HayatErzurumun sinemaya ihtiyacı var

Erzurum'un sinemaya ihtiyacı var

Erzurum Atatürk Üniversitesi tarafından bu yıl 12.’si düzenlenen Kar Film Festivali sinemacılarla öğrencileri bir araya getirdi. 150 filmin başvurduğu yarışmada kazananlar ödüllendirildi. Çok sayıda konuğun katıldığı festivale öğrencilerin ilgisi büyük olurken, festival Erzurum’un sinemaya olan ihtiyacını da bir kez daha hatırlattı.

Suat KöçerYeni Şafak
Geçtiğimiz iki yıl takip etme şansı bulduğum Kar Film Festivali için bu yıl bir kez daha Erzurum'daydım. Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından 12.si düzenlenen festival, sinema sektöründen çok sayıda konuğu bir hafta boyunca sinema öğrencileriyle buluşturdu. Soğuk hava ve yağan kara, yağmura aldırmayan öğrenciler festival salonunu doldurarak etkinliğe olan ilgilerini gösterdi. Sinema sevgilerini sorulara yansıtarak konukları terleten öğrenciler, her etkinlik sonrası yakın markaja aldıkları misafirlerle sohbet etti, fotoğraflar çektirdi. Diriliş dizisi ekibinin ziyareti nedeniyle bu yıl birkaç gün gün erken başlayan Kar Film Festivali'nin son gününde de kısa film yarışması nedeniyle yoğun bir heyecan vardı.

“DİRİLİŞ” İZDİHAMI

İletişim Fakültesi öğrencilerinin sektörden isimlerle buluşmasını amaçlayan festival ekibi bu yıl Diriliş adlı dizinin senarist ve oyuncularını ağırladı. Ekibin hava alanında davul-zurna ve halk oyunlarıyla karşılanması kara mizah örneği olurken, Erzurumluların yoğun ilgi gösterdiği programda salonun yetersiz kalması nedeniyle öğrencilerin büyük bölümü kapıda kaldı. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu hayranların tezahüratları soru-cevap faslını akamete uğrattı. İyi niyet ve özverili çabalarla gerçekleştirilen program, hesap edilemeyen izdiham ve bazı aksaklıklar nedeniyle eleştirilere maruz kalsa da, Erzurum ve Türkiye çapında ses getirdi.HASSAS AÇILIŞ TAKDİR TOPLADI


16 Mart'ta gerçekleştirilen 12. Kar Film Festivali'nin resmi açılışı için planlanan eğlence ve konserler, Ankara'da düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Açılış konuşmasında üniversite olarak ülke genelinde yaşanan acılara duyarsız kalamadıklarını ifade eden festival koordinatörü Yar. Doç. Dr. İrfan Hıdıroğlu, saldırılar karşısında tek yürek olunması gerektiği mesajını verdi. Eğlence ve konser iptalleri bilgisi üniversite öğrencileri tarafından yoğun alkışla desteklenirken, vatandaşlar da duyarlılığı takdir etti.

USTALAR TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI
Festival kapsamında bu yıl ünlü oyuncular, sinema sektörünün çeşitli dallarından uzmanlar ve TV dünyasının önemli isimleri öğrencilerle bir araya geldi. Yeşilçam'ın usta isimlerinden Yusuf Sezgin, Tuğrul Meteer, Nuri Alço ve Selahattin Taşdöğen, düzenlenen panelde anılarını öğrencilerle paylaşarak, onlardan gelen sorulara yanıtlar verdi. Ünlü yönetmen Yüksel Aksu, duayen görüntü yönetmenlerinden Sabri Savcı, Doğadaki İnsan programının sunucusu Serdar Kılıç ve ekibi, NTV Haber Editörü Muhammed Eren ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Haldun Narmanlıoğlu, Yeni Söz Gazetesi Kültür Sanat Editörü Ahmet Dur, Sabah Gazetesi Web sitesi haber müdürü Ökkeş Koska ve diğer konuklar, yaptıkları konuşmalarla tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Sinema yazarı dostum Murat Tolga Şen ile birer söyleşi yaparak buluştuğumuz öğrencilerin sinema yazarlığına ilgileri de bizi mutlu etti.FESTİVAL GELİŞTİRİLMELİ


12 yıldır aralıksız düzenlenen Kar Film Festivali, Erzurum için büyük önem taşıyor. Bir yandan İletişim Fakültesi'ne bağlı bölümlerde okuyan öğrencileri sektörün tecrübeli isimleriyle buluşturan festival, öte yandan Erzurumlular için de ayrı bir motivasyon aracı oluyor. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Yavuz, festival koordinatörü Yar. Doç. Dr. İrfan Hıdıroğlu ile festival ekibinde yer alan hocalar Yavuz Küçükalkan, Yelda Korkut, Cüneyt Korkut ve Ayhan Doğan'ın büyük emek verdiği etkinliğe dair önceki yıllarda yönelttiğim bazı eleştirileri de yenilemekte fayda görüyorum. Hem öğrenciler hem de vatandaşlar için önemli bir sinema etkinliği olan Kar Film Festivali'nin hala kampüsün dışına çıkamamış olması büyük eksiklik. Program ayrıntıları ve akış noktasındaki düzenlemeler daha titiz sürdürülmeli, festival mutlaka work-shop, sergi, gezi, özel gösterim ve diğer bazı etkinliklerle zenginleştirilmeli. Sinemaya ilgileri aşikar olan Erzurum'un bu tür samimi ve değerli çabaların büyüyüp, gelişmesine ihtiyacı var zira.KISA'LAR ÖDÜLLENDİRİLDİ


Festival kapsamında düzenlenen kısa film yarışmasının kazananları da kapanış gecesinde ödüllendirildi. 12. Uluslararası Kar Film Festivalinde dallara göre ödül alan isimler şöyle:
Kurgusal Film Kategorisi; 1.Ferhat Barış Zengin (Mağrib), 2.Karas Canisov (Yedi), 3.Melodi Tözüm (Misofonya)
Deneysel Film Kategorisi;1. Ezgi Büşra Çınar (Evcilik), 2. Furkan Yazgeç (Ayna) 3. Ezgi Büşra Çınar (Enkaz)
Belgesel Film Kategorisi; 1. Yavuz Selim Taşçıoğlu (Dağların Oğlu), 2.Hayrulla Rahmatilla Uulu (Tatil), 3. Ahmet Bikic (Misafir)
Animasyon Film Kategorisi; 1. Koray Söğüt (Meşin Yuvarlak), 2.Özge Boz (Makas), Reklam Film Kategorisi
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.