HayatBREXIT ve yeni küresel parçalama dalgası

BREXIT ve yeni küresel parçalama dalgası

İngiltere, yeni bağımsızlık girişimlerini stratejik rekabet alanı olarak gördüğü bölgelerdeki İspanya, Türkiye ve İran gibi devletlerin bilindik ulusal güvenlik sınırlarının tehdit edilmesi açısından fırsat olarak değerlendirmektedir. Bu mikro sorunlarla, ilgili devletlerin karar alıcıları meşgul edilirken, İngiltere Brexit’in “örtülü” hedeflerine daha kolay ulaşılması olanağını elde edecektir.

Haber MerkeziYeni Şafak

Kıta Avrupası ile derin anlaşmazlıklar yaşayan İngiltere, 2016 yılında Britanya’yı sürüklediği halk oylaması sonucunda Avrupa Birliğinden ayrılma kararı almıştı. İskoçya ve Kuzey İrlanda halkları Avrupa Birliğinde kalma yönünde oy kullanmasına rağmen, İngiltere’nin referandumdaki ağırlığı Britanya’yı kıta Avrupa’sının siyasal sınırları dışına çıkarmıştı.

Brexit olarak ifade edilen bu karar sonrası Britanya’nın lider ülkesi İngiltere’nin attığı politik ve iktisadi adımlarsa bu sürecin sıradan bir boşanma olmadığını, İngiltere’nin kıta Avrupa’sı “prangalarından” kurtularak küresel politikalarda bağımsız davranma fırsatı elde ettiğini açığa çıkarmıştır. Kaldı ki geçtiğimiz yıl İngiltere tarafından yönetilen Güney Çin Denizindeki askeri hareketlilik, İran konusundaki hamleler ve uluslararası enerji politikalarında oluşturulan yeni alternatifler İngiltere’nin Brexit’i Britanya adasının bütününden ziyade kendi hedeflerini gerçekleştirmek için bir fırsat olarak kullandığını kanıtlamaktadır.

İNGİLTERE’NİN İKTİDARI KAYBETME KAYGISI

Aslına bakılırsa İngiltere en başından beri Avrupa Birliği projesine hep kuşkuyla yaklaşmıştır. Parasal birliğe katılmamış, Avrupa ordusu tartışmalarının dışında yer almış, Türkiye’nin AB’ye katılımı konusunda Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail gibi AB dışı ülkelerle siyaset birlikteliği yapmıştır. Kuşkusuz İngiltere’nin bu tutumunun arkasında yatan en önemli sebep; Ortadoğu, Asya, Amerika ve Afrika’nın çeşitli bölgelerinde klasik koloni döneminde elde etmiş olduğu iktidarı paylaşma ve yitirme kaygısıdır. Bugün de aynı şekilde, “ganimeti” paylaşma konusunda kıta Avrupa’sına karşı tereddütler yaşayan İngilizler, Brexit’le birlikte İngiltere merkezli dünyanın muhafaza edilmesi için yeni bir politik süreç başlatmıştır. Bir diğer ifade ile dünya saatlerinin Greenwich’e göre ayarlanmaya devam etmesi, süregelen İngiliz küresel egemenlik düzeninin ve İngiliz refahının sürekliliğinin sağlanması için yeni bir mühendislik çalışması başlatılmıştır.

KATALONYA VE KUZEY IRAK’A MÜDAHALE

Brexit kararının arkasından, uluslararası kamuoyu “Ayrılık yumuşak mı, sert mi olacak?” tartışmalarını yürütürken, Katalonya ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimlerinden de ardı ardına ayrılık referandumu hamleleri gelmiştir. İngiltere’nin onlarca yıldır müdahil olduğu bu iki mikro-ayrılık sorununun Brexit’in ardından gündeme gelmesi ise elbette “tesadüfle” açıklanamaz. Bu bağımsızlık girişimlerini Brexit eksenli olarak değerlendirmek ve İngiltere’nin küresel yeni hedefleri doğrultusunda ele almak mümkündür.

