HayatGazzeli küçük Muhammedin ölüm uykusu

Gazzeli küçük Muhammed'in ölüm uykusu

İsrail saldırılarında yaralanıp Türkiye'ye getirilen Filistinlilerin tedavisi sürüyor. Beş çocuğundan dördü yıkılan evlerinin enkazına kurdukları çadırda vurulan Mahmud Salih, komadaki küçük oğlu Muhammed'in başında bir mucize olmasını bekliyor. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırılan Muhammed, İstanbul'a geldiğinde komadaydı. Aradan geçen 40 güne rağmen durumunda hiçbir değişiklik olmadı. Doktorlar tıbben yapılacak hiçbir şey olmadığını söylüyor.

Nuriye ÇakmakYeni Şafak
6 yaşındaki Muhammed, İsrail ablukası altındaki Gazze'de tıbbi yetersizlikten dolayı tedavi göremeyince komaya girdi.
6 yaşındaki Muhammed, İsrail ablukası altındaki Gazze'de tıbbi yetersizlikten dolayı tedavi göremeyince komaya girdi.

İsrail'in ölü bulunan 3 yerleşimciyi bahane ederek Gazze'ye karşı başlattığı 'Koruyucu Hat' isimli operasyonda binlerce Filistinli öldürüldü, on binlercesi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, 7 Temmuz'da başlayan ve 51 gün süren saldırılarda 2 bin 145 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. 11 bin 100 kişi ise yaralandı. Ölenlerden 578'i çocuk, 346'sı kadındı. Saldırılarda hedef alınan 142 ailenin tüm fertleri hayatını kaybetti.
İsrail'in tonlarca bombayla sürdürdüğü saldırılar boyunca güvenli hiçbir nokta yoktu. Saldırılardan kaçanların güvenli alan olarak sığındıkları okullar, camiler ve hastaneler yok edildi. 232 okul İsrail'in bombalarına hedef oldu ve bunlardan 24 tanesi tamamen yerle bir edildi. İlaç ambargosu nedeniyle zor şartlar altında ağır silah yaralanmalarına müdahale etmeye çalışan 33 hastane ve sağlık merkezi yıkıldı. 152 camide büyük hasarlar açılırken 70 cami tamamen yıkıldı.

REKLAMTürkiye'nin eli Gazzeli yaralılara ulaştı

Türkiye, 26 Ağustos'ta Mısır'ın arabuluculuğunda gerçekleşen ateşkesten sonra yaralarını sarmaya çalışan Gazze'yi yalnız bırakmadı. Ateş altındaki bölgede hem sivil toplum kuruluşları hem devlet kurumlarıyla yardımlarını aralıksız sürdüren Türkiye, Gazzeli yaralıların da umudu oldu. Tüm dünyanın izlemekle yetindiği saldırılar sonrası tedavi için getirilen ilk yaralı Abdulrauf Gazi Muhammed, o dönemde Başbakan olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla TİKA tarafından 27 Temmuz'da Kahire'den Türkiye'ye getirilmişti. Süreçte Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Ahmet Davutoğlu ise Gazze'li yaralıların ambulans uçaklarda Türkiye'ye getirilip tedavilerinin burada yürütülmesi için çalışma başlatmış ve gelen ilk yaralıları kendisi karşılamıştı.

REKLAMKomadaki Muhammed'in uyanıp uyanmayacağı belli değil

Yaralıların bir kısmının tedavisi tamamlandı ve ülkelerine döndüler. Ağır yaralı olanların tedavisi ise halen sürüyor. Türkiye'ye getirilerek Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırılan iki kardeşten biri olan 6 yaşındaki Muhammed Salih de bunlardan biri. Küçük Muhammed İstanbul'a geldiğinde komadaydı. Aradan geçen 40 güne rağmen durumunda hiçbir değişiklik olmadı. Doktorlar tıbben yapılacak hiçbir şey olmadığını söylüyor. Uyanıp uyanmayacağı bilinmiyor. Solunum makinasına bağlı şekilde yatan minik Muhammed bilinçsizce etrafta gezdirdiği kara gözleriyle sanki bu acıların içine hangi suçtan dolayı itildiğini sorguluyor.

