HayatBarışa kurşun sıkan ortada

Barışa kurşun sıkan ortada

Akil İnsanlar Heyeti’nden AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Vedat Bilgin, “Çözüme ve barışa kimin kurşun sıktığı belli. Kandil, açıklamalarında tavrını net olarak ortaya koydu ve Türkiye’ye savaş ilan etti. Kandil’dekilerin hangi istihbarat örgütlerinin desteğiyle ve hangi amaçlarla Türkiye’ye savaş açtığı ortadadır” dedi

Nil GülsümYeni Şafak
Suruç bombalaması ve ardından da PKK'nın silahlı saldırıları geldi. Gözler, Suriye ve terör konusunda hayli hassas olan Türkiye'nin vereceği cevaba çevrildi. Türkiye, Çözüm Sürecini yürütmek konusundaki kararlı iradesine benzer bir tavrı sergileyerek PKK ve IŞİD hedeflerini vurmaya başladı. Bu yeni durum, birçok bakımdan kodları üzerinde dikkatle durulmayı hak eden bir giriftlik içeriyor. Bu yüzden bu sefer sorularımı, AK Parti Ankara milletvekili Prof. Dr. Vedat Bilgin'e yönelttim. Başbakan Başdanışmanlığı görevini yürütmüş olan Prof. Bilgin, Akil İnsanlar Heyeti'nde yer almış, Çözüm Sürecine aktif destek vermiş bir akademisyen olmanın yanı sıra, bölgesel dengelere ilişkin derinlikli tespitleriyle her zaman görüşleri değer taşıyan bir isim olarak gelinen noktayı yorumladı.

Son yılların en önemli hamlelerinden birisi Çözüm Süreciydi. Fakat çatışmalar tekrar başladı. Resmin ana hatları bize ne söylüyor?
Çözüm Süreci, Türkiye'yi PKK'nın etnik terörü üzerinden istikrarsızlaştırmayı, hatta bölmeyi amaçlayan politikalara karşı yürüttüğü bir projedir. Türkiye'ye karşı bu istikrarsızlaştırma politikalarını güden ve bu çerçevede PKK'yı destekleyen odaklara baktığımızda karşımıza evvela Suriye çıkıyor.
ÇÖZÜM SÜRECİ İKİ YIL ÇOK İYİ GİTTİ
Çözüm Süreci bu ihtiyaçlarla mı doğdu?
Evet. Türkiye'de Çözüm Sürecine başlandığında bölgesel konjonktür çok uygundu. Bu şartlar altında başlayan süreç ilk iki yıl gerçekten de çok iyi gitti.
Türkiye'nin bölgesel dengelerde etkinleşmesi de bir gerekçe sayılabilir mi?
Elbette. Türkiye'nin özellikle Suriye meselesi üzerinde nüfuzunun artması bazılarını harekete geçirmiştir. Bazı güçler, sömürgecilik döneminden ve ABD işgalinin yarattığı tahribattan kalan travmalı yapıları terörist organizasyonlar olarak örgütlediler. IŞİD böyle doğdu. IŞİD, karanlık bir örgüttür. Tıpkı PYD gibi.
IŞİD TÜRKİYE'NİN GÜCÜNE KARŞI TASARLANDI
Bu iki terör örgütü çok kıyaslanıyor ve IŞİD üzerinden PYD şirinleştiriliyor...
Şiddet uygulamak bakımından iki terör örgütü de birbirinden daha iyi bir yerde değildir. Birisi, diğeriyle mücadele ediyor olması bakımından asla desteklenemez. Hatta IŞİD, Türkiye'nin bölgesel nüfuzuna ve gücüne karşı tasarlanmış taşeron bir örgüttür. PYD'yi de, IŞİD üzerinden meşrulaştırarak Türkiye'nin gücünü kırmak, bir anlamda Türkiye'yi kuşatmak amacıyla destekleyenler oldu.
Şu halde Çözüm Süreci bitti mi?
Türkiye, IŞİD ve PKK terör örgütlerine eşzamanlı olarak operasyon yaparak bu projeye devam iradesini göstermiştir. Çok doğru bir hamledir.
Bazıları Çözüm Süreci'nin bizzat Tayyip Erdoğan tarafından bitirildiği iddiasını yayıyor. Ne dersiniz?
Bu büyük bir ahlaksızlık. Çözüme ve barışa kimin kurşun sıktığı belli. Kandil açıklamalarında tavrını net olarak ortaya koydu ve Türkiye'ye savaş ilan etti. Bu iddiaları dile getirenler, Türkiye'nin aklıyla alay etmesinler. Kandil'dekilerin hangi istihbarat örgütlerinin desteğiyle ve hangi amaçlarla Türkiye'ye savaş açtığı ortadadır.
TÜRKİYE'NİN TEZİ BATI'DA KABUL GÖRDÜ
Türkiye, PKK ve IŞİD'e karşı operasyonlara girişti ve Batıdan da bir destek gördü. Bu ne anlama geliyor?
ABD, IŞİD ve PKK'nın Türkiye'ye karşı yürüttüğü terörün küresel ölçekte etkileri olacağını öngörecek bir ülkedir. Şu anda, Türkiye'nin IŞİD ve PKK ile birlikte mücadele edilmesi gerektiğine ilişkin tezini destekleyen bir tavır ortaya çıktı. Türkiye başından itibaren, uçuşa yasak bölge oluşturulması, güvenli bir bölgenin sağlanması ve bütün terör örgütlerine karşı eşit mesafede duran bir mücadele yürütülmesi tezini savundu. Bu tez kabul görmüş durumda.

