur durumunda değişiklik oluyorsa, bunun sebebi karaciğer olabilir. Halsizlik, gözlerde sarılık, idrar renginde koyulaşma varsa bunların altında da karaciğer problemi olabilir. 8 hafta içinde gelişebiliyor. Bu kişilerin hemen karaciğerle ilgili bir merkeze başvurması gerekiyor. Karaciğer nakli uzun süreli bir yaşam vadediyor. 11 yıl geçti, bu hastamızda bu süre 30 yıla kadar çıkabilir. Nakil sonrasında sağlıklı çocuklar da dünyaya gelebiliyor. Evlenenler olabiliyor."

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2015 yılında bin 969 beyin ölümü gerçekleşen kişi bulunuyor. Bu kişilerden 472'sinin ailesi nakil için izin veriyor. 2 bin 254 kişi halen karaciğer nakli olmak için sırada bekliyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.