HayatDerin Tarihin Aralık sayısı çıktı Kudüs nasıl esir düştü?

Derin Tarih'in Aralık sayısı çıktı: Kudüs nasıl esir düştü?

"Kudüs Nasıl Esir Düştü" kapak dosyasıyla Derin Tarih'in Aralık sayısı çıktı. Birbirinden değerli isimlerin kadim şehri kaleme aldığı Derin Tarih'te, Kudüs'ün 100 yıllık esaretinden, Osmanlı'nın Kudüs'ü kaybına kadar birçok yazı sizleri bekliyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Derin Tarih'in Aralık ayı sayısında kapak dosyası Kudüs.
Derin Tarih'in Aralık ayı sayısında kapak dosyası Kudüs.

Kudüs’ün kaybıyla sonuçlanan mağlubiyetin ardında neler yatıyordu? Filistin cephesinde neden yenildik? İngilizlerin imdadına yetişen gizli örgüt NİLİ’nin kuruluşu ve faaliyetleri. 1931’de Kudüs’te toplanan İslam Kongresi’nde neler yaşanmıştı? Kudüs Rum Ortodoks Kilisesi’nin sahibi olduğu arazileri Siyonistlere rüşvet karşılığı satan patrik kim?

Derin Tarih'in Aralık sayısında Kudüs’ün 100 yıllık esaretini Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Yrd. Doç. Dr. Sami Ağaoğlu, Sümeyye Bektaş, Prof. Dr. Necmettin Alkan ve Taha Kılınç satırlara taşıdı.

Taha Kılınç yazdı: Kudüs'te bir satış hikayesi

İtalyan gazetelerinin 24 Nisan 2005 tarihli nüshalarında Yunanistan’ı yakından ilgilendiren bir haber vardı: Rum Ortodoks Kilisesi’nin kilit adamlarından Apostolos Vavilis İtalyan polisinin uzun takibinin ardından ülkenin kuzeyindeki Bologna şehrinde bir kadın arkadaşının evinde yakayı ele vermişti...

Osmanlı Ordusu Kudüs'ü Neden Kaybetti

Lloyd George’un 6 Aralık 1916’da Başbakan olmasıyla İngilizler Sina cephesinde strateji değişikliğine gittiler ve Kudüs’ün alınması için Filistin cephesini güçlendirmeye karar verdiler. Zira Bağdat’ın 11 Mart 1917’de düşmesi İngiliz hükümetini yüreklendirmişti. Savaş komitesinde Irak ve Hindistan’dan gönderilen yeni birliklerle Filistin cephesinin güçlendirilmesi hususu görüşüldü. Çıkan karara göre harekâtın hedefi Kudüs’ü işgal etmekti...

Daha fazlasını okumak için tıklayın.

BAŞKA NELER VAR?

Suud kraliyet ailesinin serüveni

Vahhabiliğin Arap coğrafyasında hızla yayılmasını ve Osmanlı ile karşılaşmasını Prof. Dr.Mehmet Ali Büyükkara yazdı. Abdülaziz b. Suud’dan Faysal’a Suud kraliyet ailesinin serüveni…

İngilizlerin bölgedeki Suud ailesiyle yaptığı işbirliğini Prof. Dr. Mehmet Çelik kaleme aldı. Hüseyin b. Ali Hicaz’a nasıl şerif tayin edildi? Osmanlı’ya kimler, niçin ihanet etti?

Osman Paşa'nın kahramanlık hikayesi

140. yıldönümünde destansı Plevne Müdafaası ve Gazi Osman Paşa’nın kahramanlık hikâyesini Dr.Remzi Çavuş satırlara taşıdı.

İstanbul’un hafızası Prof. Dr. Semavi Eyice’nin kaleminden Galatasaray Lisesi hatıraları ve birbirinden ilginç hocaların tadına doyulmaz hikâyeleri.

Prof. Dr. Ali Bakkal’ın kaleminden 10 soruda İslamiyet ve kölelik…

İstanbul’un yüzünü ağartan Bayram Paşa’nın bilinmeyen yönlerini Mustafa Armağan yazdı.

Yakın tarihimizin hazin hikâyelerinden birine Olcay Can Kaplan büyüteç tutuyor. Marshall yardımı için ısmarlanan dervişlere “Allah” dedirtilmedi…

Mustafa Özel Jules Verne’nin Begüm’ün Beşyüz Milyonu romanından hareketle İngiltere, Fransa ve Almanya arasındaki vahşi rekabetin boyut ve yöntemlerini deşifre ediyor.

Sultan Abdülaziz’in yeni padişah V. Murad’a ikâzını Nermin Taylan’ın kaleminden okuyacaksınız.

Devamı Derin Tarih Aralık Sayısında.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....