İlk bakışta Katalonya ve Irak Kürt Yönetimlerinin bağımsızlık kararları birbirinden ve Brexit’ten bağımsız görünse de İngiltere’nin bu iki alt bölgeyle olan stratejik ve tarihsel ilişkileri, bağımsızlık girişimlerinin Brexit tabanlı olduğu yönündeki argümanı güçlendirmektedir. İngiltere diplomasisi Katalonya ve Irak Kürt Yönetimlerinin kararları konusunda “ölü taklidi” yapmakta, bağımsızlık referandumlarının kendisinin dışında meydana geldiğini düşündürecek şeklide sessizliğini korumaktadır.

DERİN ANGLO-KATALAN İTTİFAKI

Oysa ki futbolla biraz ilgili olanlar ünlü Katalan takımı FC Barcelona’nın amblemindeki kırmızı haçlı İngiliz bayrağını bilirler. Bu bayrak Roma’nın “efsane” azizi George’a aittir. Aziz George hem İngiltere’nin hem de Katalonya’nın koruyucu azizi olarak kabul edilmektedir. Derin Anglo-Katalan ilişkileri sadece efsanelere de dayanmaz. 16. Yüzyılda ortaya çıkan İspanya yayılmacılığından bu yana, İngiltere Katalan bağımsızlığını İspanya ile olan ilişkilerini yönetmek için hep bir koz olarak masada tutmuştur. Bu durum kendini en son Cebelitarık sorununda da göstermiştir. Akdeniz’in girişinde, İber yarımadasının güneyinde yer alan ve İspanya toprağı olan bu yarımada İngiltere tarafından bir ileri karakol olarak kullanılmaktadır. Ne var ki İspanya’nın tüm haklı girişimlerine rağmen ülke topraklarındaki bu yarımada’nın geri alınması konusundaki girişimleri hep başarısız kalmıştır.

Ortadoğu siyasetindeyse İngilizlerin İsrail’den sonra kurulacak bir Kürt devletini ne kadar ve neden arzuladığı konusuna bu satırlarda girmek malumun ilanı olacaktır. Son yıllarda terör örgütü PKK/PYD’ye verdiği destekle Ortadoğu haritasını kendi stratejilerine uygun olarak dizayn etme arzusunda olan İngiltere hükümetinin Irak Kürt yönetiminin bağımsızlık girişiminden de hoşnut olması gayet olağandır.

ENKAZ HALİNDE AVRUPA

Sonuç olarak; İrlanda ve Kıbrıs karneleri incelendiğinde toplumları bölmek ve yönetmek konusunda ne kadar mahir olduğu bilinen İngiltere; yeni bağımsızlık girişimlerini stratejik rekabet alanı olarak gördüğü bölgelerdeki İspanya, Türkiye ve İran gibi devletlerin bilindik ulusal güvenlik sınırlarının tehdit edilmesi açısından fırsat olarak değerlendirmektedir. Bu mikro sorunlarla, ilgili devletlerin karar alıcıları meşgul edilirken, İngiltere Brexit’in “örtülü” hedeflerine daha kolay ulaşılması olanağını elde edecektir. Buna paralel olarak, AB’den ayrılık kararı alan İngiltere hükümeti kendi toplumu, Britanya adasındaki diğer uluslar ve dünya kamuoyu nezdinde Brexit’in itibarını güçlendirmek için önemli bir fırsat ele geçirecektir. Bir başka ifade ile İngiltere çatırdamakta olan bir Avrupa Birliği’nden çıkmakta olduğunu ve geride enkaza dönmüş bir Avrupa bıraktığını kanıtlayacak siyasal söylem zeminini elde etmiş olacaktır.

Brexit sonrası ortaya çıkan yeni küresel parçalama girişimi karşısında Türkiye, ortaya çıkabilecek tüm senaryoları değerlendirip, kendi ulusal çıkarları açısından en uygun stratejileri oluşturmak ve proaktif şekilde uygulamak için zorundadır.

Doç. Dr. Hilmi Erdoğan Yayla / Hasan Kalyoncu Üniversitesi

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.