HayatBilinç yaraları

Bilinç yaraları

İnsan, iç ve dış, öznel ve nesnel, kişisel ve siyasal bir bütünlüğün ifadesidir. Özel hayat-kamusal hayat ayrımı, insani varoluşun bütünlüğüne yönelik modern-seküler bir saldırıdır. Aziz İslam’ı özel hayata hapseden her yaklaşım, bugün olduğu gibi belirleyici olduğunda, Müslümanların, İslami esaslar-ilkeler-yasalar dahilinde, toplumsal-siyasal bir varlık olarak kendilerini gerçekleştirmeleri mümkün olamaz.

Haber MerkeziYeni Şafak

İslam dünyası toplumlarında halen etkili olan statükocu, konformist, muhafazakâr yapılarla, dil ve söylemle İslami anlamda bir özgürleşme, özgürleştirme mücadelesi yürütülemiyor, gerçekleştirilemiyor. Konformist-muhafazakâr yapılar, dil-söylem, bu tür bir mücadelenin gereğine inanmıyor, İslami anlamda özgürlüğe ihtiyaç duymuyor. Bu nedenledir ki, bugün toplumlarımızda, İslam’ın dünyayı/hayatı/tarihi/toplumu/siyaseti biçimlendirme misyonunu kaybettiği yönünde, söylenilegelen/konuşulagelen sömürgeci/kolonyalist klişeler belirleyici olabiliyor.

Popülizmlerin, hamasetin, milliyetçiliklerin sistematik bir şekilde yükseldiği, yükseltildiği toplumlarda düşünceye, tefekküre, eleştiriye hayat hakkı tanınmadığı için, sözün/gerçeğin/hakikatin ifadesi olmakta ciddi zorluklar yaşıyoruz.

Hamasetin yükseldiği/yükseltildiği toplumlarda, düşünsel yoksulluklar derinleşiyor.

TEKELİ ELİNDE TUTANLAR VE ÖTEKİLER

Toplumlarımız, bir yanda, sümürgeci-kolonyalist tecrübenin açtığı bilinç yaraları, kültürel yaralar, anlamların yaralanması gibi çok derin sorunlarla karşı karşıya bulunurken, bir diğer yanda da hamaset yoluyla şeyleştiriliyor. Her iki yolla da toplumlarımıza sessizlik/bilgisizlik dayatılıyor, özne olmayan özneler halinde hayatlarımıza sürdürüyor, sözün fethi/bağımsızlığı için yapılması gerekenleri yapmıyoruz. Tarihe tanıklık etmiyoruz; tarihe, her zaman olduğu gibi, bugün de maruz kalıyoruz. Tarihe gereği gibi tanıklık yapabilmiş olsaydık, tanık olabildiklerimizi bugünün kuşaklarına aktarabilecektik. Genç kuşaklar, geçmişe ait bilgi ve tecrübenin bugün-şimdi nasıl kullanılabileceğini, kullanılabilir olup olmadığını bilmiyor.

Popülizmlerin/hamasetin baskısı altında yetişen genç kuşaklar, modern zamanların, ideolojilerin ve yapıların büyük bir güç pragmatizminden ibaret olduğunu farkedebilmiş değiller. Büyük güç pragmatizmini ellerinde tutanlar, büyük özgürlüklerin tekelini de ellerinde tutuyor, kendi bilgi-eğitim-siyaset sistemlerini bütün dünyaya faşizan yöntemlerle kabul ettiriyor. Büyük özgürlüklerin, yani bilgi-eğitim-siyaset-dünya görüşü-hayat tarzı özgürlüklerinin tekelini elinde tutanlar tarafından ötekileştirilenler, hiçbir zaman büyük özgürlüklere sahip olamıyor. Bu ötekileştirilenler, büyük özgürlükleri, kendi bilgi-eğitim-siyaset-dünya görüşü özgürlüklerini gündeme almaya bile cesaret edemiyor. Siyasal iktidar sahibi olmamız, kendi bilgi sistemimizi, kendi dünya görüşü perspektifimizi özgürleştirebilmemizi sağlayamıyor.