REKLAM5 çocuğundan 4'ü evinin enkazında vuruldu

Tedavisi süren Muhammed ve ameliyat bekleyen küçük kardeşi Ayiş'in acılı babaları onları bir an bile yalnız bırakmıyor. İsrail'in saldırlar sırasında yıktığı evlerinin enkazına çadır kuran aile, diğer akrabalarıyla bu çadırda kalıyordu. Ancak İsrail bununla yetinmedi ve 8 Ağustos günü çoğunlukla kadın ve çocukların kaldığı çadır, insansız hava uçakları tarafından vuruldu. İçeride bulunan üç çocuk yanarak can verdi. 4 çocuk ise yaralandı. Yaralanan çocukların tümü kardeş. Biri başından yaralanmış şarapnel parçasıyla, birinin karnına saplanmış şarapneller. İstanbul'a ameliyat için getirilen Ayiş'in de vücudunun çeşitli yerlerinde şarapnel parçaları var. Çocuklardan ikisi yaralı anneleriyle birlikte Gazze'de hastanede, ikisi Pendik'te tedavi görüyor. Sağlam kalan tek çocuk ise Filistin'deki akrabalarının yanında.
Abluka yüzünden Gazze'de tedavi olamadı, hastalığı ilerledi
Muhammed Gazze'de tedavi görmüş ancak ablukadan dolayı ilaç yetersizliği ve tıbbi eksiklik nedeniyle yeterli müdahale yapılamamış. Gazze'deyken şuuru yerinde olan, konuşan Muhammed bir gece aniden kan kusmuş ve komaya girmiş. O haldeyken getirildiği İstanbul'da tüm müdahaleler yapılmış ancak Muhammed için tıbbın yapabileceği bir şey kalmamış. Muhammed'in acılı uykusundan uyanıp uyanmayacağı belli değil.

REKLAM

Muhammed'in ameliyat bekleyen kardeşi Ayiş


“Gidecek hiçbir yerimiz yok"
Gözyaşları dinmeyen acılı baba, Muhammed'in durumundan dolayı çok endişeli. Gazze'deki çocuklarının yanında olamadığı için üzgün. Ancak kendi tabiriyle onu geceleri uyutmayan en büyük derdi ise çocukları iyileşip hastaneden çıktıklarında gidecekleri hiçbir yer olmaması.
Aynı arabada 4 arkadaşını, gözünü ve bacağını kaybetti
Gazze'den yaralı olarak getirilen ve tedavisi Türkiye'de devam eden bir diğer isim ise Ahmed Alnajar. Ahmed 22 yaşında ve Gazze'deyken Bilim ve Teknoloji Meslek Okulu'nda Sekreterlik okuyordu. Saldırıların sürdüğü günlerde arkadaşlarıyla birlikte içinde oldukları araç bombalandı. Arkadaşları Ahmed'in gözünün önünde feci şekilde yanarak can verdi. Ahmed'in ailesi bombardıman sürdüğü için bölgeye gidememiş ve o araçtan kimsenin canlı çıkamayacağı düşünüldüğü için ailesi Ahmed için taziyeleri kabul etmeye başlamış. Gazze'de Şifa Hastanesinde tedavi edilmeye çalışılan Ahmed, ilaç yetersizliği ve devam eden bombardıman nedeniyle olması gereken ameliyatları olamadı. 15 günün sonunda Türkiye'ye getirilen Ahmed burada bir ameliyat geçirdi.

REKLAM


Ahmed'e protez göz ve protez bacak takılacak
Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan Ahmed Alnajar, protez göz ameliyatı olacak. Daha sonra ise Ahmed'e protez bacak takılacak. Ahmed'in babası İstanbul'a 4 gün önce gelebildi. Oğlunu görünce çok mutlu olduğunu, tamamen iyileşeceğine inandığını söylüyor. Ahmed de babası da Türkiye'ye geldikleri için çok şanslı olduklarını düşünüyor.
“Nereden nereye…"
Oğlu Türkiye'ye getirildiğinde bombardıman devam ettiği için onunla vedalaşamayan baba, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da teşekkür ediyor. Arap dünyasındaki kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini söyleyen baba, “Nereden nereye, oğlumun öldüğünü sanıyordum şimdi inşallah gözüne ve ayağına kavuşacak" diyor.
Ahmed ise protezleri takıldıktan sonra Gazze'ye döneceğini ve okuluna kaldığı yerden devam edeceğini söylüyor. Babası bunun için Ahmed'in kaydını yaptırmış bile. Tedavisi süren Ahmed'in Gazze'ye ne zaman dönebileceği ise henüz bellli değil. “Türkiye'deyken ailemizin yanındaymışız gibi hissediyoruz" açıklamasında bulunan baba oğul, sabırla taburcu olacakları günü bekliyor.

REKLAM
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...