CHP ile koalisyon uzun sürmez

Bu yoğun gündem içerisinde koalisyon görüşmeleri nasıl ilerleyecek?
Koalisyon, demokrasinin içinde bir kurumdur. Şu an CHP ile yürütülen koalisyon görüşmeleri ne aşamada, hangi koalisyon gerçekleşir, bilmiyorum. Ama ben, konjonktür göz önüne alındığında MHP ile yapılacak bir koalisyonu daha faydalı buluyorum.
Neden?
AK Parti ve MHP, ayrışma noktalarından çok ortak noktalara sahipler. Her iki parti, tabanları, bürokratik ve siyasi kadroları bakımından da pek çok ortak noktaya sahip. Yine, iki partinin de tarih ve gelecek idealleri; bölge sorunlarına bakışları ortak hassasiyetler içeriyor.
CHP ile koalisyon seçeneği için ne dersiniz?
CHP ile kurulacak bir koalisyonun uzun sürmesi ihtimalini zayıf görüyorum. MHP ise daha homojen bir yapı. Eğer AK Parti ile MHP arasında bir koalisyon kurulursa, daha uzun ömürlü olur diye düşünüyorum. Her iki koalisyon da kurulamazsa, bir azınlık hükümetiyle seçime gitmek en makulüdür.

Karşı çıkmayan barış demesin

HDP lideri Selahattin Demirtaş Suruç bombalamasını Cumhurbaşkanlığına bağlı bir yapının gerçekleştirdiğini söylüyor. Nasıl yorumluyorsunuz bu açıklamayı?
Bu ahlaksızca bir itham. Yapanların kimlikleri ortada. Ayrıca, polis ve askerlerimize, sivil halka saldıran örgüttür. Bunlara ses çıkarmayıp öğrenilmiş 'Gladio' laflarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızı itham etmek inandırıcılıktan uzaktır. HDP'nin yöneticileri tam bir panik içindedirler. Çünkü PKK'nın döktüğü kan onların ellerine yüzlerine sıçramıştır. Batı'nın ülkemizde oluşturduğu Gladyo'yu en iyi kendileri tanırlar.
HDP'lilerin PKK eylemleri hakkında tavır koyamamasını nasıl anlamak lazım?
Tavır koyamazlar, çünkü özgür iradeleri yok. PKK, yol kesiyor, araç yakıyor, askere ve polise kurşun sıkıyor; fakat onlar, mecliste çıkıp 'barış' kelimesini kullanmaya kalkıyor. Onlar 'barış' derken, ellerine, yüzüne kan sıçramış vaziyette. Türkiye'nin barışına saldıranlar, sırtlarını bu katillere dayayanlardır. Barışa saldıranlar, terörü reddedecek cesareti kendilerinde bulamayanlardır. Kan dökenlere karşı söyleyecek hiçbir sözü olmayanların barış kelimesini ağızlarına almaya hakları yoktur.

Paraleller etkiledi

Çözüm Süreci'nde istenmeyen bir noktaya gelindi. Ne oldu, nerede sorun yaşandı?
Maalesef Türkiye'nin yürüttüğü Çözüm Süreci'nde terörle mücadele bakımından sıkıntılar oluştu. Ben bunun Diyarbakır'da annelerin 'Evlatlarımızı istiyoruz' eylemiyle başladığını düşünüyorum. O ailelerin önemli bir kısmı HDP'liydi. PKK bundan ciddî bir rahatsızlık duydu. Bu olaydan sonra, 'terörü şehirlere indirme' amaçlı KCK yapılanmaları hız kazandı. KCK'nın bu doğrultuda etkinliğini neden bu kadar kolay gerçekleştirdiği sorugulanmalıdır.
Bu durum özellikle 6-8 Ekim olaylarından sonra sık dile getirilir oldu. Kamu düzeninin etkisiz hale getirilmesini neye bağlıyorsunuz?
Ben bunun Paralel Yapıya yönelik operasyonlarla ilgisi olduğunu düşünüyorum. Paralel Yapıyla mücadele kapsamında bu yapıyla bağlantılı çeşitli güvenlik görevlileri, idari birimlerde görev alan mensuplar Güneydoğu'ya gönderildi. En önemli sebep, Paralel Yapı ile bağlantılı unsurların faaliyetleridir ve onların bu durumda özel bir rolleri olduğunu düşünüyorum.ÖNERİLEN VİDEOLAR
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan işadamı Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya çağırıyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.