TAKLİT’İ GELENEĞE DÖNÜŞTÜRMEK

İnsan, iç ve dış, öznel ve nesnel, kişisel ve siyasal bir bütünlüğün ifadesidir. Özel hayat-kamusal hayat ayrımı, insani varoluşun bütünlüğüne yönelik modern-seküler bir saldırıdır. Aziz İslam’ı özel hayata hapseden her yaklaşım, bugün olduğu gibi belirleyici olduğunda, Müslümanların, İslami esaslar-ilkeler-yasalar dahilinde, toplumsal-siyasal bir varlık olarak kendilerini gerçekleştirmeleri mümkün olamaz. Bu durumda, İslamı toplumsal-siyasal bir gerçeklik olarak somutlaştırmak da aynı şekilde imkansız olacaktır.

Taklit’i bir geleneğe dönüştüren, kurumsallaştıran, meşrulaştıran toplumlar ve kültürler bu tercihleriyle hem kolaycı-ucuz bir yöntemi seçmiş olurlar, hem de, hangi alanda olursa olsun, kurucu-bağımsız-özgün, kültürel/edebi/felsefi inşalar, yapılar oluşturamazlar. Kan ve toprağa dayalı asabiyet biçimleri de, toplumları insanlık ailesine olduğu kadar, İslami aidiyet-hassasiyet-bilinç dünyasına da yabancılaştırır. Her milliyetçilik, rakip milliyetçiliklerden hoşlanmadığı gibi, özgürlüklerden de hoşlanmaz.

Her tür ötekileştirme, her tür bencillik ve her tür milliyetçilik, ahlaki sorumsuzlukla çok yakından ilgilidir. Dinî sembollere-motiflere dayalı ulusallaştırma politikaları da, bayraklı camiler örneğinde görülebileceği üzere, bir başka sorumsuzluk örneğidir.

KÜRESELLEŞTİRMENİN OLUŞTURDUĞU TAHRİBAT

Günümüzde iç sorunlar olarak kategorize ettiğimiz sorunlar, daha çok dünya ölçeğinde meydana gelen olaylarla ilgilidir. Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da yaşanan olaylar, ilgili ülkelerin yerel koşullarından kaynaklanan olaylar değillerdir. Ancak, yerel koşulların her tür istismara açık olduğu da bilinen bir gerçektir. Maruz kaldığımız bölgesel çatışmaların, istikrarsızlıkların, trajedilerin dünya ölçeğinde yaşanan güç mücadeleleri ile, güç ihtiraslarıyla, güç pragmatizmleriyle de ilgili olduğu hatırlanmalıdır.

Küreselleşme, kapitalizmin küresel belirleyiciliğini esas alan bir ideoloji olarak, bütün toplumlarda ekonomik alanı olduğu kadar, siyasal ve kültürel alanları da belirliyor, dönüştürüyor. Sözünü ettiğimiz belirleyici etkiler karşısında hamasete başvurmak, çözümsüz bir çelişki içerisinde bulunduğumuzu gösterir.

Hamaset, hiçbir şey söylemeden konuşmaya devam etmek demektir.

Müslümanlar olarak, modernliğin ve geleneğin yanılsamalarından bağımsızlaşarak dünyayı algılama biçimimiz, tarzımız üzerinde yeni bir değerlendirme yapmalı, karşı karşıya bulunduğumuz kronik sorunlarla ilgili olarak çözümlemenin merkezine neyi koyacağımıza, bu konuda başlangıç noktamızın neresi olacağına birlikte karar vermeliyiz. Bugünün küresel dünyasının nesnel gücü/gerçekliği karşısında, kendimizi duygusal/öznel sloganlarla/klişelerle savunamayız.

ATASOY MÜFTÜOĞLU

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.